Мануцій, Альд

Альд Мануцій

Ману́цій, Альд (італ. Aldo Manuzio, лат. Aldus Pius Manutius Romanus; 1448/1450, м. Бассіано, Італія — 5 лютого 1515, м. Венеція, Італія) — італійський діяч доби Відродження, гуманіст, учений-філолог, книговидавець, засновник венеційського видавництва «Дім Альда» та вченого товариства «Нова Академія».

Мануцій, Альд

(Aldo Manuzio)

Народження 1448, 1450«0» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 1448145.
Місце народження Бассіано, Італія
Смерть 1515
Місце смерті Венеція, Італія
Alma mater Феррарський університет, Феррара
Місце діяльності «Дім Альда», Венеція
Напрями діяльності видавнича справа, філологія, гуманізм

Життєпис

Альд Мануцій (Мануціо) народився в м. Бассіано неподалік від м. Рима (Папська провінція). Походив зі збіднілої флорентійської аристократичної родини. Початкову освіту отримав у Римі. З 1475 навчався в університеті м. Феррари, став визнаним фахівцем у галузі давньогрецької та латинської словесності.

Просвітницьку діяльність Альд Мануцій розпочав бл. 1480 як педагог. На запрошення університетського приятеля, діяча доби Відродження Джованні Піко делла Мірандоли, Альд Мануцій став домашнім учителем двох його малолітніх племінників — князів де Карпі.

1494–1515 — займався книговиданням.

Бл. 1500 — одружився з Марією Торрезано, донькою венеційського друкаря Андреа Торрезано де Азола. Мав двох доньок — Альду та Летицію, а також трьох синів — Антоніо, Паоло та Марко Мануціо.

Альд Мануцій помер 5 лютого 1515 у власному будинку у м. Венеції від ран, нанесених убивцями. Після його смерті А. Торрезано став опікуном його нащадків — сина Паоло та онука Альда Молодшого.

У м. Венеція зберігся будинок, у якому жив та працював Альд Мануцій.

Видавнича діяльність

1494 на кошти Альберто де Карпі (одного зі своїх учнів) Альд Мануцій заснував у Венеції видавництво «Дім Альда». Налагодив публікування класичної античної спадщини, а також творів сучасників — і невдовзі став провідним європейським друкарем. Його друки ввійшли в історію видавничої справи, книгознавства, бібліотекознавства під назвою альдини.

Бл. 1500, щоб поглибити знання давньогрецької мови, дослідження та опрацювання текстів класичних авторів, Альд Мануцій згуртував навколо друкарні спільноту вчених-елліністів. До «Нової Академії» («Neacademia») ввійшли відомі науковці-філологи П’єтро Бембо, Марк Музурос, Сципіон Картеромах, Арістовул Апостолос, Іоанн Грегоропулос, Андре Навагеро, П’єтро Альціоні та ін.

Альда Мануція вважають не тільки знавцем грецької та латинської мов, а й творцем сучасної стандартизованої системи знаків пунктуації: він запровадив у своїх виданнях, зокрема, кому та крапку з комою. Серед інших винаходів Альда Мануція — курсив, наскрізна нумерація сторінок у виданні.

1506 військові заворушення у Венеції призупинили роботу друкарні Альда Мануція, але через 2 роки він відновив видавничу діяльність у співпраці зі своїм тестем — друкарем Андреа Торрезано де Азола. Заснована ними друкарська фірма отримала назву «Дім Альда та Андреа, тестя».

1508 Альд Мануцій у видавничих справах зустрічався у Венеції з Еразмом Роттердамським.

Після передчасної смерті Альда Мануція справу продовжили його партнери та нащадки — тесть А. Торрезано, сини Антоніо (1511–1559), Паоло (1512–1574), онук Альд Мануцій Молодший (1547–1597). Загалом видавнича фірма Альдів діяла понад 100 років.

Визнання

У м. Бассіано (Італія) діє музей Альда Мануція (Museo delle scritture Aldo Manuzio).

2015 у Європі широко відзначалося 500-річчя від дня смерті Альда Мануція. Заходи завершилися виставкою «Альд Мануцій. Ренесанс у Венеції», що експонувалася в Академічній Галереї Венеції 19 березня — 19 червня 2016.

Література

  1. Лазурский В. Альд и альдины. Москва : Книга, 1977. 136 с.
  2. The Aldine Press: catalogue of the Ahmanson-Murphy collection of books by or relating to the press in the Library of the University of California. Berkeley : University of California Press, 2001. 672 p.
  3. Шамрай М. Альдини в бібліотеках України. Київ : Академперіодика, 2008. 142 с.
  4. Ільків-Свидницький М. «In aedibus Aldi»: сторінки і сюжети з книговидавничої діяльності Альда Мануція та його спадкоємців // Вісник Львівського університету. Серія : Книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. 2015. Вип. 10. С. 3–36.
  5. Grant J. Aldus Manutius: Humanism and the Latin Classics. Cambridge; London : Harvard University Press, 2017. 448 p.

Автор ВУЕ

О. С. Морозов

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Морозов О. С. Мануцій, Альд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мануцій, Альд (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
02.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶