Одеська державна академія будівництва та архітектури

Оде́ська держа́вна акаде́мія будівни́цтва та архітекту́ри, ОДАБА — провідний профільний заклад вищої освіти (ЗВО) Півдня України. Засновано 1930 у м. Одесі, Україна.

Герб ОДАБА
Одеська державна академія будівництва та архітектури

Одеська державна академія будівництва та архітектури (ОДАБА)

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1930
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Одеса, Україна
Веб-сайт https://odaba.edu.ua


Статус

Має державний статус.

Член Європейської асоціації університетів (з 1991), Міжнародної асоціації будівельних закладів вищої освіти (з 1996), Міжнародної хартії університетів «Magna Charta», Таллуарської мережі закладів вищої освіти.

За показниками навчальної роботи 1997 ОДАБА визнано кращою серед українських будівельних ЗВО.

Офіційний сайт: https://odaba.edu.ua

Історична довідка

1930 на базі інженерно-будівельного факультету Одеського політехнічного інституту, будівельного факультету Одеського вечірнього робочого інституту та архітектурного факультету Одеського художнього інституту засновано Одеський інститут інженерного цивільного та комунального будівництва.

Початково створено 3 факультети: архітектурний, промислового та цивільного будівництва, санітарно-технічний. Пізніше відкрито факультет міських шляхів сполучення.

До Другої світової війни на 18-ти кафедрах працювали 77 професорів і доцентів.

1945–1951, 1957–1994 заклад мав назву Одеський інженерно-будівельний інститут. 1951–1957 перейменовано на Одеський гідротехнічний інститут.

Приєднано 1946 Одеський інститут сільськогосподарського будівництва.

1951 замість колишніх факультетів утворено 2 нові: річкового гідротехнічного будівництва і морського гідротехнічного будівництва. Невдовзі відкрито факультет промислового та цивільного будівництва. Навчальний процес забезпечували 25 кафедр, на яких працювали 88 викладачів.

У м. Нова Каховка Херсонської області 1952 створено вечірнє відділення загального технічного факультету.

1957 функціонувало 3 факультети (будівництва, гідротехнічний, санітарно-технічний), працювали 247 викладачів. На початку 1960-х побудовано новий навчально-лабораторний корпус, що став головним. 1966 відкрито будівельно-технологічний факультет, 1970 — архітектурний факультет, 1975 — факультет конструювання у промисловому і цивільному будівництві.

На початку 1970-х також діяли факультети у містах Новій Каховці та Миколаєві. На 38-ти кафедрах працювали 484 викладачі (з них 188 докторів і кандидатів наук), навчалися 10 тисяч студентів.

Створено першу в СРСР науково-дослідну лабораторію експериментального проектування, в якій у 1970–80-х виконано проєкти реконструкції і спорудження навчально-лабораторних корпусів і майстерень, а також зведення 3-х багатоповерхових гуртожитків, студентської поліклініки, санаторію-профілакторію, кафе-їдальні «Березань». Побудовано багатоповерхові корпуси архітектурного, гідротехнічного і санітарно-технічного факультетів.

Від 1973 готують інженерів-будівельників, архітекторів для зарубіжних країн. 1976 почав функціонувати перший у системі вищої освіти колишнього СРСР Центр науково-методичної роботи викладачів, підвищення їхньої педагогічної майстерності з використанням технічних засобів у навчальному процесі.

Діяло 40 лабораторій, навчальний телецентр, 19 лінгафонних кабінетів, 11 класів автоматизованого контролю знань.

1992 на факультеті промислового та цивільного будівництва розпочато підготовку економістів і менеджерів для будівництва. Створено факультет економіки та управління в будівництві.

Від 1994 назва закладу Одеська державна академія будівництва та архітектури. На базі закладу засновано Академію будівництва України і Українську академію архітектури.

У другій половині 1990-х на основі архітектурного факультету створено перший в Україні архітектурний інститут.

Підготовка фахівців

Станом на 2022 заклад пропонує такі спеціальності підготовки:

  • «Архітектура та містобудування»;
  • «Будівництво та цивільна інженерія»;
  • «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології»;
  • «Теплоенергетика»;
  • «Геодезія та землеустрій»;
  • «Дизайн»;
  • «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація»;
  • «Менеджмент»;
  • «Маркетинг»;
  • «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»;
  • Інформаційні системи і технології»;
  • «Галузеве машинобудування»;
  • «Транспортні технології (на автомобільному транспорті)».

Освітньо-кваліфікаційні рівні: бакалавр, магістр, доктор філософії.

Станом на 2022 в ОДАБА навчаються майже 3000 студентів, із них — 430 іноземних громадян із 23-х країн світу. Кількість науково-педагогічних працівників — 405 осіб (із них 51 доктор наук, 219 кандидатів наук).

ОДАБА має 17 навчальних корпусів загальною площею 39 612 м2. Для студентів функціонують 5 гуртожитків, житлова площа яких складає 26 822 м2. Розвинута соціальна інфраструктура: спортивні зали дозволяють проводити заняття з 19 видів спорту, стадіон, актова зала на 500 місць, бібліотека, медпункт, їдальні, буфети.

ОДАБА уклала договори співпраці з 34-ма профільними підприємствами і 15-ма ЗВО України.

Структурні підрозділи

Базову підготовку фахівців ОДАБА забезпечують 5 навчально-наукових інститутів:

  • Архітектурно-художній;
  • Інженерно-будівельний;
  • Будівельно-технологічний;
  • Гідротехнічного будівництва та цивільної інженерії;
  • Бізнесу та інформаційних технологій.

Діють Центр підготовки фахівців для зарубіжних країн, Центр доакадемічної освіти, Центр післядипломної освіти, бібліотека, Науково-дослідна частина, відділ аспірантури та докторантури.

Станом на 2022 в ОДАБА функціонують 32 кафедри.

Науково-дослідна діяльність

Станом на 2022 діють 5 науково-дослідних інститутів і 8 лабораторій, також дослідження проводять на базі кафедр академії. Науково-технічний і кадровий потенціал дозволяє з успіхом вирішувати складні профільні завдання, що виникають в сучасній будівельній практиці.

ОДАБА здійснює підготовку науково-педагогічних кадрів в аспірантурі за спеціальностями:

  • «Будівництво та цивільна інженерія»,
  • «Архітектура та містобудування»,
  • «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»,
  • «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології»;

у докторантурі — за спеціальністю «Будівництво та цивільна інженерія».

Функціонує Спеціалізована вчена рада для захисту дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук, працюють Спеціалізовані вчені ради з присудження ступенів доктора філософії.

Станом на 2022 у навчальному процесі беруть участь 48 академіків і членів-кореспондентів галузевих академій, 16 заслужених діячів науки і техніки України.

Станом на 2022 здійснюється підготовка 5 фахових наукових видань: «Вісник ОДАБА», «Проблеми теорії та історії архітектури України», «Механіка та математичні моделі», «Сучасні будівельні конструкції з металу і деревини», «Регіональні проблеми архітектури та містобудування».

Щорічно проводять 16–18 наукових і науково-технічних конференцій.

Основні наукові школи ОДАБА:

  • «Структуроутворення, міцність та руйнування будівельних композиційних матеріалів та конструкцій» (очолює професор В. Вировий);
  • «Розробка та удосконалення технології та організації будівельних та ремонтно-відновлювальних робіт» (професор О. Менейлюк);
  • «Розрахункові моделі силового опору складнонапружених прогінних залізобетонних конструкцій з урахуванням дії статичного ступенево зростаючого, тривалого та малоциклового навантаження високих рівнів» (професор В. Карпюк);
  • «Високоефективне енерго-екологічне теплопостачання на основі низькотемпературних джерел і теплонасосних технологій» (професор В. Петраш);
  • «Забезпечення довговічності бетонів гідротехнічних і транспортних споруд» (професор А. Мішутін);
  • «Економіка будівельного підприємства» (професор Т. Окландер).

Відомі випускники, викладачі

В ОДАБА працювали професори М. Замечек (1880–1958; Росія — тепер Україна), М. Зарембо-Владичанський (1884–1959; Росія — тепер Україна), Ф. Троуп’янський (1874–1949; тепер Україна), Т. Фраєрман та інші.

Член-кореспондент Академії наук УРСР, професор М. Крейн брав участь у створенні вітчизняної школи функціонального аналізу.

Професор В. Голубков (1901–1993; Росія — тепер Україна) займався впровадженням ефективних методів фундаментобудування у складних ґрунтових умовах.

Професор А. Нудельман (1931–2000; тепер Молдова — Ізраїль) запропонував новий підхід до дослідження матричних версій та модифікацій класичних інтерполяційних завдань, поширив його на матричну проблему моментів та вирішив багатоточкові матричні проблеми моментів. Цей підхід активно розробляється під назвою «Проблема Нудельмана».

Професор В. Вознесенський (1932–2012; Україна) досліджував проблеми моделювання та оптимізації будівельних композитів і комп’ютерного матеріалознавства.

Серед випускників:

  • Герой Соціалістичної Праці, начальник управління «Дніпробуд» Б. Кузьменко (1930–2017; тепер Україна);

Міжнародна співпраця

ОДАБА здійснює міжнародне співробітництво з понад 40 закладами вищої освіти інших країн, зокрема Університетом Північ (Хорватія), Вищою архітектурною школою у м. Марселі (Франція), Гданським технологічним та Вроцлавським університетами (Польща), Університетом Пітешти (Румунія), Словацьким технологічним університетом (Словаччина), Флорентійським університетом (Італія), Політехнічним університетом у м. Валенсія (Іспанія), Бранденбурзьким технологічним університетом (Німеччина), Університетом Айдин Аднана Мендереса (Туреччина).

Взаємодіє з зарубіжними організаціями: «Herz Armaturen GMBH», ТОВ «ONE2H», «Romualdo Del Bianco Foundation», «Housing Initiative for Eastern Europe», ЗАТ «Gealan Baltic».

Є постійним учасником міжнародних програм: «Tempus», «Erasmus+», «DAAD», «Fulbright», «Mevlana».

Література

  1. Одеська державна академія будівництва та архітектури / Ред. кол.: А. В. Ковров, Ю. С. Крутій, Є. В. Клименко та ін. Одеса : Астропринт, 2015. 186 с.
  2. Одеська державна академія будівництва та архітектури: 1930–2020 / Ред. кол.: А. В. Ковров, В. Л. Цубенко, Ю. С. Крутій. Одеса : Одеська державна академія будівництва та архітектури, 2020. 256 с.

Автор ВУЕ

С. О. Кровяков


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кровяков С. О. Одеська державна академія будівництва та архітектури // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Одеська державна академія будівництва та архітектури (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
29.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶