Гаруда

Гаруда.jpg

Га́ру́да, Ґаруда (санскр. गरुड, Garuda; палі गरुळ, Garua) — у давньоіндійській міфології, індуїзмі — фантастична істота (напівптах-напівлюдина), пов’язана з солярним божеством, цар птахів, переможець хтонічних демонів-змій (нагів), одна з ваган (їздова тварина) і символ бога Вішну. У буддизмі — особлива група істот-ідамів, захисників дгарми; символ духовного просвітлення. Культ Гаруди присутній у більшості релігійних течій, що постали з давньоіндійської духовної традиції.

У міфології

У Рігведі трапляється згадка про Гарутмана — небесного крилатого дева. У пізньоведичній літературі ототожнений з Таркш’єю — конем або птахом солярного божества. Про Гаруду оповідають епоси («Магабгарата», «Рамаяна»), упанішади, пурани, тантри.

Згідно з пуранами, є сином мудреця Каш’япи і матері птахів Вінати. При народженні хлопання його крил струсило землю, а сяйво тіла засліпило богів. Щоб звільнити себе і матір від прокляття рабства у нагів, погодився здобути для них напій безсмертя — амриту. Заради цього подолав різні випробування, переміг у двобої Індру, набув надзвичайної сили. Дотримав обіцянку, яку дав богові Вішну, відібрати у нагів священну амриту після звільнення. Захотів за це стати «вище за найпершого з богів», тоді Вішну помістив зображення Гаруди на своєму прапорі. Також домігся особливого дару — пожирача змій. Метафора атмана.

Вшанування Гаруди (як складник давньоіндійського міфологічного комплексу) було асимільовано буддизмом. Гаруди — сонячні птахи супарни (прекраснопері), пильнувачі проти змій і драконів; захисники дгарми, носії сили, хоробрості, відданості, дисципліни. Пташенята з’являються на світ вже дорослими, що символізує духовну зрілість і просвітлення. За буддійськими переказами, Будда Шак'ямуні в одному з минулих народжень був царем гаруд.

Вшанований також у тибетському буддизмі (ламаїзмі), джайнізмі (як хранитель тіртханкари Шантінатхі). Перекази про Гаруду (зокрема, сюжет про порятунок його гнізда і пташенят від змія-дракона і чудесну допомогу вдячного Гаруди богатирю-рятівнику) увійшли до фольклору багатьох народів Центральної, Південної та Південно-Східної Азії, Південного Сибіру.

Зображення

Гаруда на гербі Таїланду

Перші зображення на індійських монетах датують 4–5 ст. Зі зростанням популярності міфологічного персонажа в Індії та сусідніх країнах (Тибеті, Монголії, Непалі, Шрі-Ланці, Індонезії), його зображення стають надзвичайно поширеними, як у живописі, так і в скульптурі, інших видах образотворчого мистецтва, архітектурі. Зображення Гаруди — обов’язковий елемент вішнуїтських (див. Вішнуїзм) храмів.

В образі можуть переважати як зооморфні, так і антропоморфні риси. Зазвичай виглядає як величезна крилата істота з людським тулубом; може мати як людське обличчя, так і пташину (орлину) голову з дзьобом. Увінчаний короною, багато прикрашений. Відмітна риса — яскраве, сяюче оперення. Як вагана може везти на собі або самого Вішну, або Вішну разом із дружиною Лакшмі.

У буддійській іконографії — велетенський птах зі змією у пащі або дзьобі.

Як цар птахів, став гербовим зображенням багатьох правителів Індії, М’янми, Таїланду, Камбоджі, Індонезії; присутній на гербах, державних відзнаках, у символіці Військово-повітряних сил (символ сили, швидкості, військового мистецтва), авіакомпаній тощо. Гаруда Панчасила — державний герб Індонезії з 1950 (золотий гаруда з геральдичним щитом і сувоєм у лапах); червоно-золотий Гаруда зображений на гербі Таїланду з 2007.

Додатково

У 1949 до колекції Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків надійшла бронзова скульптурна група, що зображує бога Вішну з дружиною Лакшмі верхи на Гаруді (статуетку знайдено 1908 під м. Полтавою). Точне датування наразі не встановлене. Попри малі розміри (16 см заввишки), група відрізняється складною композицією, великою кількістю дійових осіб і майстерним виконанням дрібних деталей. Гаруда майже припадає до землі під неймовірним тягарем, підтримує руками ноги божественного подружжя.

Література

  1. Classical Hindu Mythology. A Reader in the Sanskrit Purāṇas / Ed. by C. Dimmitt, J. van Buitenen. Philadelphia : Temple University Press, 1978. 373 p.
  2. Пам'ятки культової пластики Індії в зібранні Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків // Prostir.Museum. 2006. URL: http://prostir.museum/ua/post/27889
  3. Stietencron H. von. Hindu Myth, Hindu History: Religion, Arts and Politics. Delhi : Permanent Black, 2013. 336 p.
  4. Mackenzie D. A. Indian Myth and Legend // Project Gutenberg. 2014. URL: https://www.gutenberg.org/files/47228/47228-h/47228-h.htm

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гаруда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гаруда (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶