Божественна літургія

Літургія.jpg

Боже́ственна літургі́я (від грец. λειτουργία — служіння, спільна справа) —
1) в широкому розумінні — головне християнське богослужіння, що втілює віросповідні засади і місію Церкви, кульмінацією якого є здійснення таїнства євхаристії; вважається місцем Богоявлення; 2) у православній церковній термінології — чин євхаристійної служби.

Етимологія

Давньогрецький термін «літургія» виник в контексті поширеної в античних полісах 6–4 ст. до н. е. практики організації різних громадських заходів (спортивних змагань, театральних дійств, релігійних свят, урочистих бенкетів), а також — в разі війни — найму кораблів (разом з командою), коней тощо, за власний кошт громадян поліса. Організація такого заходу вважалася «справою для народу» і називалася «літургією» (від грец. λαός — народ, люд і грец. έργον — справа, праця).

У ранньому християнстві

У ранньому християнстві чин євхаристії (грец. εὐχαριστία — букв. подяка) ще не називали «літургією», натомість вживали інші терміни:

  • «збори» (зокрема словосполучення ἐπ τὸ αὐτό — разом): згадано у Новому Завіті (Дії 1:15; 2:1, 47; 1 Кор. 11:20; 14;23), у текстах Климента Римського, Ігнатія Антіохійського, Юстина Філософа та апостола Варнави;
  • «молитва»: термін позначав не тільки подячні моління, а й спільну церковну молитву назагал;
  • «трапеза», або «вечеря» (тобто вечірня трапеза), з уточненням: «Господня» або «любові» (напр.,1 Кор. 10:21; 11:20), див. Агапи.

Проте вже в апостольську епоху вчинення євхаристії під час спільної трапези викликало дискусії (1 Кор. 11:20-30), тому з 2 ст. трапезу здійснювали відокремлено, після євхаристії (що з 4 ст. закріплене канонічно Лаодикійським собором, бл. 363). Пізніше (на межі 2–3 ст.), разом із розробкою літургійної практики, євхаристія стала частиною християнського богослужіння. На відміну від щоденних агап, літургію проводили у перший день християнського тижня — неділю.

За церковним ученням, основні складники і чин літургії встановлені Ісусом Христом на Таємній вечері. Тривалий час відправа літургії не була чітко унормованою, а залежала від обставин і волі пресвітера, єпископа. Проте вважається, що перші чинопослідування були складені апостолом Яковом та євангелістом Марком. Перший опис складників ранньохристиянського євхаристійного чину міститься у праці Юстина Філософа «Апології на захист християн до Римського Сенату». Перетворення християнства на офіційну релігію Римської імперії та централізація церкви обумовили потребу упорядкування й уніфікації літургійної відправи. На Сході ці процеси пов’язують з діяльністю Василя Великого, Івана Золотоустого, Кирила Александрійського, на Заході — Амвросія Медіоланського та пап Лева І, Геласія І, Григорія І Великого (Двоєслова).

Літургія візантійського обряду

Порядок здійснення Літургії в православній традиції сходить до традицій її здійснення у середньовічному Константинополі.

Літургія здійснюється єпископом або священником. До складу літургії входять читання Святого Письма, піснеспіви, молитви, повчання, славослов’я, поминання живих і спочилих, ритуали тощо. Умовно виділяють 3 частини чинопослідування: проскомидія (приготування Святих Дарів), літургія оголошених (літургія Слова), літургія вірян (головна частина, здійснення таїнства євхаристії, причащання священнослужителів і вірян).

У візантійському обряді, що притаманний східним християнським церквам (у православ’ї та греко-католицизмі) традиційно здійснюють три різновиди літургії:

  • літургія Івана Золотоустого — відбувається протягом усього богослужбового року, за винятком днів, коли передбачені інші літургії;
  • літургія Василя Великого — відбувається десять разів на рік: напередодні свят Різдва Христового та Богоявлення (або в самі дні цих свят, якщо вони припадають на неділю або понеділок), у свято Обрізання Господнього та день пам'яті святого Василя Великого (1 січня за юліанським календарем, 14 січня за григоріанським і новоюліанським), у перші п’ять неділь Великого посту та Великі (Страсні) четвер і суботу;
  • літургія Передосвячених (Передшеосвячених) Дарів (літургія Григорія Двоєслова) — здійснюється пререважно у середу і п'ятницю Великого посту, в понеділок і середу Страсного тижня.

Також допускається відправа таких варіантів літургій:

Докладний порядок відправи Літургії наводиться у богослужбових книгах (Чиновниках архієрейського священнослужіння, Служебниках).

Феномен літургії вивчають дві основні богословські дисципліни: літургіка, літургійне богослов'я.

Додатково

Відповідником терміна «літургія» (у вузькому розумінні) у Католицькій церкві є поняття «меса». В українській народній мові — «обідня».

Література

  1. Киприан (Керн), архим. Евхаристия. Париж : YMCA-Press, 1947. 352 с.
  2. Георгиевский А. И. Чинопоследование Божественной литургии. Москва : Московская патриархия, 1951. 200 с.
  3. Афанасьев Н. Н., прот. Трапеза Господня. Париж : Богословский Институт, 1952. 94 с.
  4. Σιώτης Μ. Θεία Εὐχαριστία. Θεσσαλονίκη : Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, 1957. 71 p.
  5. Bornert R. Les commentaires byzantins de la Divine Liturgie du VIIe au XVe siècle. Paris : Institut français d'études byzantines, 1966. 292 p.
  6. Taft R. F. A History of the Liturgy of St. John Chrysostom : in 6 vol. Roma : Pontificium Institutum Studiorum Orientalium, 1978. Vol. 2. 490 p.
  7. Пуряєва Н. Словник церковно-обрядової термінології. Львів : Свічадо, 2001. 156 с.
  8. Лостен В. Божественна Літургія св. Й. Золотоустого. Науки і читання. Львів : Свічадо, 2015. 96 с.
  9. Тимчишин Б., Цюпа Л. Пояснення храму і Божественної Літургії. Львів : Свічадо, 2016. 68 с.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Божественна літургія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Божественна літургія (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶