Ніобієві руди

Ніо́бієві ру́ди — природні мінеральні утворення, з яких економічно доцільно і технічно можливо видобувати ніобій.

Характеристика

У ніобієвих рудах часто присутні домішки танталу. Існує велика група природних комплексних сполук тантало-ніобатів.

Узагальнена формула: АnBmXp,
де:
А — катіони великого розміру (Са2+, РЗМ, U4+, Th4+,Na+, іноді Pb2+, Sb2+, Bi3+) та середнього розміру (Fe2+, Mn2+, Mg2+);
B — Nb5+, Ta5+, катіони, що заміщаються Ті4+, Sn4+, Fe3+;
X — аніони O2-, ОН-, F-.

Із 130 відомих мінералів ніобію (танталу) промислове значення мають 6 (за вмістом Nb2O5, %): мікроліт — 60,8–80,6; колумбіт — 50–67; пірохлор — 40–70; фергусоніт — 38–58; евксеніт — 21–34; лопарит — 7–20 %.

Головні рудні мінерали ніобію: пірохлор (40–80), колумбіт (50–78) і лопарит (7–20).

Важливими рудними мінералами є група колумбіту-танталіту (75–86 % Nb2О5 + Та2О5), воджиніт (70 % Та2О5), група пірохлору-мікроліту (30–70 % Nb2О5 + Та2О5; включає численні різновиди), лопарит (8–20 % Nb2О5 + Та2О5), фергусоніт (38–58 % Nb2О5) та ін.

Мінерали групи колумбіту, фергусоніт, лопарит стійкі в зоні гіпергенезу і нагромаджуються в розсипах. У залежності від генетичного типу руди містять також мінерали флуору, цирконію, стронцію, рідкісних земель, урану, торію, літію, берилію та ін.

Родовища

Ендогенні родовища

Пов'язані з лужними і сублужними породами. Основними промисловими типами родовищ є: пірохлорові карбонатити, лопаритові нефелінові сієніти, колумбіт-пірохлорові лужні граніти і граносієніти, пірохлорові альбітити.

Екзогенні родовища

Представлені корами вивітрювання на карбонатитах і колумбітових гранітах, а також алювіальними (див. Алювій), делювіально-елювіальними (див. Делювій, Елювій), озерними і флювіогляціальними (див. Флювіогляціальні відклади) розсипами колумбіту, пірохлору, лопариту.

Класифікація

За запасами. Великими вважають родовища із запасами понад 500 тис. т Nb2O5, дрібними — із запасами менше 100 тис. т. Багаті родовища містять понад 0,4–0,5 % Nb2O5, бідні — 0,1-0,15 % Nb2O5. Всі родовища поділяють на власне ніобієві (Nb:Та>20:1), тантало-ніобієві (Nb:Та від 20:1 до 5:1) і танталові (Nb:Та від 5:1 до 1:3).

За походженням і складом. До промислових типів ніобієвих і танталових родовищ належать: магматичні, пегматитові, альбітитові, полевошпатових метасоматитів, карбонатитові, вивітрювання і розсипні.

Поширення

Провідна роль в мінерально-сировинній базі ніобію належить Бразилії (73,9 %), Канаді (8,8 %) та Габону (7,6 %). На інші країни припадає менше 10 % підтверджених запасів.

В Україні руди ніобію і спорідненого з ним танталу не видобувають. Промислові концентрації виявлені в рудах комплексних родовищ центральної, південно-східної та північно-західної частин Українського кристалічного щита. Державним балансом запасів корисних копалин України запаси пентоксиду танталу та ніобію враховано по розсипному Малишевському (Дніпропетровська область) та корінному Новополтавському (Запорізька область) родовищах. Тантал-ніобієве зруденіння в рідкіснометалічних пегматитах представлене рудопроявами в різних частинах Українського щита; в північно-західній — групою рудопроявів Кочерівської зони (Папірнянський, Рудня та інші), рудопроявами Комендантівського рудного поля в північно-західній частині Середнього Придніпров’я, родовищем Крута Балка та численними рудопроявами в Західному Приазов’ї (Кримська Балка, Олексіївський та ін.). Рідкіснометалічне зруденіння пов’язане із заміщеними пегматитами мікроклін-альбітового, альбітового та альбіт-сподуменового складу.

Пегматитові тіла в більшості безкореневі, лінзовидні, плитовидні, іноді грибоподібні. По розрізу вмісної товщі вони розміщені пошарово. Великі пегматитові тіла мають зональну будову, вмісти пентоксидів ніобію й танталу в зв’язку з цим досить суттєво коливаються. Найбільший вміст танталу і ніобію у кварц-мусковіт-альбітових зонах: ніобію від 20–40 до 300–400 г/т, танталу — від 30–70 до 500–700 г/т.

Переробка

Тантало-ніобієві руди збагачують (див. Збагачення корисних копалин) в основному гравітаційними методами. Флотацію застосовують для вилучення тантало-ніобієвих мінералів з тонковкраплених руд, а також з відходів і шламів гравітаційного збагачення. Необхідність комплексного використання сировини і близькість флотаційних властивостей багатьох розділюваних мінералів вимагають застосування складних схем флотації.

За період 2000–2017 виробництво ніобію в концентратах зросло більш ніж в три рази та досягло майже 69,0 тис. т (в перерахунку на 100 % Nb). Домінує у виробництві ніобієвих концент¬ратів Бразилія (до 94 % світового виробництва) та Канада (5,5 %).

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2007. Т. 2. 670 с.
  2. U.S. Geological Survey, 2020, Mineral commodity summaries 2020: U.S. Geological Survey, 200 p. URL: https://doi.org/10.3133/mcs2020.
  3. Шпильовий Л. В., Білецький В. С., Шпильовий К. Л. Збагачення ніобієвих руд / За ред. В.С. Білецького. Київ : ФОП Халіков Р.Х., 2021. 160 с.

Автори ВУЕ

В. С. Білецький
Л. В. Шпильовий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Шпильовий Л. В. Ніобієві руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ніобієві руди (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶