Гельвецій, Клод Адріан

Claude Adrien Helvétius.jpg

Гельве́цій, Клод Адріан (фр. Helvétius, Claude Adrien; 31.01.1715, м. Париж, Франція — 26.12.1771, там само) — філософ-матеріаліст, літератор, вільнодумець, енциклопедист, ідеолог Просвітництва та Великої французької революції.

Гельвецій, Клод Адріан

Народження 31.01.1715
Місце народження Париж
Смерть 26.12.1771
Місце смерті Париж
Місце поховання Париж


Життєпис

Народився у сім’ї придворного лікаря. Освіту здобув у колежі отців єзуїтів. 1738–1751 служив при королівському дворі генеральним відкупником (збирачем податків). Під впливом Ш. Л. Монтеск’є і Вольтера від 1751 полишив державну службу, присвятив себе літературній та науковій праці.

1751–1771 брав участь у створенні багатотомної «Енциклопедії або Тлумачного словника наук, мистецтв і ремесел».

1764 здійснив мандрівку до Англії; 1765 на запрошення прусського короля Фрідріха ІІ Великого відвідав м. Берлін.

Останню частину життя провів у власному сільському маєтку.

Основні ідеї

За гостру критику деспотичних форм правління, релігії та Католицької церкви твір Гельвеція «Про розум» було заборонено Папою Римським, французьким парламентом і засуджено до спалення. Гельвецій доводив необхідність ліквідації феодальних суспільно-політичних відносин. Вважав республіканську форму правління неприйнятною для великих західноєвропейських держав і віддавав перевагу просвітницькому абсолютизму, обмеженому демократичними суспільно-політичними інститутами. Відкидав егалітаристські (див. Егалітаризм) погляди Ж.-Ж. Руссо. Рушійною силою суспільного розвитку вважав свідомість та пристрасті людини, обмеження яким має ставити закон.

Основою всього сутнього визнавав матеріальний світ, нескінченний у часі й просторі, що перебуває у постійному русі. Мислення і відчуття вважав найскладнішими якостями матерії. На цій підставі заперечував можливість існування душі поза тілом, а відтак — релігійних догм про безсмертя душі, потойбічне життя, існування Бога, творення світу тощо. Обстоював позиції сенсуалізму, розглядав чуттєве пізнання як засадниче для будь-якого пізнання взагалі.

Критикував релігійні інтерпретації сутності суспільних процесів, пояснюючи останні без посилань на трансцендентне. Розвивав ідеї утилітаризму в Новочасній філософії: вважав людину природною істотою, що прагне до задоволення фізичних потреб і матеріальних інтересів, діє згідно з «корисними» для себе (а не шкідливими чи байдужими) ідеями. Шукав найглибші чинники суспільного розвитку в егоїстичному інтересі та себелюбстві. Висунув принцип раціонального егоїзму, умовою справедливого суспільного устрою вважав раціональне поєднання індивідуального інтересу з суспільним. В річищі Просвітництва міркував про вирішальну роль соціального середовища й виховання у формуванні психічних, моральних тощо якостей людини.

Походження релігії пов’язував не лише з неосвіченістю народу, шахрайством духовенства і страхом людини перед смертю, а й із незадовільними умовами життя. Релігійну мораль Гельвецій вважав гальмом на шляху до суспільного поступу; посилався на приклад Португалії та Іспанії, клерикалізація яких спричинилася до відставання у соціально-економічному й суспільно-політичному розвитку від низки інших західноєвропейських країн. Релігійній моралі протиставляв виховання громадянських чеснот: моральним вважав того, хто працює на благо співгромадян, суспільства. Доводив походження моралі з досвіду, її обумовленість інтересами людини.

Виступав на підтримку ідеї секуляризації церковної власності. Свободу совісті розумів не лише як право сповідувати будь-яку релігію за власним вибором, а й право не сповідувати жодної. Обстоював ідею позбавленої містицизму «універсальної релігії», основним завданням якої вбачав сприяння гармонійному поєднанні особистих і суспільних інтересів.

Праці

Основні твори — «Про розум» (1758); «Про людину, її розумові здібності та її виховання» (написано 1767, опубліковано посмертно 1773), в якій найповніше викладено соціологічне й етичне вчення французького матеріалізму 18 ст. Повне видання творів Гельвеція, опубліковано у Парижі в 1818.

Значення

Праці Гельвеція відіграли вагому роль в ідеологічній підготовці Великої французької революції, утвердженні буржуазних суспільно-політичних відносин, поступу процесу секуляризації в усіх сферах суспільного, політичного, соціально-економічного й культурного життя європейського суспільства.

Праці

  • Œuvres complètes, t. 1–3, L., 1776.
  • Œuvres complètes, v. 1–14, P. 1795.
  • Notes de la main, P., 1907.

Рос. переклад:

  • Об уме / пер. с фр.; ред. пер. Э. Л. Радлов. Москва : Мир книги : Литература, 2007. 559 с.
  • Укр. переклад:
  • Про людину, її розумові здібності та її виховання / Пер. з франц. В. Підмогильний. Київ : «Основи», 1994. 416 с.

Література

  1. Horowitz І. L. Claude Helvetius. New York : Paine-Whitman, 1954. 204 p.

№Момджян X. H. Философия Гельвеция. Москва : Издательство Академии наук СССР, 1955. 408 с.

  1. Длугач Т. Б. Подвиг здравого смысла, или Рождение идеи суверенной личности (Гольбах, Гельвеций, Руссо). Москва : Канон+, 2008. 336 с.
  2. Brewer D. The Enlightenment Past: Reconstructing 18th-century French Thought. Cambridge : Cambridge University Press, 2008. 272 р.
  3. Протосавіцька Л. С. Політичні і правові погляди Клода-Адріана Гельвеція // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія : Право. 2014. Вип. 197(3). С. 30–36. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvnau_prav_2014_197(3)__6

Автор ВУЕ

Н. І. Кочан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гельвецій, Клод Адріан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гельвецій, Клод Адріан (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
31.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶