Нафтова свердловина

На́фтова свердлови́нагірнича виробка, призначена для розкриття нафтового покладу і видобування з нього нафти і нафтового газу.

Гігантська фонтануюча свердловина «Потреро дель Лляно №4» у 1910
(штат Веракрус, Мексика)
Пожежа на свердловині «Ойл-Сіті» в Тустановичах поблизу м. Борислава

Історична довідка

Перші нафтові свердловини

Першу свердловинну нафту було отримано як побічний продукт зі свердловини для видобутку мінералізованої води, яку було пробурено на глибину 150 м біля м. Марієтта (штат Огайо, США) у 1814. Видобуток склав близько одного бареля нафти на тиждень. У 1821 у селищі Мосоарелі поблизу м. Тиргу-Окна (тепер Румунія) була пробурена перша нафтова розвідувальна свердловина. У 1846 у селищі Бібі-Ейбат (поблизу м. Баку, тепер Азербайджан) розпочато буріння розвідувальної нафтової свердловини, яка в 1848 вийшла на нафтовий поклад [проект гірничого інженера М. Воскобойникова (1803 – після 1846; тепер РФ — ймовірно, Персія, тепер Іран)]. У 1854 хімік і підприємець І. Лукасевич (1822–1882; тепер Польща) власним коштом пробурив першу в Галичині свердловину в с. Полянка біля м. Коросно (тепер Підкарпатське воєводство, Польща). 1857 почали буріння нафтових свердловин на північний схід від м. Бухареста на румунському боці Карпат. У Карпатському (Україна — Румунія) та Бакинському (Азербайджан) центрах нафтовидобутку свердловинна технологія поступово витісняла традиційну колодязну. У Бакинському районі в 1873 свердловин було лише 17, у 1895 — 604, у 1901 — 1740. На відміну від перших нафтопромислових районів видобуток у США від початку застосовував виключно свердловинні технології. У 1858 представник компанії «Сенека ойл» Е. Дрейк (1818–1880; США) розпочав буріння нафтової свердловини поблизу м. Тайтусвіль (штат Пенсильванія) і у 1859 вийшов на нафтовий поклад великого родовища (при цьому вперше в історії нафтовидобування були застосовані паровий двигун для бурового устаткування, обсадні труби для кріплення свердловини та помпи для викачування нафти). Успіх свердловини Дрейка привів до масового застосування нафтових свердловин у США, значна частина яких була фонтануючими. З часом зростала середня глибина нафтових свердловин: якщо на початку 1870-х вона становила 55–65 м, то до кінця 19 ст. сягала 530 м.

Перші нафтові свердловини в Україні

У 1853 почалась розробка потужного Бориславського нафтогазового родовища. 1861 підприємець Р. Домс (1815–1893; тепер Німеччина — тепер Україна) спорудив тут першу бурову вежу («шибу») і розпочав буріння свердловин. У 1886 в Бориславі почали бурити свердловини механічним ударним способом: було пробурено перші 9 свердловин з добовим дебітом 4 т. У 1894 перші свердловини давали до 150 т нафти на добу. У 1890-х свердловинний спосіб видобутку повністю витіснив колодязний. Свердловини досягли глибини понад 800 м. З деяких свердловин добували до 3 тис. т нафти на добу з глибин понад 1 000 м.

Першу свердловину на території нинішньої Івано-Франківської області було закладено 1897 біля с. Битків; у 1910 тут діяло 18 свердловин з загальним дебітом 21 470 т нафти. З 1886 почався видобуток нафти біля с. Майдан. Перші бурові роботи в околиці с. Ріпне розпочалися в 1887; 1892 тут діяло 11 свердловин,1896 — 28 з видобутком нафти 2 360 т на рік. Свердловинний нафтопромисел біля с. Слобода Рунгурська у 1890 дав 240 т нафти, у 1904 — 4 890 т. З 1893 нафту видобували в районі с. Витвиці.

У 1908 на Бориславському нафтовому родовищі побудували унікальну свердловину «Ойл-Сіті» в с. Тустановичах (тепер у складі м. Борислава). 13.06.1908 з неї почали видобувати нафту з глибини 1 016 м. Дебіт свердловини зростав до 3 000 т нафти на добу, що було на той час максимальним видобутком на одну свердловину. Фонтанування свердловини «Ойл-Сіті» під час грози призвело до катастрофічної пожежі, що загострила світову проблематику боротьби з пожежами нафтових свердловин (у Книзі рекордів Гіннеса пожежа на «Ойл-Сіті» залишалася найбільшою в історії людства до кінця 1960-х).

На межі 19 — 20 ст. завдяки широкому впровадженню ефективних способів буріння свердловин відбувся стрімкий ріст нафтодобування в Галичині: якщо в період 1890–1893 в цілому тут видобули близько 90 тис. т нафти, то у 1909 — понад 2 млн т.

Характеристика

Нафтові свердловини поділяють на видобувні, нагнітальні, оціночні, п'єзометричні і спостережні.

Конструкцію нафтових свердловин вибирають з урахуванням особливостей геологічної будови родовища, глибини розташування покладу, призначення свердловини та інших факторів. Конструкція і обладнання видобувних свердловин залежать від способу видобування (газліфт, насосне видобування, фонтанне видобування).

Кількість і розміщення нафтових свердловин на площі нафтового покладу визначають у процесі складання проекту розробки залежно від геологічної будови покладу, властивостей порід-колекторів і пластової нафти, а також від вибраної для даних умов системи розробки. Глибина нафтових свердловин переважно лежить у діапазоні від 2 до 3 км (2020).

У вертикальному розрізі свердловини розрізняють початок (гирло), стовбур і кінець (вибій). Як правило, свердловини бурять вертикально, але можуть бурити під заданим похилим кутом та горизонтально.

Свердловини споруджують шляхом послідовного буріння гірських порід, видалення розбуреного матеріалу і зміцнення (кріплення) стінок свердловини. Для буріння застосовують бурові верстати, бурові долота та інші механізми.

Будівництво свердловини включає:

  • будівництво наземних споруд;
  • буріння стовбура свердловини (поглиблення і промивання свердловини);
  • роз'єднання пластів, що складається з двох послідовних видів робіт: зміцнення (кріплення) стовбура свердловини трубами, з'єднаними в колону, і тампонування (цементування) заколонного простору;
  • освоєння свердловини; часто освоєння свердловин в сукупності з деякими іншими видами робіт (розтин пласта і кріплення привибійної зони, перфорація, виклик і інтенсифікація припливу чи відтоку флюїду) називають закінченням свердловин.

Література

  1. R. Baker: A Primer of Oilwell Drilling: A basic Text of Oil and Gas Drilling. Austin : University of Texas, 2001. 6-th ed. 207 р.
  2. Мислюк М. А., Рибнич І. Й., Яремійчук Р. С. Буріння свердловин: Довідник: У 5 т. Т 1:Загальні відомості. Бурові установки. Обладнання та інструмент. Київ : Інтерпрес ЛТД, 2002. 367 с.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  4. Білецький В. С., Орловський В. М., Вітрик В. Г. Основи нафтогазової інженерії. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»; Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. 416 с.
  5. Нафта і газ України / Гол. ред. М. П. Ковалко. Київ : Наукова думка, 1997. 384 с.
  6. Білецький В. С., Гайко Г. І, Орловський В. М. Історія та перспективи нафтогазовидобування. Харків– Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2019. 302 с.

В. С. Білецький

Г. І. Гайко

В. М. Орловський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Гайко Г. І., Орловський В. М. Нафтова свердловина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нафтова свердловина (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶