Друмліни

Дру́мліни (англ. drumlins, від ірландськ. droimnín — невеликий хребет) — форма льодовикового рельєфу, невеликі згладжені пагорби переважно овальної або витягнутої форми.

Друмлін.jpg

Характеристика

У районах поширення плейстоценових (див. Плейстоцен) покривних льодовиків утворюють друмліновий ландшафт. Часто розташовані групами у формі віяла або шаховому порядку. Витягнуті довгою віссю за напрямком руху льоду. Довжина — від декількох сотень метрів до 2,5 км, висота — 5–45 м, ширина — 150–400 м. Можуть мати веретеноподібну чи параболічну форми, бути симетричними або асиметричними щодо повздовжньої осі.

Подібні друмлінам форми — ози — менш обтічні, більш витягнуті пагорби, створені талими водами, які протікали під льодовиком.

Склад. Походження

Друмліни можуть містити у різних пропорціях пласти глини, мулу, піску, гравію та валунів, що свідчить про численні нашарування матеріалів на ядро з гірської породи або валунної глини. Трапляються друмліни, складені переважно з валунної глини або твердої корінної породи — граніту чи літифікованого (див. Літифікація) вапняку. Виникнення останніх вказує, що акреція та ерозія м’яких відкладень під час процесів підльодовикової деформації — не єдина теорія походження друмлінів: деякі складаються із залишкової корінної породи.

Існують дві основні гіпотези формування друмлінів:

  • у процесі відкладання осадів із підльодовикових водних потоків, заповнених гравієм, глиною, мулом і піском;
  • внаслідок ерозії матеріалу з неконсолідованого шару. Ерозія під льодовиком у безпосередній близькості від друмліна залежить від напруги зсуву і може становити приблизно 1 м глибини осаду на рік.

Поширення

Найбільші друмлінові поля світу сформувались під Лаврентійським льодовиковим щитом; розташовані в Канаді (провінція Нунавут, Північно-Західні території, північ провінцій Саскачеван, Манітоба, Онтаріо, Квебек).

У Центральній Європі здебільшого відомі у межах альпійського зледеніння. Приклади друмлінових ландшафтів: район Боденського озера, поблизу міст Вайльхайма (Баварія) і Цюриха. В Ірландії, Польщі, країнах Балтії, Скандинавії та інших місцях є друмлінові ділянки, що займають кілька відсотків площі наземних морен.

Більшість друмлінів Північної Америки утворилися під час Вісконсинського зледеніння. У США друмліни поширені між південним берегом оз. Онтаріо та оз. Каюга, у долині нижньої течії р. Коннектикут, на о. Лонг-Айленд, у штатах Массачусетс, Мічиган, Міннесота, Вашингтон, Вісконсин.

У Південній Америці великі друмлінові поля існують у Патагонії та на островах Вогняної Землі. В Азії друмліни локалізовані поблизу смт Тіксі, Республіка Саха (Якутія), Російська Федерація. В Антарктиді утворюються під льодом Західно-Антарктичного крижаного потоку. В Африці трапляються в Намібії.

В Україні друмліни (як наслідок Дніпровського зледеніння) присутні у Придніпров’ї та на Поліссі.

Література

  1. Benn D. I., Evans D. J. Glaciers & Glaciation. London; New York : Arnold ; Wiley, 2003. P. 431.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Murawski H., Meyer W. Geologisches Wörterbuch. 12 aufl. Heidelberg : Spektrum Akademischer Verlag, 2010. 220 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Друмліни // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Друмліни (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶