Всесвітня спілка вільнодумців

Логотип Всесвітньої спілки вільнодумців
Всесвітня спілка вільнодумців.jpg

Всесві́тня спі́лка вільноду́мців, ВСВ (фр. Union Mondiale des Libres Penseurs, UMLP; нім. Weltunion der Freidenker, WUF; англ. World Union of Freethinkers, WUFТ; до 1936 — Міжнародна федерація товариств вільнодумців, МФТВ) — міжнародна секулярна просвітницька організація, заснована 1880 на Установчому конгресі в м. Брюсселі (Бельгія) групою науковців та громадських діячів з різних країн (Англії, Бельгії, Німеччини, Іспанії, Італії та Швейцарії).

Декларує принципи сприяння вільнодумству, критично-раціонального ставлення до релігійних догматів, захисту свободи совісті, світськості держави і школи, виступає проти клерикалізму в політиці.

Історична довідка

Всесвітню спілку вільнодумців відносять до однієї з найстаріших міжнародних організацій, що об’єднала різні товариства вільнодумців, раціоналістів, просвітників, прихильників секуляризації, які діяли у Західній Європі та Америці.

Серед фундаторів організації — всесвітньо відомі діячі (вчені, політики, громадські активісти), зокрема В. Лібкнехт, Л. Бюхнер (обидва — Німеччина), К. Фогт (представляв Швейцарію), Ч. Бредло (1833–1891), Г. Спенсер (обидва — Велика Британія) та ін.

Міжнародні конгреси організації збиралися у містах: Амстердамі (1883), Брюсселі (1880, 1895, 1910), Буенос-Айресі (1906), Женеві (1902) Лісабоні (1913), Лондоні (1881), Парижі (1882, 1889, 1900, 1905, 1925), Празі (1920) тощо.

Упродовж 1920-х членами організації стали товариства та персоналії з понад 30-ти країн (зокрема, Аргентини, Австралії, Бразилії, Чилі, Індії, Угорщини, Іспанії, Італії, Швеції, США, СРСР та ін.)

Виконуючи просвітницьку функцію, МФТВ з моменту свого заснування значну роль відводила поширенню наукових знань, ствердженню раціонального дискурсу, розуму людини. Члени федерації провадили свою діяльність незалежно від політичних партій, державних інституцій. Організація прагнула стати позакласовою, позапартійною інституцією, виступала проти клерикалізму, фашизму, війни, стала на захист демократичних прав і свобод людини.

У роки Другої світової війни ВСВ фактично припинила свою діяльність.

У 1950-х її активність відновилася й була особливо помітною.

Підтримує співробітництво з багатьма організаціями вільнодумців по всьому світі.

Організаційні засади

У Статуті організації зазначено: «Вільнодумчий рух виступає за право на повну свободу думки і совісті, свободу інформації, засобів масової інформації та мистецтва без жодної цензури та підпорядкування чи-то з боку державної та релігійної влади, чи економічної». Спілка гуртує однодумців, які вважають, що знання мають ґрунтуватися на фактах, науковому дослідженні й логічній аргументації. Світогляд вільнодумців «не визнає догматів релігійного, політичного, соціального або національного характеру», він «захищає розум від світського і релігійного ірраціоналізму», відкидає «усякий примус, що здійснюється щодо окремих осіб, груп, спільнот і націй стосовно всіх сфер мислення», вимагає права вибору способу життя, в рамках поваги до життя і гідності людської особистості. З цих причин вільнодумний рух бореться за свободу, демократію, духовно-соціальний, культурний і моральний розвиток людства, «за добробут і спокій людських спільнот і повну емансипацію індивідів».

До складу Всесвітньої спілки вільнодумців входять групи (1), асоціації (2) та національні асоціації (3) вільнодумців, а також окремі діячі (4), які поділяють основоположні принципи вільнодумства, поширюють, рекомендують і захищають ці ідеї.

Керівними органами є Міжнародна рада з представників афілійованих федерацій (по 2 делегати від кожної країни), зазвичай збирається раз на рік. Вона ж обирає виконавчу раду, до складу якої входять президент, генеральний секретар, скарбник, інформаційний секретар, віце-президент і три члени.

Щочотири роки Міжнародна рада скликає міжнародний конгрес та оголошує його провідну тему.

Офіційні мови організації: французька, німецька, англійська.

Вільнодумці мають свої періодичні видання, зокрема у Великій Британії та Швейцарії виходить друком щомісячний журнал «Вільнодумець» («The Freethinker», засн. 1881), у США — журнал «Гуманіст» (англ. «The Humanist», засн. 1941).

Офіційний сайт: https://www.libres-penseurs.net

Додатково

У вересні 2019 черговий Міжнародний конгрес Всесвітнього союзу вільнодумців відбувся у м. Еш-сюр-Альзетті (Люксембург). Головною темою дводенного колоквіуму було визначено «Міграція і секуляризм».

Джерело

World Union of Freethinkers. Statutes // World Union of Freethinkers. URL: https://www.libres-penseurs.net/en/uber-die-wuf/

Література

  1. International Federation of Societies of Freethinkers // Lonsea. URL: http://www.lonsea.de/pub/org/93
  2. World Union of Freethinkers // WorldCat Identities. URL: http://worldcat.org/identities/lccn-n92018112/
  3. World Union of Freethinkers (WUFT) // UIA. Global Civil Society Database. URL: https://uia.org/s/or/en/1100029077

Автор ВУЕ

О. І. Предко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Предко О. І. Всесвітня спілка вільнодумців // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Всесвітня спілка вільнодумців (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶