Вік геологічний

Вік геологі́чний — підрозділ геохронологічної шкали, що відповідає часові утворення відкладів одного геологічного ярусу, частина геологічної епохи, а також час, що пройшов від певної геологічної події, або час, коли вона відбулася.

Класифікація

Розрізняють абсолютний і відносний геологічний віки. Абсолютний встановлюють радіометричними методами, відносний (час певних геологічних подій в історії Землі відносно інших геологічних подій) — на основі аналізу взаємного розташування шарів у розрізі досліджуваного зразка.

Історична довідка

Ідею радіоізотопного датування запропонував Е. Резерфорд 1905, через 9 років після відкриття радіоактивності А. А. Беккерелем. 1907 Б. Б. Болтвуд опублікував перші визначення віку деяких геологічних зразків. У наступні роки відбувався інтенсивний розвиток ядерної фізики та вдосконалення технологій, завдяки чому до середини 20 ст. була досягнута прийнятна точність радіоізотопних датувань. Цьому сприяло винайдення мас-спектрометра (див. Мас-спектрометрія). У 1949 фізико-хімік В. Ліббі (1908–1980; США) розробив радіовуглецевий метод аналізу та продемонстрував його придатність на зразках дерева відомого віку (в інтервалі 1 400–4 600 років).

Абсолютний геологічний вік

Абсолютний вік гірської породи — час, що пройшов з моменту утворення породи (в роках) до нашого часу. Надзвичайною стійкістю відрізняються монокристали циркону з домішками урану, що дає змогу саме за ними визначити граничний вік гірських порід Землі. У Західній Австралії знайдено монокристали циркону віком 4,3–4,4 млрд років — найдавніші земні породи. Поверхня цих кристалів подекуди стерта, грані заокруглені, що свідчить про перенесення їх на великі відстані. Абсолютний геологічний вік найчастіше визначають методом радіоізотопного датування — за накопиченням продуктів розпаду радіоактивних елементів, що є складниками досліджуваного зразка (так званий ізотопний або радіологічний вік). Для визначення абсолютного віку подій, які відбулися не так давно, використовують ряд інших методів, зокрема, термолюмінесцентне та оптичне датування, визначення віку за кільцями дерев, за донними відкладами з сезонною шаруватістю, за льодовими кернами, за гідратацією скла, за рацемізацією амінокислот тощо.

Найвідоміші методи радіоізотопного датування:

  • уран-свинцевий (накопичення свинцю в ураново-торієвих мінералах);
  • калій-аргоновий (накопичення аргону в калієвих мінералах);
  • стронцієвий (перетворення рубідію в стронцій);
  • радіовуглецевий (за кількістю 14C в органічних залишках).

Відносний геологічний вік

Відносний вік порід чи органічних решток тварин визначають за положенням шарів осадових, метаморфічних і вулканічних гірських порід відносно один до одного (по вертикалі), умовами їхнього формування та площею розповсюдження. 1669 дослідник Н. Стено сформулював закон послідовності нашарування гірських порід, згідно з яким за непорушеного залягання кожний пласт, що залягає вище, є молодшим за той, який знаходиться під ним. Відносний геологічний вік порід за скам'янілими органічними рештками фауни і флори (див. Скам'яніння) визначає відносна геохронологія. Для визначення відносного геологічного віку використовують стратиграфічний, петрографічний, тектонічний та палеонтологічний методи досліджень.

Література

  1. Wilde S. A., Valley J. W., Peck W. H. and al. Evidence from detrital zircons for the existence of continental crust and oceans on the Earth 4.4 Gyr ago // Nature. 2001. Vol. 409. P. 175–178.
  2. A. J. Cavasie, J. W. Vallej, S. A. Wilde. The Edinburgh Ion Microprobe Facility in Earth and Planetary Science Letters, Vol. 235, No. 3. p. 663–681, July 15, 2005.
  3. Felix M. Gradstein, James G. Ogg, Mark Schmitz, Gabi Ogg (Hrsg.): The Geologic Time Scale 2012. Elsevier B.V., 2012.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  5. Інженерна геологія // За заг. ред. В. Г. Суярка. Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2019. 278 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вік геологічний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вік геологічний (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶