Вугілля солоне

Вугі́лля соло́невугілля викопне, здебільшого низького ступеня метаморфізму, з високим умістом солей лужних елементів, переважно натрію.

Характеристика

У звичайному вугіллі вміст натрій оксиду (Na2O) у золі менший за 1–2 %; натомість у солоному вугіллі він становить від декількох до десяти й більше відсотків. Більшість дослідників як критерій «солоності» вугілля використовують уміст натрій оксиду у вугіллі або в його золі. У Сполучених Штатах Америки солоним уважають вугілля з масовою часткою натрій оксиду понад 0,5 % у сухому вугіллі або понад 4 % ― у золі. У Німеччині до солоних відносять вугілля з умістом натрій оксиду в золі понад 2 %.

Науковою спільнотою Інституту геологічних наук НАН України запропоновано вважати солоним вугілля, що містить 5,5 % натрій оксиду в золі. У Великій Британії та Австралії використовують два критерії виділення солоного вугілля — за вмістом натрій оксиду (порогові значення: 4,5 % в золі й 1 % у сухому вугіллі) і вмістом хлору (у сухому вугіллі масову частку хлору 0,5 % вважають гранично допустимою).

Методика віднесення вугілля до солоних за вмістом у них (або їхній золі) натрій оксиду, на думку українських науковців (В. Білецький та ін.) недосконала. За підвищеного вмісту у вугіллі тугоплавких солей натрію (зокрема натрій силікату, див. Силікати) негативних явищ, пов’язаних зі шлакуванням (див. Шлак) під час їхнього спалювання, не відбувається. Їх спостерігають лише за наявності легкоплавких сполук натрію — хлориду, сульфату або гуматів. На основі цих уявлень в Інституті фізико-органічної хімії і вуглехімії імені Л. М. Литвиненка НАН України запропоновано досконаліший спосіб класифікації, згідно з яким вугілля відносять до солоного з урахуванням лише вмісту легкоплавких сполук натрію. Унаслідок високого вмісту солей лужних елементів з порівняно низькою температурою кипіння під час спалювання такого вугілля на нагрівних поверхнях утворюється шар шлаку, обладнання зазнає корозії, викиди хлоровмісних речовин й інших токсичних сполук призводять до забруднення довкілля.

Поширення і запаси

За геологічними даними солоне вугілля поширене в різних куточках світу: у Європі (Німеччина, Чехія, Польща, Велика Британія, Росія, Україна), США, Азії (Казахстан, Росія), Австралії.

В Україні відомі значні (понад 10 млрд т) поклади (див. Поклади корисних копалин) солоного вугілля: Новомосковське (Дніпропетровська область) і Богданівське (Луганська область) родовища (див. Родовище корисних копалин). Перше з них містить солоне вугілля з високим умістом солей (масова частка натрій оксиду в золі 4–16 %). Питання про джерело та час «засолення» залишається дискусійним. Найпоширенішою є думка про епігенетичне (див. Родовища епігенетичні) походження солоності — унаслідок багатократної дії морської води. За новітніми уявленнями органічна маса солоного вугілля представлена як природна сполука включення, де частинками-«господарями» є макромолекулярні (див. Макромолекула) упорядковані структурні одиниці з характеристичними (функціональними) групами й хелатотвірними фрагментами, а частинками-«гостями» є гідратовані йони натрію, хлору та заліза. При цьому в солоному вугіллі спостерігають поєднання властивостей вугілля низької та високої стадій метаморфізму.

Розвідані запаси солоного вугілля в Україні оцінюють у 12–10 млрд т у Західному Донбасі і 2 млрд т у Північному Донбасі.

Література

  1. Coal Science : in 3 vol. / Ed. by M. Gorbaty, J. Larsen, I. Wender. New York; London : Academic Press, 1982–1984.
  2. Шендрик Т. Г., Саранчук В. И. Соленые угли. Донецк. : Східний видавничий дім. 2003. 296 с.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  4. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Ошовський В. В. та ін. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  5. Coenen R. Steinkohle. Berlin : Springer, 2012. 456 p.

Автор ВУЕ

Т. Г. Шендрік


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шендрік Т. Г. Вугілля солоне // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вугілля солоне (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: На редагуванні

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶