Яків Алфеїв

Яків Алфеїв, грецька ікона 13 ст.

Я́ків Алфе́їв (Яків Молодший; грец. ᾿Ιάκωβος τοῦ ῾Αλφαίου; дата народження невідома, ймовірно м. Капернаум, тепер не існує, Ізраїль — дата смерті невідома, ймовірно м. Острацин, тепер не існує, Єгипет) — апостол Ісуса Христа з числа Дванадцяти перших і найближчих Його учнів.

Родина

У переліках Дванадцяти апостолів, які наводять новозавітні тексти, Яків Алфеїв завжди згадується дев’ятим (Мт. 10:3; Мк. 3:18; Лк. 6:15; Дії 1:13).

Традиційно припускають, що він є братом апостола Юди Яковового (Лк. 6:16), названого ще Тадеєм (Мт. 10:3; Мк. 3:18); згідно з переданням, братів вважають близнюками. Втім, єврейські прізвиська зазвичай давали за іменем батька, тому припускати родинний зв’язок між цими постатями немає вагомих підстав. Поруч із цим, існує ймовірніша версія, за якою Яків Алфеїв був братом апостола й євангеліста Матвія. Припущення ґрунтується на тому, що в Євангелії від Марка ап. Матвій іменований по батькові «Левієм Алфієвим» (Мк. 2:14).

Рідним містом родини Якова Алфеєвого був Капернаум.

Євангеліє від Матвія дає підстави для припущення, що Яків Алфеїв міг мати брата на ймення Йосип (Йосія), а їхньою матір’ю була Марія (Мт. 27:56), яку окремі коментатори Нового Завіту ототожнюють з Марією Клеоповою (Ів. 19:25). Серед біблієзнавців поширена думка, що Алфей (батько ап. Якова), за тогочасним звичаєм, міг мати два імені — єврейське і грецьке (Клеопа). Позаяк подвійні імена вживали взаємозамінно, його дружину Марію могли називати за другим його іменем, а дітей — за першим.

Оскільки Клеопу-Алфея часто плутають з іншим Клеопою — братом Йосипа Обручника, то Якова Алфеєвого нерідко називають родичем Ісуса Христа (за названим батьком). Підстави для таких умовиводів у ранньохристиянських джерелах відсутні.

Апостольська діяльність

Апостол Яків Молодший. Художник Пітер Пауль Рубенс, бл. 1612

Відомості про життя та апостольське покликання Якова Алфеєвого в текстах Нового Завіту відсутні. Достеменно невідомі й терени його місіонерського служіння. За окремими церковними переказами, він проповідував на території Юдеї, в Сирії, в м. Едессі (разом з Андрієм Первозваним), заснував апостольську кафедру в містечку Тель-Батнані (тепер м. Суруч, Туреччина), де, за припущенням, був убитий і похований. За ін. відомостями — проповідував у Єгипті й мученицьки загинув на хресті в єгипетському місті Острацині.

Існує й переказ, що апостол був скинутий з даху, а потім каменований десь у єгипетській Мармариці (не виключено, що тут ототожнені обставини смерті Якова Алфеєва та Якова Праведного, який, за Євсевієм Кесарійським, був скинутий з крила Єрусалимського храму і каменований).

Пошанування

Мощі Якова Алфеєвого зберігаються в церкві Санті-Апостолі в м. Римі (Італія).

Коротке «Житіє Святого апостола Якова Алфеєвого» уклав Димитрій (Туптало).

Пам’ять про ап. Якова Алфеєвого західні церкви (зокрема, Католицька церква) вшановують 3 травня. Східні церкви — 9 жовтня за новоюліанським і григоріанським календарем, 22 жовтня — за юліанським, а також 30 червня (13 липня) — Собор святих славних і всехвальних Дванадцяти апостолів Христових.

Додатково

  • Складнощі з ідентифікацією апостола Якова Алфеєвого пов’язані з тим, що в текстах Нового Завіту ім’я Яків належить ще двом апостолам. Це — Яків Зеведеїв, учень Ісуса Христа з числа Дванадцяти, та Яків, брат Господній (або Яків Праведний). Якова Алфеєвого в колі Дванадцяти звали «Молодшим», Якова Зеведеєвого — «Старшим» (Мк. 15:40). Між тим, прізвисько «Молодший» у церковних джерелах нерідко приписують і Якову Праведному. Примітно, що плутанину щодо однойменних постатей часом можна зустріти навіть у літературі богослужбового вжитку (зокрема, пам’ятні дати ап. Якова Алфеєвого в церковних календарях нерідко переплутані з днем Якова, брата Господнього).
  • Непорозуміння з ідентифікацією особи апостола Якова Алфеєвого позначаються і на встановленні авторства першої християнської літургії, відомої як «Літургія апостола Якова». За однією версією, її укладачем вважають Якова Алфеєвого, за іншою — Якова, брата Господнього. Аналогічною є ситуація з ідентифікацією першого керівника Єрусалимської громади (за панівною версією ним був саме Яків, брат Господній). Часом ототожнюють і обставини смерті Якова Алфеєвого та Якова Зеведеєвого (страчено за наказом царя Ірода Агріппи), хоча текст Дій апостолів вказує на вбивство Якова Зеведеєвого (Дії 12:1-2).
  • Існує версія, що мощі апостола у церкві Санті-Апостолі насправді належать Якову, брату Господньому.

Джерела

  • Евсевий Памфил, єпископ Кессарийский. Церковная история. Санкт-Петербург: Издательство Олега Абышко, 2013. 544 с.
  • Дмитро Туптало. Житія святих / Пер. В. Шевчука : в 12 т. Львів : «Свічадо», 2016. Том 2: Жовтень. 384 с.
  • Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / Пер. І. Огієнка. Київ : Східноєвропейська гуманітарна місія, 2019. 1409 с.

Література

  1. Павленко П. Ю. Ісус Христос — постать історії. Біла Церква : Мустанг, 2002. 347 с.
  2. Мень О. Перші апостоли / Пер. з рос. Л. Хмельковського. Львів : Свічадо, 2015. 231 с.

Автор ВУЕ

П. Ю. Павленко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Павленко П. Ю. Яків Алфеїв // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Яків Алфеїв (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶