Газгольдер

Газго́льдер (від англ. gas — газ і holder — тримач) — стаціонарна сталева ємність для приймання, зберігання та випускання природного газу в газорозподільні мережі чи установки з його перероблення.

Циліндричний газгольдер у м. Бернау, Німеччина

Газгольдери використовують також для змішування газів.

Історична довідка

Газгольдер розробив (1789) і назвав його газометром А. Лавуазьє. Інженери Дж. Ватт-молодший (1769–1848) і Т. Беддоус (1760–1808; обидва — Велика Британія) вжили термін «газометр» для складника створеного ними медичного обладнання. Дж. Ватт адаптував газометр для зберігання вугільного газу. 1792 цим словом позначив ємність винахідник газового освітлення В. Мердок (1754–1839; Велика Британія).

Газгольдери стали поширеними на межі 18–19 ст. у зв’язку з виробництвом і впровадженням вугільного газу для освітлення вулиць, помешкань. У 1920–1930-х з уведенням транспортування газу сталевими трубами удосконалили конструкції газгольдерів, підвищили їхню надійність та урізноманітили види. З появою підземних газових сховищ практичну цінність використання газгольдерів знижено. У 21 ст. їх застосовують на хімічних та газонафтопереробних заводах для зберігання технологічних газів, змішування різних газів, регазифікації зрідженого газу та інших технологічних операцій.

Характеристика

Газгольдери виготовляють з металу, гуми або бетону. Оснащують комплектом запірної, запобіжної та вимірювальної апаратури, а також патрубками для видалення конденсату та газу.

Застосування газгольдерів не вирішує завдання накопичення великих кількостей газу, потрібних для вирівнювання значних сезонних коливань у газоспоживанні. Вони відіграють роль буферної ємності лише при добових, незначних коливаннях подачі газу споживачам. Величина залишкового тиску в газгольдері зазвичай збігається з величиною тиску газу міської газової мережі.

Різновиди

Газгольдери виокремлюють:

  • за принципом роботи — змінного і постійного об’ємів;
  • за формою — сферичні та циліндричні;
  • за параметрами газу, що в них зберігається, поділяють на 2 класи:
    • I — газгольдери низького тиску: робочий тиск до 4 кПа з постійним тиском та змінним об’ємом;
    • II — газгольдери високого тиску, у яких геометричний об’єм постійний, а тиск може змінюватися від 0,07 МПа до 0,3 МПа.

Газгольдери низького тиску за принципом роботи та видом конструктивної схеми поділяють на мокрі та сухі:

  • мокрі — з водяним басейном і рухомим куполом, під яким збирається газ;
  • сухі — з металевим поршнем або гнучкою мембраною; працюють при тиску до 4 кПа, величина якого залишається практично незмінною у процесі наповнення або випорожнення газгольдерів.

Об’єм мокрих газгольдерів 100–30 000 м3, сухих — до 110 000 м3.

Циліндричні газгольдери високого тиску, встановлені на станціях, розраховані на надлишковий тиск 0,25–2 МПа, мають місткість 50–270 м3. Внутрішній діаметр резервуарів — 3,2 м, загальна довжина або висота 7,2–34,4 м. Їх виготовляють на заводах і в готовому вигляді транспортують до місця монтажу. Встановлюють горизонтально або на опорах.

Кульові (сферичні) газгольдери високого тиску виготовляють переважно місткістю 600 м3 (за кордоном працюють кульові газгольдери місткістю 5 000–10 000 м3; у Франції побудовано газгольдер місткістю 87 000 м3). Переваги кульових газгольдерів: менші витрати металу на одиницю об’єму середовища, більш рівномірний тиск на внутрішню поверхню резервуара, менша товщина стінки порівняно з циліндричними. Такі газгольдери встановлюють лише на поверхні Землі. За потреби їх об’єднують у газгольдерні станції, сумарна ємність яких може перевищувати 1 млн м3. Сферичні газгольдери у вигляді кульових резервуарів використовують переважно для зберігання зріджених газів.

Зберігають газ під високим тиском також у газгольдерах, виготовлених зі сталевих товстостінних труб, здатних витримати тиск до 18 МПа. Витрати на будівництво таких сховищ невеликі, проте експлуатаційні витрати значні. Для перевезення стисненого газу на порівняно невеликі відстані можна застосовувати трубчасті газгольдери, встановлені на спеціальних автомобілях і суднах-танкерах.

Особливості застосування

Найбільшого поширення в промисловості набули мокрі газгольдери низького тиску. Будівництво таких газгольдерів добре освоєно, вони зручні в експлуатації. Мокрі газгольдери низького тиску переважно використовують на хімічних заводах, але можуть бути використані і в газорозподільних мережах (див. Газорозподільна система).

Сухі газгольдери низького тиску поршневого типу малонадійні в експлуатації.

Газгольдери високого тиску використовують у міських газорозподільних мережах для покриття добової нерівномірності споживання газу.

В Україні найбільше промислове застосування отримали ємності з корисним геометричним обсягом 600 м3 і розрахунковим тиском середовища до 18 кгс/см2 (1,8 МПа). Газгольдери змінного об’єму, поширені в країнах Західної Європи і США, в Україні практично не застосовують.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  2. Газгольдер // Шмиг Р. А., Боярчук В. М., Добрянський І. М. та ін. Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів : [б. в.], 2010. С. 59; 211.
  3. Berger B. Der Gasbehälter als Bautypus. München : Technischen Universität München, 2019. 624 p.
  4. Russell T. Gasholders and their tanks // EUGRIS: Portal for Soil and Water Managment in Europe. URL: http://www.eugris.info/newsdownloads/Gasholders%20and%20their%20tanks.pdf

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Газгольдер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Газгольдер (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶