Кутя

Кутяеур.jpg

Кутя́ ― традиційна страва на свята зимового циклу українців; каша, приготована з варених пшеничних або ячмінних зерен із додаванням узвару, маку, горіхів, меду чи цукру.

У різних регіонах України буває густою або рідкою, що залежить від додавання у варені зерна пшениці з маком і медом узвару (вару).

Кутю готували тричі: перед Різдвом Христовим, перед Святим Василем (13.01 у православних християн) та перед Богоявленням. Страву готували в новому глиняному горщику, в ньому ж і ставили поряд з узваром (варом) на покуті.

Вечір перед Різдвом називають «Багатою кутею». Кутя ― головна серед 12 пісних страв. Її споживали першою, подекуди нею ж і завершували вечерю (Коломия). Подавали кутю до столу в мисці чи макітрі.

Першу ложку куті належало взяти батькові, який як голова сім’ї спочатку віншував кутею дружину, відтак кожну дитину: «Христос рождається! Бажаю тобі…». Батькові побажання не повторювалися (Покуття). На Подніпров’ї господар, з’ївши першу ложку куті, другу підкидав до стелі і придивлялися: якщо зернята прилипали, це віщувало успіх у господарюванні, бджільництві, добрий врожай. На Поділлі, з’ївши три ложки куті, дівчата бігли на подвір’я і прислухалися: у якій стороні собака загавкав, туди й заміж піде. Повечерявши, на столі лишали кутю в мисці.

Вечір перед Святим Василем ― Щедра кутя. Кутя ― головна серед скоромних (з м’ясом) страв.

Вечір перед Богоявленням ― Голодна кутя. Кутя ― головна серед 12 пісних страв. Батько підкидав першу ложку куті до стелі: якщо зернята прилипали ― на врожай і здоров’я. Після вечері парубки виходили надвір і стріляли з рушниці ― проганяли кутю, примовляючи: «Геть кутя з покуття. А узвар ― на базар».

Поминаючи небіжчика, готували і подавали коливо ― варені зерна пшениці (з початку 20 ст. подекуди рису), залиті медовою ситою (вода з медом). Іноді коливо можуть називати кутею.

Література

  1. Мала енциклопедія українського народознавства / За ред. С. Павлюка. Львів : Інститут народознавства НАН України, 2007. С. 523.
  2. Шаповал Л. І. Словник етнографічних (етнологічних) понять і термінів. Полтава : ТОВ «АСМІ», 2009. С. 138; 165.
  3. Сапеляк О. Харчування покутян // Народознавчі Зошити. 2017. № 1 (133). С. 147.

Автор ВУЕ

О. В. Щербань


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Щербань О. В. Кутя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кутя (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶