Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

Емблема Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка
Будівля Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Кам’яне́ць-Поді́льський націона́льний університе́т і́мені Іва́на Огіє́нка, К-ПНУ — багатогалузевий (класичний) заклад вищої освіти у м. Кам’янці-Подільському, Україна (1918).


Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (К-ПНУ)

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1918
Названо на честь Огієнко, Іван Іванович
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Кам’янець-Подільський, Україна
Веб-сайт https://kpnu.edu.ua


Статус

Державний багатогалузевий заклад вищої освіти (ЗВО) класичного типу з підпорядкуванням Міністерству освіти і науки України.

Статус національного присвоєно у 2008.

Рейтинги

Університет посідає:

  • 68-е місце в рейтингу «Top Universities in Ukraine 2021 Ukrainian University Ranking» серед 184 ЗВО України;
  • 97-е місце в академічному рейтингу ЗВО України «Топ-200 Україна 2021»;
  • 49-е місце за рейтингом закладів вищої освіти України за кількістю вступників, зарахованих на бюджет у 2021;
  • 111-е місце з-поміж 316 ЗВО України у світовому рейтингу з 30 тисяч університетів за результатами «Webometrics Ranking of World‘s Universities 2021»;
  • 139-е місце у рейтингу університетів за показниками Scopus (2022).

Членство у міжнародних організаціях

Членство у Консорціумі Варшавського та українських університетів, Корпусі Миру США в Україні, Муніципалітеті міста Мольбергена (Німеччина), співпраця з Відділом освіти в м. Ярославі (Польща), Німецькою академічною службою обміну студентів і викладачів, British Council, Німецьким культурним центром Gouthe-institut в Україні при Посольстві Федеративної Республіки Німеччина в Україні та інших міжнародних організаціях, а також із ЗВО в країнах Європи: Грузія, Латвія, Литва, Молдова, Республіка Польща, Словаччина, Туреччина, Угорщина, Румунія.

Офіційний сайт

https://kpnu.edu.ua/

Девіз

TAMDIU DISCENDUM EST QUAMDIU VIVIS

Історична довідка

Кам’янець-Подільський державний український університет (до 1921) заснований 1918 як один із перших українських університетів. Ініціаторами створення були: голова Кам’янецької повітової земської управи О. Пащенко, голова Кам’янецької міської управи (бурмистер) О. Шульмінський і голова Подільської губернської «Просвіти» лікар К. Солуха. Першим ректором був І. Огієнко.

У період Української Народної Республіки (УНР) університет був опорою українського державотворення: забезпечував підготовку волосних інструкторів з формування місцевих органів влади, організовував читання лекцій для військовиків Армії УНР, місцевих робітників і ремісників з українознавства та політичних питань, курси для вчителів і духовенства, гімназію для дорослих. Тут перекладали українською мовою духовну літературу (книгу Нового Завіту — Діяння апостолів), цивільні та карні закони, укладали словники з історії української мови й правознавчої термінології. Викладачі редагували українські часописи: «Життя Поділля», «Україна», «Новий шлях», брала участь у важливих заходах УНР.

Після встановлення в м. Кам’янці-Подільському радянської влади на базі університету утворили спочатку (1921) Інститут теоретичних наук, а згодом — Інститут народної освіти (ІНО). Далі ІНО зазнав реорганізацій: 1930–1933 — інститут соціального виховання; від 1933 — педагогічний інститут, який невдовзі було закрито, а приміщення передано військовим. У різні часи тут працювали В. Геринович, М. Драй-Хмара, І. Кулик та інші. 1939 в м. Кам’янці-Подільську знову почали готувати викладачів для шкіл у новоствореному для цього учительському інституті. З початком Другої світової війни заклад припинив роботу (до 1944). У його приміщенні окупаційна влада (див. Окупація) відкрила свій ІНО.

1948 учительський інститут було реорганізовано в педагогічний інститут, у складі якого діяли факультети: історико-філологічний, фізико-математичний, фізичного виховання, педагогіки й методики початкового навчання.

1977 на базі інституту створено педагогічний університет. Від 2003 — Кам’янець-Подільський державний університет. 20.08.2008 університету присвоєно ім’я І. Огієнка.

Упродовж усіх періодів діяльності К-ПНУ був осередком національної освіти, науки та культури на Поділлі.

Ректори

У різні роки Кам’янець-Подільський ЗВО (ІНО, педінститут, педуніверситет, університет) очолювали:

  • Огієнко, Іван Іванович, професор, історик, культуролог, мовознавець (1918–1921);
  • Бучинський Петро Миколайович, професор, природодослідник (1922–1923);
  • Геринович, Володимир Олександрович, професор, географ  (1923–1928);
  • Кондрацький, Франц Андрійович, професор, педагог (1928–1931);
  • Палько, Петро Семенович, професор (1931–1932);
  • Тостоган, Назар Васильович, професор (1933–1935);
  • Бєліцький, Василь Михайлович, професор, літературознавець (1944–1947);
  • Івах, Іван Вікторович, кандидат історичних наук, професор (1967–1977);
  • Копилов, Анатолій Олексійович, кандидат історичних наук, професор  (1977–2001);
  • Завальнюк, Олександр Михайлович, доктор історичних наук, професор (2002–2012);
  • Копилов, Сергій Анатолійович, доктор історичних наук, професор  (від 2012).

Підготовка фахівців

Освітньо-кваліфікаційні рівні, аспірантура, докторантура

Станом на 2022 К-ПНУ здійснює підготовку фахівців за освітньо-професійними програмами різних рівнів, зокрема: 35 спеціальностей першого (бакалаврського) рівня вищої освіти; 33 спеціальності другого (магістерського) рівня вищої освіти; 7 спеціальностей третього (освітньо-наукового / освітньо-творчого) рівня вищої освіти. 4308 здобувачів ступенів вищої освіти «бакалавр», «магістр», «доктор філософії» навчаються на 7 факультетах і в навчально-науковому інституті української філології та журналістики.

На базі університету функціонують: курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників та керівників закладів освіти за акредитованими спеціальностями; курси з вивчення іноземних мов (англійської, німецької, польської) та підготовки до складання іспиту PearsonTestofEnglish, ЗНО, ЄВІ; підготовче відділення для іноземних громадян та осіб без громадянства, де викладають навчальні дисципліни за гуманітарним напрямом; підготовчі курси для учнів. Здобувачі закладів вищої освіти на базі університету проходять військову підготовку за програмою офіцерів запасу. Університет надає послуги з проведення іспиту на визначення рівня володіння державною мовою.

Викладацький склад

Освітній процес (станом на 2022) забезпечують 370 науково-педагогічних працівників 37 кафедр університету, серед яких 47 докторів наук, професорів, 266 кандидатів наук, доцентів.

Із-поміж штатних науково-педагогічних працівників К-ПНУ: 2 лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки, 5 заслужених працівників освіти України, 3 заслужені діячі науки і техніки України, 2 заслужені працівники фізичної культури і спорту України, 7 заслужених тренерів України, 2 академіки Української академії історичних наук, 2 академіки Академії наук вищої школи України, 5 академіків Академії наук вищої освіти України, 2 члени-кореспонденти Академії наук вищої освіти України, 1 академік Національної академії наук вищої освіти України, 27 відмінників освіти України.

Контингент студентів

Станом на 2022 у К-ПНУ навчається близько 5500 студентів. Університет реалізує навчання для іноземних слухачів на Підготовчому відділенні для іноземних громадян та осіб без громадянства  офлайн та онлайн. Пріоритетним напрямом роботи університету є запровадження навчання для іноземних студентів на англомовних освітніх програмах першого(бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. До 24.02.2022 року в К-ПНУ навчалися студенти з таких країн як Індія, Нігерія, Пакистан, Камерун.

Університетський кампус

Університет розміщено в 12 навчально-лабораторних корпусах. Студенти, курсанти проживають у шести гуртожитках (загальна кількість місць 2,5 тис.). У гуртожитках університету виділено кімнати для проживання сімей студентів. Є два стадіони, басейн, дві їдальні на 1830 посадкових місць, спортивно-оздоровчий табір, музей історії університету.

Структурні підрозділи

Структурна організація постійно модернізується, реагуючи на актуальні виклики часу та кадровий потенціал університету. Станом на 2022 у його структурі функціонують:

  • навчально-науковий інститут української філології та журналістики;
  • історичний факультет;
  • факультет іноземної філології;
  • фізико-математичний факультет;
  • педагогічний факультет;
  • факультет фізичної культури;
  • природничо-економічний факультет;
  • факультет спеціальної освіти, психології і соціальної роботи.

Освітній процес забезпечують 37 кафедр.

Функціонує: 20 наукових шкіл, 10 науково-дослідних центрів, 21 науково-дослідна лабораторія.

Бібліотека

Бібліотека розпочала свою діяльність у вересні 1918 (ще напередодні відкриття навчального закладу). Станом на 2022 має розвинену структуру, що складається з п’яти загально-бібліотечних підрозділів:

  • інформаційно-бібліографічного відділу;
  • відділу комплектування та наукової обробки документів;
  • відділу електронних інформаційних ресурсів;
  • відділу рідкісних видань;
  • відділу абонементів та читальних залів, який складається з 2 абонементів та 9 читальних залів.

У бібліотеці функціонує читальний зал електронної бібліотеки, оснащений 13 персональними комп’ютерами та багатофункціональним пристроєм. Упроваджено сучасну автоматизовану бібліотечну інформаційну систему (АБІС) «УФД/Бібліотека».

Інформаційний ресурс бібліотеки — це симбіоз традиційних документальних ресурсів на паперових носіях і електронних ресурсів локального й мережевого доступу. Він акумулює 1 031 156 примірників документів. Станом на 2022 у фонді бібліотеки є 1894 дисертації (72 друкованих та 1822 електронних), 4879 автореферати дисертацій (3245 друкованих та 1634 електронних).

Відомі випускники

Університет пишається своїми випускниками, які досягли особливих успіхів у різних видах діяльності. Серед них:

  • заслужений тренер СРСР та України І. Турчин;
  • спорсмени З. Турчина, І. Мерлені, М. Літошенко, А. Бондарчук, А. Комащук, М. Бех-Романчук (1995);
  • лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки І. Вишневський, В. Степанков та Д. Мартинюк (1942–1996);
  • академік НАН України В. Смолій та ін.


Міжнародна співпраця

К-ПНУ співпрацює з понад 60 міжнародними партнерами з різних країн Європи, що дає можливість студентам брати участь в програмах академічної мобільності у формах навчання, стажування, практики, а також літньої школи.

Участь університету в проектах міжнародних програм Еразмус+, Британської Ради, Менеджменту інтернаціоналізації та розвитку німецько-української співпраці та інші відкривають нові горизонти для інтернаціоналізації вищої освіти не лише на колективному, а й на індивідуальному рівнях, сприяють модернізації освітніх програм, запровадженню нових методик викладання та навчання. Реалізація міжнародних проектів удосконалює якість викладання в університеті, покращує матеріально-технічну базу, сприяє міжнародній інтеграції освітнього процесу.

Додатково

Упродовж останнього десятиріччя університет нагороджений Почесними грамотами Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Національної Академії педагогічних наук України, Служби безпеки України, відзнаками міжнародних рейтингів «Європейська якість», «Лаври слави», «Нагорода тисячоліття» (Європейська ділова асамблея, м. Оксфорд, Велика Британія), всеукраїнськими відзнаками «Софія Київська», «Золота фортуна», «Найкращі підприємства України», золотими та срібними медалями щорічних виставок «Сучасна освіта в Україні», «Сучасні заклади освіти», «Інноватика в сучасній освіті», «Освіта та кар’єра» тощо.

Література

  1. Кам’янець-Подільський державний університет в особах : в 3 т. Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2003–2008.
  2. Кам’янець-Подільський державний університет: минуле і сьогодення. Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2003. 408 с.
  3. Завальнюк О. М., Комарніцький О. Б. Кам’янець-Подільський національний університет (1918-2008 рр.): Історичний нарис. Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2008. 296 с.
  4. Копилов С., Завальнюк О., Філінюк А. та ін. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. Перші 100 років поступу. Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2018. 208 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (дата звернення: 9.05.2024).


Відношення сторінки семантизовано: знаходиться у Кам’янець-Подільський, Україна; Є частиною Міністерство освіти і науки України;



Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
24.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Редакція ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶