Вруб

Вруб — штучна порожнина у вугільному або породному масиві, створена для полегшення його подальшого руйнування у процесі виїмки корисних копалин або проведення гірничих виробок.

Характеристика

За способом врубоутворення та залежно від застосовуваної техніки і технології виокремлюють машинні, гідравлічні й вибухові вруби.

М а ш и н н и й   в р у б  створюють баром врубової машини або гірничим комбайном з боку вибою гірничої виробки по пласту корисної копалини або по одному з його пропластків. За місцем розташування відносно ґрунту виробки розрізняють вруби: нижні, середні, верхні, вертикальні та косі. Залежно від типу бару форма машинних врубів може бути пласкою, зігнутою, кільцевою і так званою контурною. Параметри машинних врубів (глибина, висота) залежать від технічних параметрів бару.

Г і д р а в л і ч н и й   в р у б створюють струменем гідромонітора у вугільному або породному масиві. Подальше руйнування (відбійка) підрізаної пачки здійснюють шарами, паралельними врубу. Гідравлічний вруб реалізують двома способами: рівномірним переміщенням ствола гідромонітора від одного борта виробки до іншого; первинною виїмкою гірських порід спочатку біля бортів виробки, а потім — у центральній її частині. Вруби проходять на всю ширину виробки та висоту 0,5–0,8 м.

В и б у х о в и й   в р у б утворюється внаслідок висадження зарядів групи шпурів або свердловин, розташованих за певною схемою. Стінки врубової порожнини слугують додатковими вільними поверхнями при ініціюванні інших (розташованих у шпурах по периферії вибою) зарядів. Схеми врубів використовують при проведенні підземних гірничих виробок і на кар'єрах.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Bischoff W., Bramann H. Das kleine Bergbaulexikon. 10 aufl. Essen : VGE-Verlag, 2012. 393 p.
  3. Хоменко О. Є., Кононенко М. М., Савченко М. В. Технологія підземної розробки рудних родовищ. Дніпро : Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», 2018. 450 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вруб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вруб (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶