Вуглеутворення

Вуглеутворення — послідовне перетворення відмерлих рослин у викопне вугілля.

Містить дві фази: торфоутворення та вуглефікацію.

Історична довідка

Середовищем торфоутворення були болота з водою, збідненою киснем, з лужним водневим показником (рН). Торф, який утворився в результаті біохімічних реакцій залишків вищих наземних рослин, був вихідним матеріалом основної маси викопного вугілля — гумолітів.

Умови і час формування

Основними процесами перетворення рослинних залишків у першій фазі вуглеутворення були:

  • геліфікація лігніно-целюлозних тканин рослин в анаеробних умовах і перехід продуктів розкладу цих тканин до колоїдного стану (див. Колоїдні системи) з подальшим зневодненням і затвердінням гелів та утворенням однорідної маси, яка цементувала інші компоненти;
  • фюзенізація — зневоднення і окиснення в аеробних умовах лігніно-целюлозних тканин і продуктів первинної їх геліфікації з частковим обвуглюванням рослинного матеріалу;
  • елювіація — винесення з торфу проточними водами колоїдних продуктів, що супроводжувалося збагаченням торфу ліпоїдними, стійкими до розкладу компонентами рослин;
  • ілювіація — привнесення на площу торф’яника розчинених гумінових речовин.
  • бітумінізація (див. Бітуми) — анаеробний процес розкладу багатих на жири та білки речовинних комплексів нижчих рослин і відмерлих мікроорганізмів (зоопланктону), який призводив до утворення сапропелю — основного вихідного матеріалу сапропелітів, та сапрогумолітів.

Вуглефікація починалася і протікала після поховання торфу в надрах Землі (перекриття його кластичними осадами). Внаслідок діагенезу торф перетворювався у м'яке буре вугілля. Подальший метаморфізм привів до формування широкого спектра природних різновидів викопного вугілля — від бурого до суперантрацитів (див. Антрацит).

Вуглефікація — природний процес структурно-молекулярного перетворення (метаморфізації) органічної речовини вугілля під впливом високого тиску та температур. При цьому підвищується вміст вуглецю, знижується вихід летких речовин, збільшується відбивна здатність геліфікованих компонентів. Виділяють 2 стадії вуглефікації: діагенез і метаморфізм вугілля.

У стадії діагенезу завершуються гуміфікація рослинного матеріалу, старіння і затвердіння колоїдів, відбуваються дегідратація, виділення природних газів та інші діагенетичні перетворення органічних і мінеральних компонентів; впорядковується петрографічний склад вугілля (див. Петрографія вугілля).

Подальший метаморфізм вугілля — сукупність фізико-механічних процесів, зумовлених тривалим впливом підвищених температур і тиску при зануренні вугленосних товщ у надра Землі, — приводить до структурно-молекулярного перетворення мікрокомпонентів вугілля та істотних змін їхнього хімічного складу і фізичних властивостей.

За сукупністю основних показників складу і властивостей виділяють 3 ступені вуглефікації: нижчий (буровугільний); середній (кам’яновугільний); і вищий (антрацитовий). Ступінь вуглефікації вугілля відображає його геологічний вік. Наймолодше в геологічному відношенні — буре вугілля, найстаріше — антрацит. Імовірно, що швидкість вказаного занурення визначає своєрідні властивості вугілля середньої стадії вуглефікації.

У загальному безперервному і безповоротному процесі вуглефікації провідним її показником є послідовне наростання в елементному складі кількості органічних речовин вугілля, відносного вмісту вуглецю, зниження вмісту кисню, а на вищих стадіях вуглефікації — водню і азоту. З підвищенням ступеня вуглефікації зростають блиск і відбивна здатність вугілля, оптична анізотропія, мікротвердість, змінюються мікрокрихкість, тріщинуватість, люмінесценція, густина органічної маси, гідрофільність, теплопровідність, електричні властивості, швидкість проходження ультразвуку, спікливість, теплота згоряння. Від ступеня вуглефікації залежать: хімічний склад, фізичні і технологічні властивості вугілля, які визначають можливі і найбільш раціональні напрями його використання.

Значення

Вуглефікація — регіональний процес, який протікав з різною інтенсивністю в окремі періоди геологічної історії Землі на великих площах і локальних ділянках всіх континентів, де виникало сприятливе поєднання фітологічних, кліматичних, палеогеографічних і геотектонічних передумов.

Початок масштабної вуглефікації датується середнім девоном (див. Девонський період). Природним завершенням вуглефікації був процес руйнування вугленосних формацій, що стався внаслідок підйому материків і горотворчих процесів з областями розмивів (див. Ерозія лінійна). Цей процес особливо виразно виявився у верхньопалеозойських (див. Палеозойська ера) вугільних басейнах, які сформувалися в складних авлакогенах (наприклад, Донбас), великих глибоких прогинах пригеосинклінальних і складчастих областей (наприклад, Кузнецький, Горловський, Карагандинський вугільні басейни).

Див. також:

Література

  1. Schmidt K., Romey I., Mensch F. Kohle, Erdöl, Erdgas: Chemie und Technik. Würzburg : Vogel, 1981. 254 p.
  2. Саранчук В. И., Айруни А. Т., Ковалев К. Е. Надмолекулярная организация, структура и свойства угля. Київ : Наукова думка. 1988. 191 с.
  3. Лазаров Л., Ангелова Г. Структура и реакции углей. София : Болгарская Академия наук, 1990. 232 с.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  5. Костик І. О., Матрофайло М. М., Лелик Б. І. та ін. Вуглеутворення на початковому етапі формування кам’яновугільної формації Львівсько-Волинського басейну // Науковий вісник Національного гірничого університету. 2016. № 1. С. 19–31.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький,

В. І. Саранчук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Саранчук В. І. Вуглеутворення // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вуглеутворення (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶