Кислоти гумінові

Кисло́ти гумі́нові — складна суміш сполук органічних різного складу, що утворюються в природі з рослинних залишків; містяться у торфі та вугіллі.

Характеристика

Кислоти гумінові — це група природних темнозабарвлених кислот, що мають спільний тип будови, але відрізняються залежно від стадії вуглефікації (див. Вуглеутворення), петрографічного складу і ступеня окиснення. Характеристики гумінових кислот істотно залежать від стадії метаморфізму корисної копалини горючої, з якої вони виділені.

Структура

За хімічною будовою це високомолекулярні, в основному ароматичні, гідроксикарбонові кислоти, які часто містять також карбонільні й метоксильні групи і утворюють солі гумати.

На ранніх стадіях метаморфізму містять метоксильні групи. Основою їхньої структури є конденсовані системи, що включають аліциклічні (див. Аліциклічні сполуки) й ароматичні кільця, бічні ланцюги й функціональні групи при ядрі та бічних ланцюгах. Фрагменти структури з’єднані між собою оксигеновими (див. Оксиген) й метиленовими містками. Парамагнетизм зумовлений наявністю радикалів арильного (див. Арил) або семіхінонного типу, стабільність яких забезпечена присутністю полісполучених систем.

Різновиди

Кислоти гумінові — неплавкі аморфні темнозабарвлені речовини; входять до складу торфу, вугілля бурого і ґрунту.

Вміст гумінових кислот органічної маси:

  • торфу — до 50–60 %;
  • землистого бурого вугілля — до 60 %;
  • щільного бурого і перехідного вугілля — до 20–40 %;
  • бурого і вивітреного вугілля кам’яного — може становити від 0 до 100 %;
  • ґрунту — до 10 %.

У гумінових кислотах бурого вугілля основою структури є система з двох-трьох ароматичних ядер, що включає гетероцикли (див. Гетероциклічні сполуки), які містять Оксиген, Нітроген і Сульфур. Гумусові кислоти кам’яного вивітреного вугілля мають більш конденсовану структуру й менше бічних ланцюгів.

У порівнянні з торф’яними, у гумінових кислотах бурого вугілля і виділених з кам’яного вугілля, що окиснилося внаслідок тривалого контакту з повітрям (вивітреного), більше вуглецю (див. Карбон) й менше водню (див. Гідроген), менше співвідношення Гідроген/Карбон (Н/С), немає або мало метоксильних груп, менше гідроксилів, але більше хіноїдних груп і парамагнітних центрів (ПМЦ). Серед оксигенвмісних функціональних груп переважають гідроксили, а на другому місці — карбоксильні групи.

Властивості

Властивості гумінових кислот варіюються. Молекулярна маса (див. Еквівалент хімічний) у водних розчинах коливається від 1000 до 1400, а кількість функціональних груп перебуває в таких межах: карбоксильні — до 4, гідроксильні — до 4, карбоніли — 1, етерні групи — до 2, подвійні зв’язки — 1.

За розчинністю у воді та етанолі діляться на фульвокислоти, гематомеланові та гумусові кислоти. Фульвокислоти розчиняються у воді, гематомеланові — в етанолі, гумусові — нерозчинні (ні у воді, ні в етанолі). Здатність органічної речовини торфу, вугілля, ґрунтів накопичувати ряд хімічних елементів пояснюється сорбцією, комплексоутворенням та йонним обміном (у першу чергу з гуміновими кислотами).

Використання

Гумінові кислоти застосовують:

  • у виробництві свинцевих акумуляторів;
  • як стимулятори росту рослин;
  • як складник добрив;
  • у бурінні свердловин як компонент розчинів;
  • як антисептик (див Антисептичні засоби (для лікування шкірних захворювань у сільськогосподарських тварин).

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  2. Глосарій термінів з хімії / Уклад.: Й. Опейда, О. Швайка. Донецьк : Вебер, 2008. 758 с.
  3. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Ошовський В. В. та ін. Хімія і фізика горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  4. Кочубей В. В., Семенюк І. В., Карпенко О. В. та ін. Фізико-хімічні дослідження структури гумінових кислот // Chemistry, Technology and Application of Substances. 2020. Vol. 3. № 1. С. 22–26.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Кислоти гумінові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кислоти гумінові (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

[[Категорія:]][[Категорія:]][[Категорія:]]

[[Категорія:]][[Категорія: ‎]]

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶