Яків Зеведеїв

Святий Яків Старший.
Художник Рембрандт, 1661

Я́ків Зеведе́їв (грец. Ιάκωβος του Ζεβεδαίου; івр. יַעֲקֹב‎‎‎; дата народження невідома, ймовірно м. Віфсаїда, тепер не існує, Голанські висоти — бл. 44, м. Єрусалим, тепер Ізраїль) — апостол Ісуса Христа з числа Дванадцяти перших і найближчих Його учнів. За Євангеліями, був старшим братом апостола Івана (див. Іван Богослов). У текстах згадано про батька Зеведея, звідси — найменування обох братів як «синів Зеведеєвих».

Апостольське покликання та діяльність

За новозавітними текстами, Яків Зеведеїв був закликаний на апостольство (разом з братом Іваном) серед перших — одразу після Андрія Первозваного та Петра, і практично в такий саме спосіб (Мт. 4:18–22).

Був учасником усіх ключових євангельських подій. Зокрема, спільно із Петром та Іваном (молодшим братом) був свідком Ісусового преображення (Мт. 17:1; Мк. 9:2; Лк. 9:28–29), Його передсмертної молитви в Гефсиманії (Мт. 26:36–46; Мк. 14:33–42; Лк. 22:40–46). Брав участь у заснуванні й організації перших християнських громад.

За переказами, проповідував на території Палестини, а також за її межами — зокрема в Іспанії, що тоді була римською провінцією. Вважається першим серед апостолів Ісуса Христа, який був страчений за віру. За наказом Ірода Агриппи в 42 чи 44 н. е. був обезголовлений (Дії 12:1–2). Яків Зеведеїв — єдиний із Дванадцяти, чиє мучеництво зафіксоване в Новому Завіті. Згадка про страту Якова міститься у «Церковній історії» Євсевія Кесарійського. Історик наводить і оповідь Климента Александрійського (узяту з 7-ї книги його «Нарисів»), згідно з якою чоловік, який привів Якова на суд, під враженням від засвідченої апостолом віри, заявив, що він — теж християнин. Дорогою до страти перепросив вибачення в Якова й був прощений ним. Обох обезголовили одночасно (Євсевій Кесарійський. Церковна історія. Книга ІІ, 9, 1–3).

Кафедральний собор Св. Якова у м. Сантьяго-де-Компостела

Місце поховання. Прочанство

Згідно з переданням, тіло страченого апостола віряни поклали у човен, який пустили хвилями моря (за ін. версією — тіло Якова було пущено в човні за наказом Ірода Агриппи). Човен нібито прибило до іспанських берегів; тамтешні християни знайшли тіло у гирлі злиття річок Сар та Улла, поблизу містечка Іріа Флавіа, та поховали його на горі Лібредон (у 17 км. від міста). 813, за легендою, місцевому ченцю-відлюднику Пелайо було видіння, де зірка вказала шлях до забутої могили апостола. Віднайдена гробниця з мощами стала місцем паломництва вірян.

У 890-х іспанський монарх Альфонс III спорудив над похованням церкву. З часом місце отримало назву Компостела (за однією версією — від лат. Campus Stellae, тобто місця, позначеного зіркою; за іншою — від лат. Composita Tella, тобто поховання). Довкола вшанованої могили спершу утворилося невелике поселення, яке з часом виросло в місто Сантьяго-де-Компостела (тепер столиця автономної спільноти Галісія, Іспанія; від галіс. Santi Аgo — Святий Яків).

Паломництво до могили ап. Якова стало надзвичайно поширеним серед релігійних практик західного християнства, поступалося значущістю тільки паломництву до міст Єрусалима й Рима. Головні маршрути сформувалися вже в 11 ст. й відіграли важливе значення у поширенні культурних здобутків доби Середньовіччя. У 12 ст. папа дарував прочанам право на отримання індульгенції; в 1160-ті королівською владою Іспанії засновано духовно-лицарський Орден св. Якова (Орден Сантьяго, або Великий військовий орден Меча святого Якова Компостельського) для захисту подорожуючих до святині прочан. Шлях святого Якова входить до переліку пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1993).

Святий Яків – переможець маврів. Іспанія, поч 12 ст.

Пошанування

Позаяк початкову апостольську місію Якова пов’язують з проповідництвом на іспанських теренах, та внаслідок поширення культу св. Якова з Галісії, іспанці вже в часи Реконкісти вважали апостола своїм заступником у боротьбі з мусульманами. У християнстві шанується як покровитель Іспанії, району Маріалва в Португалії, а також паломників та мандрівників.

На честь ап. Якова Зеведеєвого названі міста (найвідоміші — м. Сантьяго-де-Чилі, місто і муніципалітет Сантьяго-де-Куба), ін. населені пункти, храми, каплиці.

В іконографії представлені різні образи апостола — старця, прочанина з посохом, лицаря-вершника, мученика. Іконографічні символи Якова Зеведеєвого — посох мандрівника, мушля морського гребінця (символ паломництва до Компостели); в образі воїна-вершника — меч і прапор з хрестом чи корогва (символізує допомогу іспанцям у звільненні Піренейського півострова від мусульман).

До образу апостола зверталися відомі західноєвропейські митці, серед яких Рембрандт, Рубенс, Дюрер, Гвідо Рені та ін.; образ св. Якова-Переможця маврів (Мавробійці) став надзвичайно популярним у іспанському мистецтві від часів Середньовіччя.

Канонізований як святий. Пам’ять про ап. Якова Зеведеєвого західні церкви відзначають 25 липня. Східні — 30 квітня за новоюліанським і григоріанським календарем (13 травня — за юліанським), а також 30 червня (13 липня) — Собор святих славних і всехвальних 12-ти апостолів Христових.

Цитата

«Як проходив же Він поблизу Галілейського моря, то побачив двох братів: Симона, що зветься Петром, та Андрія, його брата, що невода в море закидали, — бо рибалки були. І Він каже до них: “Ідіть за Мною, Я зроблю вас ловцями людей!” І вони зараз покинули сіті, та й пішли вслід за Ним. І, далі пішовши звідти, Він побачив двох інших братів, — Зеведеєвого сина Якова та Івана, його брата, із Зеведеєм, їхнім батьком, що лагодили свого невода в човні, — і покликав Він їх. Вони зараз залишили човна та батька свого, — та й пішли вслід за Ним»

 Євангеліє від Матвія (4:18-22) // Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / Пер. І. Огієнка. Київ : Східноєвропейська гуманітарна місія, 2019.


Додатково

  • Апостола Якова Зеведеєвого часто плутають з двома іншими однойменними апостолами, згадки про яких трапляються у текстах Нового Завіту. Йдеться про Якова Алфеєва — учня Ісуса Христа, апостола з кола Дванадцяти, та Якова («брата Господнього») — апостола від Семидесяти, першого керівника Єрусалимської церкви, відомого ще як Яків Праведний. В колі Дванадцяти Якова Зеведеєвого звали «Старшим», на відміну від тезки — Якова Алфеєва, — якого іменували «Молодшим» (Мк. 15:40). Поряд із тим, прізвисько «Молодший» у церковних джерелах також часто приписують Якову Праведному. Примітно, що плутанина з означенням того чи іншого Якова часом наявна у довідниках та навіть у літературі богослужбового вжитку (зокрема пам’ятні дати ап. Якова Зеведеєвого у церковних календарях деколи плутають з днями вшанування ін. згаданих Яковів).
  • З доби Середньовіччя існує практика, відроджена у 20 ст., за якою вірянину, що здійснив паломництво до могили св. Якова (бл. 100 км пішки або бл. 200 км велосипедом), видають спеціальний документ — «Сертифікат Компостели». Утім, отримати його можуть лише ті, хто засвідчив у спеціальному «паспорті пілігрима» відвідування кожної географічної локації на Шляху святого Якова до м. Сантьяго-де-Компостела.

Джерела

  • Εὐσέβιος. Εκκλησιαστικη ιστορια : σε 3 vol. Θεσσαλονίκη : Γρηγόριος ο Παλαμάς, 1977–1978.
  • Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / Пер. І. Огієнка. Київ : Східноєвропейська гуманітарна місія, 2019. 1409 с.

Література

  1. Kendrick T. D. Saint James In Spain. London : Methuen, 1960. 223 p.
  2. Fletcher R. A. The Early History of the Cult of St. James // Saint James's Catapult: The Life and Times of Diego Gelmírez of Santiago de Compostela. Oxford : Clarendon Press, 1984. 341 p.
  3. Апокрифы древних христиан: Исследование, тексты, комментарии. Москва : Мысль, 1989. 336 с.
  4. Мень О. Перші апостоли / Пер. з рос. Л. Хмельковського. Львів : Свічадо, 2015. 232 с.
  5. Thomas W. H. G. The Apostle John: Studies in His Life and Writings. London : Forgotten Books, 2018. 380 p.

Автор ВУЕ

П. Ю. Павленко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Павленко П. Ю. Яків Зеведеїв // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Яків Зеведеїв (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶