Воздвиження Хреста Господнього

Українська ікона Воздвиження Чесного Хреста, 14 ст.

Воздви́ження Хреста́ Госпо́днього [повна назва у східному християнстві — Воздвиження Чесного й Животворчого Хреста Господнього (грец. ῾Η παγκόσμιος ὕψωσις τοῦ τιμίου καὶ ζωοποιοῦ Σταυροῦ), у західному — Воздвиження Святого Хреста (лат. Exaltatio Sancti Crucis); у народній традиції — Здвиження) — одне з великих дванадесятих свят у православ’ї та свято (без рангу торжества) у католицизмі, присвячене вшануванню хреста; відзначають 14 вересня за григоріанським і новоюліанським календарями; відповідна дата юліанського календаря припадає на 27 вересня григоріанського.

Історична довідка

У християнському літургійному календарі є кілька свят, які вшановують пам’ять хреста, що став знаряддям мучеництва Ісуса Христа. На відміну від Страсної п’ятниці, коли віряни згадують передусім про страждання Ісуса (Страсті Христові), це свято вшановує і прославляє хрест як знамення спасіння.

Історія встановлення свята оповита багатьма легендами.

Свято Воздвиження Хреста Господнього нагадує про три події релігійної історії:

За імператора Костянтина Великого єпископ Макарій Єрусалимський ініціював розкопки (бл. 327), щоби з’ясувати місце розташування Голгофи, а також Гробу Господнього. Розкопки здійснювали під наглядом імператриці Олени, яка вирушила в Палестину на пошуки християнських святинь. Християнський переказ стверджує, що саме під час цих розкопок було знайдено деревину хреста (за іншою версією — трьох хрестів, титулус з ім’ям та гвіздки). Після явленого чуда (оживлення небіжчика) Макарій визнав хрест автентичним.

Щоби показати хрест народу, його підняли на г. Голгофі, де був страчений Христос, а на місці знайдення згодом збудували храм, освячення якого відбулося 13 вересня 335. Також було побудовано й освячено храм Гробу Господнього в Єрусалимі.

Під час завоювання м. Єрусалима Сасанідами (614) святиня християн потрапила до рук шахіншаха Хосрова ІІ (правив у 591–628), була вивезена до Персії, повернена імп. Іраклієм.

У православ’ї

У православній традиції, зокрема і в українському православ’ї, свято має 1 день передсвят і 8 днів післясвят.

У день свята віряни дотримують піст, заборонено вживати м'ясо, молочні продукти та рибу. У ніч проти свята здійснюють Всенічне бдіння та особливий чин Воздвиження Святого Хреста. Традиційним літургійним кольором священницьких риз є червоний. Субота й неділя до і після 14 (27) вересня також відзначені особливими читаннями на Божественній літургії.

Хрест залишається в центрі храму протягом усіх післясвят.

Свої особливості святкування сформувалися у дохалкідонських церквах — Вірменській апостольській церкві, Коптській православній церкві, Ефіопській православній церкві Тевахедо тощо.

У католицизмі

Римська церква відзначала свято з кін. 7 ст. Серед галлікан свято хреста припадало на 3 травня. Після об’єднання галліканських і римських звичаїв вшановували обидві дати: 14.09. — на згадку порятунку реліквії від персів, а 3.05. — як Знайдення (Відкриття) Святого Хреста.

За наказом папи Івана XXIII травневе свято було скасоване (1960), віднайдення і Воздвиження Святого Хреста згадують в один день, 14 вересня. Втім, традиції травневих святкувань збереглися дотепер, особливо в Мексиці та країнах Латинської Америки.

Народні традиції

За народними уявленнями, земля на Воздвиження «здвигається», закривається, а осінь починає швидко котитися до зими. Вважали, що змії починають шукати нори для зимівлі, стають агресивними, а тому не радили ходити до лісу. Проводжали птахів у вирій.

Квіти, якими на свято прикрашали хрест у церкві, вважали цілющими.

Вірили, що в цей день хрест і хресне знамення набувають надзвичайної сили проти бісів, лихих сил.

У пам'ять про пролиту кров Христа не влаштовували ігор чи забав. Уникали братися за хатні та польові роботи, зокрема за ті, що пов’язані з деревом (рубати, пиляти). До Здвиження намагалися зібрати весь врожай, вважали його останнім днем заготівлі горіхів і яблук.

Література

  1. Килимник С. І. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні : у 5 т. Вінніпег; Торонто : Український національний видавничий комітет, 1963. Т. 5: Осінній цикл. 292 с.
  2. Borgehammar S. How the Holy Cross was Found: From Event to Medieval Legend. Stockholm: Almqvist & Wiksell International, 1991. 326 р.
  3. Drijvers J.-W. Helena Augusta: The Mother of Constantine the Great and the Legend of Her Finding of the True Cross. Leiden : Brill, 1992. 217 р.
  4. Скабалланович М. Н. Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня. Киев : Пролог, 2006. 258 с.
  5. Катрій Ю., о. Пізнай свій обряд. Львів : Свічадо, 2018. 472 с.
  6. Поліщук Н. Іконографія Воздвиження Чесного Хреста: оживотворити своє життя життям Христа // RISU. Релігійно-інформаційна служба України. 2018. URL: https://risu.ua/ikonografiya-vozdvizhennya-chesnogo-hresta-ozhivotvoriti-svoye-zhittya-zhittyam-hrista_n93332
  7. Воздвиження Хреста Господнього // Українська релігієзнавча енциклопедія : у 3 т. / За ред. А. Колодного. Київ : Інтерсервіс, 2022. Т. 1. С. 362.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Воздвиження Хреста Господнього // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Воздвиження Хреста Господнього (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶