Всесвітнє братство буддистів

Всесвітнє братство буддистів.jpg

Всесві́тнє бра́тство будди́стів, ВББ (англ. The World Fellowship оf Buddhists, WFB; тай. องค์การพุทธศาสนิกสัมพันธ์แห่งโลก; кит. 世界佛教徒聯誼會; хінді वर्ल्ड फैलोशिप ऑफ बुद्धिस्ट्स; яп. 世界仏教徒連盟) — міжнародна неурядова організація буддистів, заснована 1950, зі штаб-квартирою в м. Бангкоку (Таїланд, від 1969).

Історична довідка

Г. П. Малаласекера

Організація заснована за ініціативою буддиста і вченого-буддолога Гунапали Піясени Малаласекери (1899–1973; тепер Шрі-Ланка). Його пропозиція щодо створення всесвітньої асоціації знайшла розуміння й підтримку серед різних регіональних буддійських спільнот.

Перша установча Генеральна конференція зібралася 1950 (2493 за буддійським календарем) у м. Коломбо (тепер Шрі-Ланка), в ній взяли участь 129 делегатів з 27 країн світу. Урочисте відкриття заходу відбулося у храмі Зуба Будди в Канді 25.05.1950 (у свято весак). Першим президентом ВББ обрано фундатора організації Г. П. Малаласекеру; під його головуванням на інавгураційній сесії конференції прийнято перший статут Братства.

1992 на 18-й Генеральній конференції у м. Тайбеї (Китай) схвалено нову редакцію статуту ВББ, що чинний дотепер (із поправками, які внесені на 19, 20, 28 Генеральних конференціях).

Початково було ухвалене рішення про розміщення штабу-квартири ВББ у країні проживання її президента, відтак першою локацією стало м. Коломбо. 1958, за другого президента ВББ У. Чан Тгуна — громадянина Бірми (тепер М'янма), штаб-квартиру було перенесено до м. Янгон. В умовах революційних подій 1963 керівництво організації звернулося до принцеси Таїланду Пун Пісмай Діскул (тоді — віце-президента ВББ) із проханням перебрати на себе керування організацією, того ж року штаб-квартиру було переміщено до м. Бангкока. Рішенням 9-ої Генеральної конференції ВББ (1969) м. Бангкок обрано постійним місцем розташування штаб-квартири Братства.

В організації представлені різні школи і течії буддизму, що історично сформувалися в межах Магаяни, Тхеравади, Ваджраяни. ВББ стало першою міжнародною організацією буддистів із широким світовим представництвом від буддійської сангхи і мирян.

1972 на 10-й Генеральній конференції ВББ засновано Всесвітнє товариство буддійської молоді; 1998 на 20-й Генеральній конференції — Всесвітній буддійський університет (розміщений у резиденції ВББ в м. Бангкоку).

Цілі, завдання, організаційні засади

За чинним статутом Братства, цілями і завданнями його діяльності є:

  • сприяти ретельному дотриманню членами учення і практик Будди;
  • забезпечувати єдність, солідарність і братерство буддистів;
  • пропагувати вчення Будди;
  • організовувати і провадити діяльність у соціальній, освітній, культурній та інших гуманітарних царинах;
  • працювати заради миру і гармонії між людьми, щастя всіх істот та співробітничати з іншими організаціями, що поділяють такі цілі.

Для досягнення своїх цілей і завдань Всесвітнє братство буддистів створює регіональні центри в країнах, регіонах, де мешкають значні спільноти буддистів (за умов реалізації тут принципів релігійної свободи) або надають статус таких центрів уже діючим інституціям; створює та підтримує установи (або допомагає в їх створенні), що необхідні для вивчення та поширення буддизму, Дгарма-центри; пропагує дотримання принципів і практик буддизму; засновує та підтримує інституції (або допомагає в їх заснуванні) для надання соціальних, освітніх, культурних та інших гуманітарних послуг; сприяє обміну місіями, вченими та студентами між буддійськими країнами та ін.

Статут підкреслює, що ВББ утримується від прямої чи опосередкованої участі в будь-якій політичній діяльності.

Основними ланками організаційної структури ВББ є:

  • Генеральна конференція (збирається що два роки) — вищий керівний орган організації, що визначає загальну стратегію та основні напрями діяльності ВББ та її регіональних центрів;
  • Генеральна рада — адміністративний орган, що здійснює контроль над активами і витратами ВББ, відповідає за скликання Генеральної конференції, проведення процедур виборів керівного складу;
  • Виконавча рада — постійно діючий орган, що проводить регулярні засідання (кожні 6 міс.); головою Виконавчої ради є президент ВББ;
  • постійні комітети: станом на 2023 — діє 11, зокрема фінансовий, з питань видання, реклами, освіти, культури та мистецтва, молодіжний, жіночий, соціально-економічного розвитку, екологічний, міжконфесійного діалогу тощо;
  • регіональні центри: станом на 2023 — діє понад 200 у майже 40 країнах світу (зокрема, в Австралії, Бангладеш, Бельгії, Бутані, Бразилії, Великій Британії, Гані, Індії, Індонезії, Ізраїлі, Камбоджі, Канаді, Китаї, Південній і Північній Кореї, Лаосі, Малайзії, Монголії, М’янмі, Непалі, Нідерландах, Німеччині, Новій Зеландії, Норвегії, Сінгапурі, США, Таїланді, Танзанії, Угорщині, Чехії, Швеції, Шрі-Ланці, Філіппінах, Фінляндії, Франції, Японії).

ВББ має консультативний статус при ЮНЕСКО, діє спеціальний відділ зі зв’язку з ЮНЕСКО та іншими організаціями ООН.

Друкований орган — «WFВ» (англійською мовою).

Офіційний сайт організації: http://wfbhq.org/

В Україні станом на 2020 діяло 67 релігійних організацій буддистів різних шкіл і напрямів, утім українська сангха натепер офіційно не представлена у ВББ.

Додатково

  • Ідейний лідер і перший президент ВББ Гунапала Піясена Малаласекера пошанований за свій внесок у буддологію, активну громадську, державну та дипломатичну діяльність. Був президентом Цейлонського конгресу буддистів, почесним секретарем Товариства вивчення палійських текстів Цейлону (тепер Шрі-Ланки), головним редактором «Енциклопедії буддизму» (1927–1957). Перший посол Цейлону в СРСР (у 1957–1961), з 1959 — також і перший посол Цейлону в Польщі, Румунії та Чехословаччині. Верховний комісар Цейлону в Канаді, постійний представник Цейлону при ООН (1961–1963), верховний комісар Цейлону у Великій Британії (1963–1967). 1967 повернувся на батьківщину, очолив Національну комісію з вищої освіти (до 1971).
  • За свідченнями буддійських громадських активістів, авторитет Всесвітнього братства буддистів у країнах Азії помітно спадає, що пояснюють неподоланною консервативністю керівництва, відсутністю сучасної актуальної та дієвої стратегії та реальних інституційних механізмів підтримки й захисту буддійських спільнот, дистанціюванням від політичних проблем і викликів. Альтернативою ВББ стають нові міжнародні організації з широким представництвом, зокрема Міжнародна буддійська конфедерація (англ. International Buddhist Confederation, IBC, засновано 2011, м. Делі, Індія), Всесвітній альянс буддистів (англ. The World Alliance of Buddhists, WAB, засновано 2016, м. Патхум Тхані, Таїланд).

Джерела

Constitution of the World Fellowship оf Buddhists // World Fellowship оf Buddhists. URL: http://wfbhq.org/WFB-CONSTITUTION.pdf

Література

  1. Iryŏp К. A Proposal to the World Fellowship of Buddhists Conference // Iryŏp К. Reflections of a Zen Buddhist Nun / Trans. from kor. by J. Y. Park. Honolulu : University of Hawaii Press, 2014. Р. 87–91.
  2. Ford Е. Cold War Monks: Buddhism and America's Secret Strategy in Southeast Asia. New Haven : Yale University Press, 2018. 392 р.
  3. Seneviratne К. Empower from within: Path to Protect Buddhism in Asia. Sydney : Lotus Communication Network, 2021. 240 p. URL: http://www.lotuscomm.org/_files/ugd/6aecb5_09f6919d56b946b0b8aeb964b6e90c4a.pdf

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Всесвітнє братство буддистів // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Всесвітнє братство буддистів (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶