Вербна неділя

Вербна неділя 1.jpeg

Ве́рбна неді́ля (Квітна неділя) — традиційна для української культури назва християнського свята (передусім у православ’ї та католицизмі) Входу Господнього в Єрусалим та назагал останньої неділі перед Страсним тижнем і Великоднем (Пасхою). Символом свята є гілочки освяченої верби.

Вербна неділя ВУЕ.png

Історична довідка

Свято присвячене згаданому в Новому Завіті тріумфальному в’їзду Ісуса Христа до м. Єрусалима. За біблійним переказом, люди, вітаючи Спасителя, встеляли Йому шлях пальмовим віттям.

Перші згадки про церковне вшанування цієї події датують 4 ст., початково в межах Єрусалимської церкви: патріарх сідав на ослицю і в'їжджав на ній на Оливну гору, оточений вірянами. В 5–10 ст. свято поступово поширилося в християнських церквах Сходу і Заходу.

Від часів раннього християнства атрибутикою свята були пальмові або оливкові гілки. Але на теренах України, а також серед низки інших Східних церков, їх замінником стало вербове віття (верба — чи не єдиний вид деревних і кущових рослин, які встигали до свята заквітувати).

В 11 ст. обряд освячення вербового гілля введено в літургію.

Особливості

Літургія, що супроводжує святкування, покликана віддзеркалити месіанський подвиг Христа, показати його земні страждання та смерть (Мт. 26:36–27:54). Хода вірних традиційно розпочинається за межами храму, після освячення галузок верби і читання текстів Святого Письма священниками і навіть мирянами, дійство переносять до Божого храму.

В деяких країнах побутувала традиція прикрашати ходу квітами, звідси назва Квіткова, або Цвітна неділя (лат. Domenica Florida, англ. Flower Sunday). Особливістю обрядового дійства візантійської церкви була та, що священник, який очолював ходу, ніс ікону із зображенням події тріумфального в’їзду Христа в Єрусалим.

Після реформування римо-католицької літургії свято отримало офіційну назву Страсна неділя. У православ’ї віднесено до дванадесятих свят. Попри різноманіття назв, залишалася незмінною головна ідея, яка скеровувала релігійні практики, — переживання Страстей Господніх, невідворотність жертовної смерті Христа, зв'язок жертви Христа і Його тріумфу, слави.

В Україні

Світлина Ольги Недавньої

За панівними припущеннями, у Східних церквах галуззя верби обирали для освячення не випадково: ще з язичницьких часів уважали, що чудодійна верба має здатність оберігати людей і худобу від усього лихого.

«Празник вербни» згадано в пам’ятці давньоруської книжності «Ізборнику Святослава» 1073.

Освячене в церкві вербне галуззя зберігали в оселях упродовж року як традиційний оберіг, ним прикрашали паски й великодні кошики на Великдень, використовували в обрядових дійствах, затикали у хліві та стайні, «щоб нечиста неправувала», на захист оселі й господарства «од грому й пожежі».

Увесь Страсний тиждень нерідко називали Вербним (Квітним) або Вербицею, Вербичем.

В Україні дотепер побутує звичай жартівливого побиття освяченими галузками верби неслухняних дітей або тих, хто пропустив святкову службу, примовляючи: «Не я б’ю — верба б’є,
Недалечко красне яєчко,
За тиждень — Великдень!
Не вмирай, не вмирай —
Великодня дожидай!»

На честь святкування Вербної неділі Українська пошта у 2002 випустила поштову марку «Вербна неділя».

Цитата

«І багато людей стелили свій одяг по дорозі, інші зрізували гілля з дерев і клали на шляху. Люди, які йшли перед Ним і слідом за Ним, вигукували, проголошуючи: Осанна Синові Давидовому! Благословенний Той, Хто йде в Ім’я Господнє! Осанна на висотах!» (Мт. 21:8-9).

 Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.


Джерело

Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.

Література

  1. Сапіга В. К. Українські народні свята та звичаї. Київ : Знання України, 1993. 112 с.
  2. Скуратівський В. Святвечір : у 2 кн. Київ : Перлина, 1994. Кн. 1. С. 171.
  3. Рупнік М. І. Коли говоримо людина... : Особа, пасхальна культура / Пер. з іт. М. Прокопович. Львів : Монастир Монахів Студитського Уставу ; Свічадо, 2000. 200 с.
  4. Павленко П. Етнічне та універсальне в ранньому християнстві: засади, особливості, тенденції. Київ : Абрис, 2009. 527 с.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Вербна неділя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вербна неділя (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶