Національна спілка художників України

Націона́льна спі́лка худо́жників Украї́ни (НСХУ) — всеукраїнська громадська творча організація професійних митців і мистецтвознавців, що здійснює свою діяльність на принципах добровільного об’єднання та рівноправності її членів.


Національна спілка художників України (НСХУ)

Тип організація творча
Рік створення 1933
Штаб-квартира Київ
Важливі видання «Образотворче мистецтво»


Історична довідка

На початку 20 ст. в Україні діяли Товариство київських живописців, Київське та Харківське товариства художників, Київська спілка художників, товариства пластичних мистецтв, Товариство незалежних художників у м. Одесі, Товариство південноросійських художників. Після 1917 в Україні були створені Професійна спілка робітників мистецтв (Робмис) та студії Пролеткульту.

Паралельно з мистецькими угрупуваннями 1917–1918 були засновані наукові та культурно-освітні заклади: Українська академія мистецтва (тепер Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури), Центр єврейської культури «Культур-Ліга», Товариство діячів українського пластичного мистецтва тощо. Потужно розвивалося мистецтво образотворче.

Згідно з постановою ЦК ВКП(б) «Про перебудову літературно-художніх організацій» від 23.04.1932 усі мистецькі угруповання, що виникли і працювали на той час, були ліквідовані та об’єднані в єдину організацію.

У м. Харкові 1933 утворено підготовчий оргкомітет, на І з’їзді художників УРСР 27.10.1938 створено Спілку радянських художників України (СРХУ). Організація увійшла до складу Спілки художників СРСР.

Від 1991 Спілка художників України не підпорядкована органам державної влади. Статус національної було присвоєно 1998. Цього ж року Спілка художників України була перейменована на Національну спілку художників України (НСХУ).

Статут НСХУ визначає статус спілки як добровільної організації, що об’єднує на території України працівників образотворчого мистецтва (живописців, графіків, скульпторів, художників театру, народних художніх майстрів), а також мистецтвознавців та мистецьких критиків.

Характеристика

Структура та керівні органи

Найвищим органом управління спілки є з’їзд, делегатами якого є члени спілки. З’їзд має відбуватися не рідше ніж кожні чотири роки. У період між з’їздами проводять конференції.

Керівний орган між з’їздами та конференціями — правління (рада), обрана з’їздом або конференцією терміном на чотири роки. До складу правління спілки входить голова спілки, його заступники, голова центральної контрольно-ревізійної комісії, голови територіальних організацій. Постійно діючим органом є секретаріат спілки.

Правління (раду) спілки та її секретаріат очолює голова — найвища посадова особа спілки. Голову спілки обирає з’їзд таємним голосуванням терміном на чотири роки.

Голови НСХУ: І. Бойченко (1938–1941), О. Пащенко (1941–1944), В. Касіян (1944–1949; 1962–1968), О. Шовкуненко (1949–1951), М. Хмелько (1951–1955), М. Дерегус (1955–1962), В. Бородай (1968–1982), О. Скобликов (1982), О. Лопухов (1983–1989), В. Чепелик (1990–2021), К. Чернявський (з 2021).

Структура НСХУ налічує 29 обласних, міських і територіальних організацій у всіх областях України (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Ізмаїльська, Київська, Київська обласна, Кіровоградська, Коломийська, Косівська, Кременчуцька, Криворізька, Львівська, Маріупольська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська), продовжують функціонувати Сімферопольська, Ялтинська, Керченська організації.

Спілка художників України починала свою діяльність з трьох секцій: художників (об’єднувала живописців, митців графічних мистецтв, митців що працювали у театрі), пластиків (скульпторів) і художніх критиків. На 2023 працюють секції: критики та мистецтвознавства, живопису, графічних мистецтв, художників театру та кіно, плакатна секція, скульптурна, декоративно-прикладного мистецтва, монументально-декоративного мистецтва, секція художнього оформлення та проектування. НСХУ об’єднує 3900 митців (на 2023, без урахування тимчасово непідконтрольних Україні територій Донецької, Луганської областей та Криму).

Діяльність

Основними завданнями НСХУ відповідно до Статуту є:

  • активне сприяння розвитку та підтримка якнайширшого кола українського образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва як невід’ємної частини національної та світової культури, а також захист професійних та соціальних інтересів членів Спілки;
  • об’єднання зусиль членів спілки для здійснення творчої діяльності;
  • пропаганда і захист мистецьких цінностей, благодійна діяльність;
  • сприяння задоволенню моральних, етичних, естетичних потреб членів суспільства;
  • захист законних прав та інтересів членів спілки;
  • соціальний захист професійних творчих працівників.

НСХУ здійснює свою діяльність на принципах добровільного об’єднання та рівноправності її членів, законності, самоврядування, взаємодопомоги та співробітництва, невтручання у творчий процес, свободи творчості та вільного вибору форм і методів творчої діяльності, гуманності, гласності, визнання та захисту авторських прав. Незалежна у своїй статутній діяльності від органів місцевого самоврядування, політичних партій, інших громадських організацій.

Спілка є суб’єктом творчої діяльності. Предметом діяльності НСХУ є сприяння забезпеченню, організації та здійсненню індивідуальної та колективної творчої діяльності для створення художніх творів, що мають культурно-мистецьку цінність, та їхньої інтерпретації.

Джерела фінансування діяльності НСХУ: членські внески, державне бюджетне фінансування на проведення заходів (культурно-мистецьких проєктів) НСХУ та оренда технічних приміщень.

Членом НСХУ може стати митець, мистецтвознавець або культуролог з вищою спеціальною освітою. Для художників обов’язковою умовою вступу до НСХУ є участь у Всеукраїнських художніх виставках (не менше семи). До уваги беруться також персональні виставки у музеях України та зарубіжжя, міжнародні бієнале та проєкти.

Для мистецтвознавців обов’язковою умовою вступу є не менше п’яти публікацій у журналах чи спеціальних мистецтвознавчих збірниках. Ураховуються також монографії, кураторські проєкти, виступи на телебаченні та прилюдних обговореннях художніх виставок.

НСХУ щорічно присуджує низку премій за найкращий твір образотворчого мистецтва та мистецтвознавства:

  • Премія імені С. Колоса у декоративно-прикладному мистецтві;
  • Премія імені О. Данченка в об’єднанні графічних мистецтв;
  • Премія імені М. Лисенка у скульптурі;
  • Премія імені Ф. Кричевського у живописі;
  • Премія імені Г. Нарбута у плакаті та графічному дизайні;
  • Премія імені П. Білецького у мистецтвознавстві;
  • Премія імені Д. Лідера серед митців театру і кіно;
  • Премія імені В. Батюшкова у проектуванні та оформленні;
  • Премія імені М. Бойчука у монументально-декоративному мистецтві.

Важливою у житті НСХУ є премія імені Т. Яблонської та медаль «За творчі здобутки».

У власності НСХУ перебуває нерухоме майно, у складі якого творчі майстерні та виставкові зали (81%), а також адміністративно-технічні приміщення, будинки творчості (19 %).

Виданням НСХУ є журнал «Образотворче мистецтво» (заснований 1935 як орган Спілки радянських художників і скульпторів УСРР під назвою «Малярство і скульптура»).

За підтримки Київської організації НСХУ (секція художньої критики та мистецтвознавства) виходить науковий журнал «Український мистецтвознавчий дискурс» (заснований 2021).

Від 2022 функціонує благодійна організація «Міжнародний благодійний фонд “НСХУ”».

При НСХУ діє Молодіжне об’єднання (з 1982).

Спілка співпрацює з міжнародними мистецькими інституціями.

Значення

НСХУ обстоює принципи збереження ідентичності української культури та образотворчого мистецтва.

Джерела

Статут Національної спілки художників України // Національна спілка художників України. 2007. URL: https://nuau.org.ua/wp-content/uploads/2022/01/Scan_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%82-%D0%9D%D0%A1%D0%A5%D0%A3-%D1%83%D0%BA%D1%80-1.pdf

Література

  1. 70-річчя Національної спілки Художників України / Упоряд.: І. М. Волощук, О. В. Боковня. Київ : Національна спілка художників України, 2009. 504 с.
  2. Роготченко О. Мистецтвознавство: Роздуми і життя. Київ : Фенікс, 2018. 786 с.
  3. Довідник Національної спілки художників України. 7-ме вид. Львів : Растр–7, 2021. 624 с.
  4. Чернявський К. Національна спілка художників і війна // Образотворче мистецтво. 2022. № 1–2. С. 6–9.

Автор ВУЕ

О. О. Роготченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Національна спілка художників України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Національна спілка художників України (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶