Гай (папа)

Мученицька смерть папи Гая, бл. 1394. Фрагмент вівтарного розпису церкви Сан-Гаджо, м. Флоренція (Італія)

Гай [ лат. Gaius; точна дата народження невідома, ймовірно м. Салона, Далмація, тепер м. Солін, Хорватія — 22.04.296, м. Рим, тепер Італія ] — релігійний діяч, Папа Римський у 17.12.283 — 22.04.296, святий.

Історична довідка

Життєпис практично невідомий.

Окремі відомості про життя діяча та ймовірні родинні зв’язки з імператором Діоклетіаном випливають зі свідчень про мучеництво св. Сусанни Римської, складених у 4 ст. Іншим першоджерелом, що містить деякі згадки про Гая, є оповіді про мученика за віру св. Себастьяна, який нібито під час гонінь за віру підтримував Гая. Документальні підтвердження цих повідомлень відсутні.

Історики християнської Церкви до здобутків Гая на папському престолі відносять започаткування вимог для кандидатів у єпископи щодо послідовного просування щаблями церковної ієрархії та поділ районів м. Рима між дияконами для служіння. Попри те, що на час його понтифікату припало посилення антихристиянських настроїв, він продовжував будувати нові церкви і впорядковувати старі цвинтарі.

Версія про те, що Гай останні роки життя переховувався у катакомбах і зазнав мученицької смерті натепер не підтверджена. «Велике гоніння» на християн з боку імператора Діоклетіана почалося з 303, вже після смерті папи.

Був похований у римських катакомбах Калліста. Крипта св. Гая відома як виняткове для катакомб дуже просторе приміщення (тут можуть перебувати одночасно кілька десятків осіб), ймовірно була призначена для зборів громади, спільних богослужінь. Стіни вкриті білим тиньком. Велика гробниця з грекомовною епітафією «Поховання Гая, єпископа, 22 квітня» [296] була знайдена в 1622.

Вшанування

Згідно з Римським мартирологом, пам’ять святого папи Гая відзначають 22 квітня, у Православних церквах вшановують 11 серпня за григоріанським та новоюліанським календарем («мучениці Сусанни, дiви, i з нею Гая, Папи Римського»), відповідна дата юліанського календаря припадає на 24 серпня.

Папі присвячено церкву Сан-Гаджо в м. Флоренції (Італія).

Додатково

В італійських джерелах поширено відомості, що мощі святого папи 1880 були перенесені до приватної каплиці родини Барберіні. Проте, за даними документально підтверджених німецьких джерел (1590–1592), мощі св. Гая та його помічника — диякона, святого мученика Януарія разом із іншими реліквіями були доставлені в кінці 1591 до м. Мюнхена. Мощі восьми ранньохристиянських святих (Гая, Януарія, Сатурніна, Кріспіна та ін.) подарував Баварії папа Климент VIII на підтримку заходів баварської знаті, спрямованих проти впливу протестантів. Збереглися документальні свідчення, що при поміщенні у спеціальний релікварій «глава св. Гая» була «прикрашена особливим чином». З 1593 мощі спочивають у каплиці Святого Хреста єзуїтської церкви Св. Михаїла (Jesuitenkirche St. Michael) в Мюнхені.

Література

  1. Catanzaro B., Gligora F. Breve storia dei Papi e degli antipapi da San Pietro a Giovanni Paolo II. Padova : Panda edizioni, 1989. P. 49.
  2. Il grande libro dei Santi : in 3 v. / A cura di E. Guerriero, D. Tuniz. Cinisello Balsamo : San Paolo Edizione, 1998. V. 1. P. 358.
  3. Martyrologium romanun: ex decreto sacrosancti œcumenici Concilii Vaticani II instauratum auctoritate Ioannis Pauli PP. II promulgatum. Città del Vaticano : Libreria editrice Vaticana, 2001. 773 p.
  4. Ranke L. von. Storia Dei Papi : in 2 vol. Milano : Ghibli, 2013. Vol. 1. 518 р.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Гай (папа) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гай (папа) (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶