Льодовикові відклади

Льодовико́ві ві́дклади, флювіогляціальні відклади — осадові утворення, генетично пов’язані із сучасними або древніми гірськими льодовиками і материковими льодовиковими покривами.

Льодовикові відклади у провінції Альберта, Канада

Поділяють на власне льодовикові та водно-льодовикові.

Характеристика

Льодовикові відклади виникають шляхом безпосереднього осідання на ложі льодовика уламкового матеріалу, що переноситься в його товщі. Складені несортованими пухкими уламковими гірськими породами, найчастіше валунними глинами, суглинками, супісками, рідше — валунними пісками і грубощебенистими породами, що містять валуни, щебінь, гальку. Серед таких відкладів виокремлюють морени — скупчення несортованого уламкового матеріалу, перенесеного і відкладеного льодовиками.

Водно-льодовикові відклади

Водно-льодовикові або флювіогляціальні відклади (від лат. fluvius — потік і glacies — лід) — продукт діяльності потоків талих вод льодовиків.

Представлені галькою, гравієм, пісками з валунами, супісками, суглинками і глинами. Складають ози, ками, зандри та ін. Для таких відкладів характерна слабка різноманітність сортування мінералогічного складу. Поширені в областях стародавнього материкового зледеніння, а також у гірських країнах, що містять льодовики.

Розрізняють два типи флювіогляціальних відкладів — прильодовикові (перигляціальні) і внутрішньольодовикові (інтрагляціальні).

Перигляціальні відклади — у вузькому значенні — прильодовикові відклади, які утворюються біля краю льодовика, переважно за рахунок виносу з-під льоду талими водами матеріалу донних та внутрішніх морен (зандрові галечники, піски, стрічкові глини прильодовикових озер), а також у процесі перевівання їх вітрами (дюнні піски). У широкому значенні — відклади, характерні для великих плейстоценових перигляціальних зон.

Термін увів у 1909 геолог В. Лозинський (1880; тепер Україна — 1944; Польща).

Інтрагляціальні відклади повністю підпорядковані власне льодовиковим утворенням і складають з ними нероздільну єдність; після танення льодовика утворюють на поверхні специфічні форми рельєфу — ози, ками і камові тераси.

Льодовикові відклади в Україні

Льодовикові та флювіогляціальні утворення древнього зледеніння Українських Карпат наявні у високогірній зоні, переважно на північних і північно-східних схилах, які належать до Івано-Франківської області. Флювіогляціальні відклади поширені в зоні Українського Полісся.

Додатково

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Ваганов І. І., Маєвська І. В., Попович М. М. Інженерна геологія та охорона навколишнього середовища. Вінниця : Вінницький національний технічний університет, 2013. 267 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Льодовикові відклади // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Льодовикові відклади (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶