Ноосфера

Ноосфе́ра (від грец. νόος — розум і σφαῖρα — сфера) — філософська концепція, яка виділяє новий етап історії Землі, коли рівень наукового пізнання та творчої діяльності людства стає визначальним чинником розвитку планети.

Формування концепції

У 1907 філософ А. Бергсон у праці «Творча еволюція» одним із перших припустив, що еволюція, реалізація поступального розвитку пов’язані з творчістю і не обов’язково пояснюються виключно природним добором.

Науковець та філософ В. Вернадський, розробивши вчення про біосферу (1918–1919), вже на початку 1920-х сформулював ідеї про нову вищу стадію розвитку біосфери, коли практична, творча діяльність людського розуму стає «геологічною силою».

Термін «ноосфера» ввів учень Бергсона математик і філософ Е. Ле Руа (1870–1954; Франція) після детального знайомства з ідеями Вернадського про біосферу під час його лекцій у Сорбонні в 1923. У подальшому формування концепції ноосфери розвивали та популяризували Вернадський і католицький філософ, геолог і антрополог П. Теяр де Шарден (у співавторстві з Ле Руа). Вони поділяли спільну тезу про те, що людський розум і наукова думка разом створили й продовжують творити новий еволюційний геологічний шар, який є частиною еволюційного ланцюжка. У теорії Вернадського ноосфера є третьою в шерезі фаз розвитку Землі після геосфери і біосфери. Подібно до того, як поява життя фундаментально змінила геосферу, поява людського пізнання фундаментально трансформує біосферу. За Теяром де Шарденом, ноосфера виникає через взаємодію людських розумів і створюється цією взаємодією. У ході еволюції відбувається неухильний розвиток психіки (свідомості) і паралельне ускладнення матеріальних форм. Мірою того, як людство організовується у щоскладніші соціальні мережі, зростає усвідомлення і вплив ноосфери. Кульмінаційним пунктом її розвитку стає «точка Омега» — стан найбільш організованої складності й одночасно найвищої свідомості, до якої еволюціонує Всесвіт.

Основні передумови виникнення ноосфери

Розселення людини всією поверхнею планети та її перемога у змаганні з іншими біологічними видами; відкриття та застосування нових джерел енергії (зокрема, ядерної); розвиток глобальних систем зв’язку, створення єдиної для людства інформаційної системи; перемога демократій і доступ до управління народних мас; широке залучення людей до наукової діяльності — все це разом робить людство новою «геологічною силою».

У сучасній науці парадигма ноосфери визначає теоретичні й практичні розвідки в різних царинах — від розробки засад гуманітарної політики, освіти, публічного самоуправління, штучного інтелекту до філософського осмислення процесів самовідтворення та еволюції/конструювання соціальних систем. У науковий обіг увійшли терміни «ноосферна освіта», «ноосферна методологія», «ноосферний підхід», «ноосферна теорія», «ноосферологія» тощо.

Додатково

У художній літературі одна з перших спроб передбачення майбутнього соціального устрою та технологічних досягнень ноократичного суспільства здійснена в науково-фантастичному романі Г. Веллса «Люди як боги» (1923). У подальшому ці ідеї розвивала літературна фантастика, зокрема в жанрі утопій.

Цитата

«Геологічно ми переживаємо нині вирізнення в біосфері царства розуму, що змінює докорінно і її вигляд, і її будову, — ноосфери».

 Цит. за: Вернадський В. І. Наукова думка як планетарне явище // Хроніка-2000. Український культурологічний альманах. 2004. Вип. 57–58. С. 11–224.


Джерела

  • Вернадский В. И. Несколько слов о ноосфере // Успехи современной биологии. 1944. № 18. Вып. 2. С. 113–120.
  • Teilhard de Chardin Р. Le Phénomène humain. Paris : Editions du seuil, 1955. 318 p.
  • Вернадський В. І. Наукова думка як планетарне явище / Пер. з рос. // Хроніка-2000: Український культурологічний альманах. 2004. Вип. 57–58. С. 11–224.
  • Берґсон А. Творча еволюція / Пер. з фр. Р. Осадчука. Київ : Видавництво Жупанського, 2011. 318 с.

Література

  1. The Biosphere and Noosphere Reader: Global Environment, Society and Change / Ed. by D. Pitt, P. Samson. London : Routledge, 1998. 222 р.
  2. Аутопоезис соціальних систем / За наук. ред. В. П. Беха. Київ : Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, 2010. 746 с.
  3. Буряк В. В. Основи вчення про ноосферу. Сімферополь : ДІАЙПІ. 2010. 126 с.
  4. Карпенко В. Є. Гуманістично-ноосферне майбутнє: можливість чи утопія. Суми : Мрія, 2013. 221 с.
  5. Кириленко І. Г. Глобалізація Ноосфери & Перспективи України. Вінниця : Нілан, 2014. 463 с.
  6. Ноосфера Вернадського, сучасна освіта і наука : в 3 т. / За наук. ред. А. П. Самодрина. Київ : NovaBook ; Кременчук : Щербатих О. В., 2021–2023.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Ноосфера // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ноосфера (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶