Літієві руди

Лі́тієві ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять літій у концентраціях, достатніх для економічно вигідного видобутку літію або його сполук.

Літій у формі сполуки відкрив 1817 вчений-хімік Й. А. Арфведсон (1792-1841; Швеція), досліджуючи петаліт.

Характеристика

Відомо близько 40 мінералів, у яких літій складає понад 0,1 % атомної маси. До них входять як власне літієві, так і породотвірні мінерали (слюди, турмаліни та ін.), у яких є літій у вигляді ізоморфних домішок у невеликій кількості. Основні літієвмісні мінерали, що мають промислове значення: сподумен, петаліт, амблігоніт, евкриптит, а також літієві слюди — цинвальдит, лепідоліт, полілітіоніт. Високі концентрації літію властиві ендогенним родовищам, пов’язаним із кислою гранітною магмою.

Літієві руди утворюються під час постмагматичних процесів на глибині 3–7 км за температур 500–700 °С. Основний промислово-генетичний тип родовищ літієвих руд — гранітні рідкіснометалічні пегматити.

Класифікація і поширення

За морфологічними особливостями, складом і внутрішньою будовою виділяють 3 різновиди літієвих пегматитів:

1) крутоспадні жильні гілки переважно сподумен-альбітового складу потужністю від 0,5–1 до 20–25 м, довгасті за простяганням (від 1–3 до 15–20 км). Вертикальний розмах зруденіння 3–3,5 км. Це основний тип літієвих родовищ, які розташовані у штаті Північна Кароліна, США (Александер Каунті та ін.), у провінції Квебек, Канада (Літіа, гірський масив Ла Корн), в Іспанії (Лалін), в Афганістані (Друмгал, Джаманак, Пасгушта);

2) пологі зональні тіла мікроклін-сподумен-альбітового і мікроклін-петаліт-альбітового складу. Містять Та, Cs, Li і Ве; важливі як першорядні танталові і цезієві родовища. Вирізняються пологим заляганням і підповерховим розташуванням пегматитових тіл. Верхнім із них властиве істотно танталове зруденіння, нижнім — літієве. До таких родовищ належать унікальні родовища Бернік-Лейк у провінції Манітоба (Канада), Бікіта (Зімбабве), а також пегматитові поля у країнах пострадянського простору;

3) потужні круті трубоподібні, штокоподібні (див. Шток) і лінзоподібні (див. Лінза) повнодиференційовані тіла мікроклін-сподумен-альбітового складу з Та, Ве і Cs, яким притаманний нерівномірний гніздовий розподіл мінералізації та поява в центральних частинах гігантських кристалів сподумену завдовжки до 15 м. До них належать пегматити гірського масиву Блек-Гіллс у штаті Південна Дакота (США), родовища Китаю.

Приблизно 60 % світових запасів літію припадає на мінеральні води, серед яких виокремлюють кілька різновидів: міжкристалізаційна ропа озер, що висохли, розсоли водних басейнів, що висихають, розсоли підземних природних вод, підземні води нафтових і газових родовищ, термальні води областей сучасного активного вулканізму.

Добувають і переробляють літій та його сполуки США, Канада, Велика Британія, ФРН, Японія, Чилі, Бразилія, Китай, Росія, Австралія. Світові ресурси літію станом на 2018 складали близько 62 млн тонн.

Літієві руди в Україні

В Україні розвідані родовища літієвих руд, що мають промислове значення, є на Донбасі (Єсаулівське на Нагольному кряжі) та на Українському кристалічному щиті (Полохівське, Станкуватське в Кіровоградській обл., Шевченківське — в Донецькій). На південно-західному фланзі Корсунь-Новомиргородського плутону виявлено дві ділянки з літієвою мінералізацією.

Єсаулівське родовище містить близько 3 % Li2O. Представлене кукеїтом, який пов’язаний із місцями гідротермального впливу на глинисті та пісково-глинисті сланці карбону.

Полохівське родовище укладене мікроклін-альбіт-петалітовими пегматоїдними гранітами. Рудна мінералізація представлена петалітом (80-90 %), сподуменом та трифіліном (разом 10-15 %). Рудні зони простежені за простяганням і на глибину до 500 м. Кут падіння — 60–80°. Вміст Li2O — понад 1 %. Шевченківське родовище літієносних пегматитів альбіт-сподуменового типу простежене за простяганням до 1300 м, за глибиною до 500 м, ширина зони розвитку — до 300 м. Вміст Li2O понад 1 %. Спосіб видобутку — підземний.

Пегматити Полохівського, Станкуватського та Шевченківського родовищ містять також ніобій, тантал та цезій.

Збагачення

Основним методом збагачення літієвих і комплексних руд, які містять тонковкраплені літієві мінерали: сподумен, лепідоліт, амблігоніт, цинвальдит і петаліт, є флотація. Найбільше промислове значення мають сподуменові руди. Сподумен легко флотується збирачами оксигідрильного і катіонного типів після лужної обробки руди в густій пульпі (50–70 % твердої речовини) і наступної відмивки лужного розчину і шламів.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С. Металічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 1. 785 с.
  3. Омельчук О. В., Загнітко В. М., Курило М. М. Пошуки та розвідка родовищ корисних копалин. Київ : Інститут геології, 2017. 198 с. URL: http://www.geol.univ.kiev.ua/lib/poshuky_ta_rozvidka_RKK.pdf
  4. Полуніна Г. В., Башкірова Г. О., Коваль О. М. та ін. Мінеральні ресурси України. Київ : Державний інформаційний геологічний фонд україни, 2018. 270 с. URL: http://geoinf.kiev.ua/M_R_2018_1.pdf
  5. Mineral commodity summaries 2020. Reston : U.S. Department of the Interior, 2020. 204 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Літієві руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Літієві руди (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶