Меморандум

Мемора́ндум (лат. memorandum — те, про що слід пам’ятати) — багатозначний термін.

Меморандум ВУЕ.jpg

1) У міжнародних відносинах — один із видів дипломатичного листування; дипломатичний документ, у якому зафіксовано погляд сторони на фактичний стан справ, докладно викладено фактичний та юридичний бік питання і наведено відповідні аргументи. Часто містить виклад та обґрунтування міжнародно-правової позиції держави. Може фігурувати як самостійний документ ди'пломатичного листування або як додаток до особистої чи вербальної ноти (у цьому разі меморандум розвиває та обґрунтовує зміст ноти). Меморандум засвідчує наміри сторін чи позиції держав. Він узагалі не може розглядатися як документ, який має юридичну силу та якісь гарантії. Прикметною рисою меморандуму є детальне викладення фактичного або юридичного боку того чи іншого питання. Меморандум уможливлює викладення в суб’єктивній формі певних фактів, поглядів стосовно важливих питань тощо.

Меморандум друкують на папері без герба (не на бланку). Номер, печатка, місце (місто) і дату відправлення не проставляють, адресу не зазначають.

Меморандум, вручений особисто або переданий із кур’єром як окремий самостійний документ, друкують на нотному бланку відомства (тобто на папері з витисненим гербом). У цьому разі меморандум не містить звернення та компліменту, під текстом зазначають місце і дату відправлення, печатку не ставлять. Може бути меморандум-відповідь.

Україна застосовує цей вид дипломатичного документа у відносинах з іншими державами, з міжнародними міжурядовими організаціями тощо. Такими, зокрема, є Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1968 від 05.12.1994 (див. Будапештський меморандум 1994), Меморандум порозуміння між Європейським співтовариством та Україною від 15.06.1995, Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та урядами країн «Великої сімки» і Комісією Європейського співтовариства щодо закриття Чорнобильської АЕС від 20.12.1995, Меморандум про взаєморозуміння між Європейським співтовариством та Україною від 23.07.1999 та ін.

2) У комерційних відносинах — документ, який фіксує аналіз окремих положень чи інформацію (до прикладу, яка надається інвесторам, у разі інвестиційного меморандуму).

3) Доповідна або службова записка, довідка з якогось питання.

4) Лист з нагадуванням про що-небудь.

5) У західній юридичній практиці — документ, в якому міститься правовий аналіз того чи іншого питання, підготовлений за запитом третіх осіб, або такий, що поширюється серед співробітників фірми. За змістом меморандум буває зовнішнім і внутрішнім (адресований усім або окремим співробітникам тієї організації, всередині якої його було створено; залишається всередині компанії і не призначений для читання третіми особами).

Література

  1. Політична енциклопедія / Гол. редкол. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. 808 с.
  2. Завальна Ж. В. Договір чи меморандум: бути чи здаватись? // Форум права. 2015. № 2. С. 52–57.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Меморандум // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Меморандум (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶