Люстрації (релігія)

Сцена люстрації. Рельєф на південному боці арки Костянтина, 2 ст., м. Рим

Люстра́ції (лат. lustratio — очищення через жертвоприношення, від лат. lustrare — очищати, робити світлим) — загальна назва урочистих релігійно-магічних очищувальних обрядів у Стародавніх Греції й Римі, які здійснювалися з метою звільнення від зла, гріха (спокута), скверни тощо, а також убезпечення від загроз.

Характеристика

Практики очищення виникли у найдавніші часи, були пов’язані передусім із міфологічною й релігійною свідомістю, зокрема з лікувальною та захисною магією, уявленнями про те, що окремі явища природного світу, дії, предмети тощо мають властивості захищати людей від зла. Згодом методи і засоби люстрації увійшли до складу багатьох релігійних комплексів у вигляді очищувальних обрядів і ритуалів — омовіння, хрещення, окурювання, аскетичних обітниць тощо.

У добу античності застосовували різноманітні способи і засоби люстрації. Напр., вогонь і дим (куріння) вважали такими, що оберігали від хвороб, їх використовували при лікуванні, для ритуального очищення приміщень (храмів, житла), людей, худоби тощо. Вода — давній символ чистоти, якій приписували силу змивати скверну, бруд і убезпечувати життя. Магічні властивості надавали також певним рослинам, солі, металам, замовлянням та ін. Особлива очисна сила надавалася жертвоприношенню, зміст якого вбачався в уласкавленні богів і відкупі вчинених гріхів. Так, римські луперкалії — свято плодючості, що відзначали на честь бога Фавна — обов’язково включали й церемонії люстрації: жерці-луперки у козлиних шкурах оббігали навколо Палатинського пагорба з метою очищення міста від різноманітного зла. Щорічно в лютому святкували й амбурбії (букв. навколо міста) — свято м. Рима, головним дійством якого була кругова відкупна хода (обхід міста з проведенням жертовних тварин) задля очищення від гріхів. Серед подібних ритуалів — обведення жертовних тварин навколо поля (амбарвалії), готових до бою військових загонів, флоту, територій, споруд тощо.

Церемонії люстрації могли мати як всезагальний, так і спільнотний чи індивідуальний характер (для потреб сім’ї, окремої людини). Їх проводили з метою видалити ритуальну нечистоту, захиститися від злих сил, перед загрозою небезпеки. Здійснювали як в межах релігійних обрядів, так і світських заходів, особливо тих, що мали загальнополісний, громадянський (а тому — і сакральний) характер (напр., особливий очисний обряд щоп’ять років здійснював римський цензор по завершенні перепису громадян і майна).

Значення

Люстрації під різними назвами є обов’язковим елементом культово-обрядових дій у більшості релігійних систем, насамперед в юдаїзмі, зороастризмі, індуїзмі, ісламі, християнстві.

Є складовою частиною підготовки людини до зустрічі зі сакральним, передують релігійним ритуалам (часто — виголошенню молитов, читанню Святого Письма, богослужінню); здійснюються у віхові моменти життєвого і календарного циклів; обов’язкові після ритуального осквернення, контакту з «нечистими» людьми, тваринами, предметами; входять до поховальних ритуалів і обрядів та ін.

Література

  1. Плутарх. Порівняльні життєписи / Пер. з давньогрец. Й. Кобів, Ю. Цимбалюк. Київ : Дніпро, 1991. 440 с.
  2. Любкер Ф. Иллюстрированный словарь античности. Москва : Эксмо, 2005. 1341 с.
  3. Beard М. SPQR: A History of Ancient Rome. New York : Liveright, 2016. 608 р.
  4. Хлабистова К. В. Еволюція поняття люстрації від часів античності до ХХ ст. // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2016. № 2 (99). С. 315–326.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Люстрації (релігія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Люстрації (релігія) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶