(Перенаправлено з Велика панда)

Бамбуковий ведмідь

Бамбу́ковий ведмі́дь, велика панда (Ailuropoda melanoleuca) — вид ссавців родини ведмедевих ряду хижих. Назва роду Ailuropoda утворена від давньогрецьких αἴλουρος — «кішка», πούς — «стопа», а видовий епітет melanoleuca утворено від μέλας — «чорний» і λευκός — «білий».

Таксономія

Тривалий час таксономічна належність бамбукового ведмедя була предметом дискусії серед науковців. Зокрема вид розглядали у складі роду панда (Ailurus) родини пандових (Ailuridae). Вернакулярна (усталена ненаукова) назва «панда» спочатку була закріплена саме за родом Ailurus і лише згодом її поширили на бамбукового ведмедя, якого також називали «велика панда». Тепер бамбуковий ведмідь належить до родини ведмедевих і є єдиним сучасним видом підродини Ailuropodinae, представленої кількома десятками викопних таксонів. Скам’янілості викопних представників Ailuropodinae знайдено в Європі, Азії та Північній Америці.

Морфологічна характеристика

Бамбуковий ведмідь має велику круглу голову, товстий тулуб і короткий хвіст. Висота в холці — 65–70 см, довжина голови й тулуба — 120–150 см, довжина хвоста — 13 см, вага тіла — 75–160 кг. Волосяний покрив щільний і вовнистий. Кінцівки, очі, вуха й плечі чорні, а решта тіла біла. Подекуди чорний колір має каштаново-червоний відтінок, а білий — з віком «забруднюється». Моляри (великі кутні зуби) й премоляри (малі кутні зуби) ширші й пласкіші, ніж у інших видів родини ведмедевих, з великими виступами та горбками для подрібнення міцного бамбука. На відміну від інших ведмедів на задніх лапах не мають п’яткових подушечок. Прикметною особливістю цих тварин є подовження зап’ясткових кісток, яке функціонально подібне до великого пальця і призначене для хапання бамбука.

Спосіб життя

Раціон на 99 % складається з пагонів і коренів бамбука — низькокалорійної їжі, що погано перетравлюється. Відповідно для забезпечення щоденної потреби в енергії цьому ведмедю потрібно споживати до 12,5 кг бамбука. На пошуки й споживання їжі тварина витрачає 10–14 годин щоденно. Бамбуковий ведмідь не впадає в сплячку, однак взимку спускається на нижчі висоти гір. Не будує постійних лігвищ, а ховається на деревах і в печерах. Головним чином наземні тварини, що добре лазять по деревах і здатні плавати, ведуть поодинокий спосіб життя, за винятком сезону розмноження. Репродуктивної зрілості досягають в 5,5–6 років. З березня по травень триває сезон розмноження. Майже завжди самиці народжують одне дитинча — найчастіше в серпні – вересні. Великі панди народжують кожні 2–3 роки, малят вирощують у скельних печерах, порожнинах дерев. Новонароджені ведмежата сліпі й безпорадні, важать 85–140 гр., відкривають очі у віці трьох тижнів і не можуть самостійно пересуватися до 3–4 місяців. Їх відлучають від молока у віці близько 46 тижнів. Молодь може залишатися з матір’ю до 18 місяців. Тривалість життя в дикій природі невідома. У неволі бамбуковий ведмідь зазвичай доживає до 26 років, а максимальний зафіксований вік — 34 роки.

Поширення

Бамбуковий ведмідь мешкає у гірських лісах, зокрема змішаних хвойних і широколистяних з бамбуком. У минулому вид був широко розповсюджений на півдні Китаю. Тепер поширення обмежене провінціями Сичуань, Шеньсі та Ганьсу. Плейстоценові зміни ареалу пов’язані зі зникненням бамбука через потепління клімату, а швидке скорочення ареалу за останні кілька сотень років пояснюють інтенсивними рубками бамбукових лісів. Сучасні популяції обмежені гірськими хребтами, розділеними долинами й рівнинними ландшафтами, які були змінені діяльністю людини.

Значення

Бамбуковий ведмідь сприяє поширенню насіння бамбука. Він є чудовим прикладом «парасолькового виду», який забезпечує захист багатьом іншим видам, які проживають у створених для його охорони заповідниках. На тварин полювали заради хутра, що зараз суворо заборонено. Вони є популярними мешканцями зоопарків, які приваблюють багатьох людей.

Охорона

Занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), категорія «уразливий» (VU). У дикій природі, за оцінками китайського уряду і МСОП, нараховують не більше 1000 дорослих особин цього виду. Значне зменшення чисельності популяції зафіксоване в дослідженнях 1970–1980. З 1988 в Китаї законодавчо заборонено полювання на бамбукового ведмедя. Також у Китаї затверджено Національний проєкт зі збереження бамбукового ведмедя та його оселищ за допомогою чого створено систему заповідників для цих тварин. Дослідження 2000–2004 і 2011–2014 показали збільшення чисельності особин виду в багатьох областях. Проте деякі популяції, що перебувають на невеликих за площею і значно трансформованих територіях, все ще скорочуються.

Література

  1. Chorn J., Hoffmann R. Ailuropoda melanoleuca // Mammalian Species. 1978. № 110. P. 1–6.
  2. Nowak R. M. Walker's Carnivores of the World. Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2005. P. 129–130. URL: https://books.google.com.ua/books?id=0q5aHw2mFi8C&pg=PA129
  3. Swaisgood R., Wang D., Wei F. Giant Panda. Ailuropoda melanoleuca // The IUCN Red List of Threatened Species. 2016. URL: https://www.iucnredlist.org/species/712/121745669
  4. Byghan Y. Sacred and Mythological Animals: A Worldwide Taxonomy. Jefferson : McFarland, 2020. P. 102.
  5. Bies L. Ailuropoda melanoleuca. Giant Panda // Animal Diversity Web. URL: https://animaldiversity.org/accounts/Ailuropoda_melanoleuca/

Автор ВУЕ

С. В. Харчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харчук С. В. Бамбуковий ведмідь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бамбуковий ведмідь (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶