Гурдвара

Золотий храм, м. Амритсар
Гурудвара Паонта Сагіб, 17 ст., штат Гімачал-Прадеш, Індія
Гурудвара Паонта Сагіб, інтер'єр

Гурдвара, гурудвара [пенджаб. ਗੁਰਦੁਆਰਾ (gurdu'ārā), ਗੁਰਦਵਾਰਾ (gurdwārā), букв. — брама (ворота, двері) гуру ] — у сикхізміхрам, осердя релігійного й соціального життя громади сикхів.

Зазвичай гурдвара це двоповерхова будівля, із одним або кількома куполами. Містить молитовний зал для вірян (на першому поверсі), у центрі якого розміщено спеціальний престол (тахт) для священної книги Аді Грантх; релікварій для зберігання книги та інших святинь, пов’язаних із життям і діяльністю гуру (на другому поверсі); лангар — кухню з безплатною їдальнею (господарська прибудова до храму). Гурдвари можуть мати приміщення для медичної допомоги, а також дитячі ясла та ігровий майданчик, бібліотеку, спортивну кімнату, сувенірну крамницю тощо.

Чимало з гурдвар зведені у важливих для сикхів історичних локаціях, пов’язані з іменами десяти гуру. Найголовніша святиня — Гармандір-Сагіб, т. з. Золотий храм — знаходиться в м. Амритсарі.

Гурдвари — центри життя громади, де відбуваються всі важливі заходи. При храмах засновують школи; тут надають притулок і їжу мандрівникам, прочанам, нужденним. Показником благочестя є спільна участь у громадських роботах: будівництві або ремонті гурдвар, праці в лангарі. Гурдвари також акумулюють значні матеріальні засоби (пожертви вірян і мандрівників, доходи від земельної власності). Соціально значущою була роль лангарів (заснування відносять до часів правління другого гуру Ангади, 1539–1552), де безперешкодно отримували їжу представники різних каст. Спільна трапеза є важливим елементом сикхського ритуалу і символізує рівність і братерство сикхів, заперечення ними кастової ієрархії.

До початку 20 ст. управління храмами здійснювали священники-маханти. Спершу маханти зажили високого авторитету, отримували фіксовану платню, діяли під контролем сикхської громади, витрачали доходи гурдвар на спільні потреби. З часом, до другої половини 19 ст., жрецтво стало спадковим, а доходи громади маханти використовували як свою власність. Це спричинило протестний рух та відсторонення махантів від релігійних і громадських справ. Від 1925 і дотепер контроль за діяльністю гурдвар на території Пенджабу здійснює спеціальний Комітет із управління гурдварами.

До гурдвари може зайти не тільки сикх, а й людина інших світоглядних переконань, будь-якого віросповідання, проте відвідувач зобов’язаний дотриматися встановлених ритуалів (зняти взуття, пов’язати на голову хустку, шанобливо підійти до престолу зі Святим Письмом, помолитися і вклонитися йому та ін.).

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Гурдвара // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гурдвара (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
04.07.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶