Пагода

Велика пагода диких гусей Даянта, Китай. Фотографія Шевцової Г. В.
П’ятиярусна пагода в Хорюджі, Японія. Фото Шевцової Г. В.
Сердцевий стовп: пагода в Хорюджі, розріз за виданням: 中川武「日本建築みどころ事典」―東京:東京堂出版、1990. С. 167. (Накагава Такеші. Ніхон кенчіку мідокоро джітен. Токіо : Токьодо, 1990)

Пагода (кит. 寶塔 бао-та, яп. то) — культова споруда, ярусна башта у комплексі буддійського храму або монастиря, що вшановує Будду.

Загальні відомості

Як правило має непарну кількість ярусів, у плані центрична: квадратна або багатокутна. Пагода здебільшого розповсюджена в Китаї та країнах китайського архітектурного впливу (Корея, В’єтнам та ін.), а також у Японії, де отримала широку диверсифікацію та розвиток форм.

Походження

Вважають, що ідея пагоди походить від обрисів ступи — первинної сакральної споруди буддизму в Індії, що була місцем зберігання священних реліквій. Ступа мала на верхівці т. з. харміку — елемент, схожий на багатоярусну парасольку. Сакральне значення харміки пояснюють як алегорію етапів сходження до буддійської істини, або ж як ілюстрацію будови світу, який в індуїстській та буддійській традиції уявляється багатошаровим.

На шляху буддизму від Індії до країн Індокитаю первісно округлі форми тіла ступи витягнулися вгору і отримали певний натяк на ярусність. Остаточно архітектура пагоди оформилася у Китаї, де ідея ярусних ступ поєдналася з місцевими добуддійськими традиціями зведення багатоярусних житлових та меморіальних веж.

У Китаї

Китайські пагоди можуть бути як мурованими, так і дерев’яними, або ж змішаної конструкції. Давні пагоди переважно мали розвинутий внутрішній простір й додаткову практичну функцію, зокрема могли застосовуватися як сховища сутр, вартові вежі тощо. Давніх зразків пагод у Китаї лишилося обмаль. Найвідомішими з них є: пагода Сун'юе (провінція Хенань, 509‒523, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО), Велика пагода диких гусей Даяньта (Шіань, провінція Шеньсі, 652), Мала пагода Диких гусей Шяояньта (Шіань, провінція Шеньсі, 652), Залізна пагода Тета (Кайфинь, провінція Хенань, 1049) та інші.

В Японії

В Японії китайська ідея пагоди була істотно змінена. Через особливості сейсмо-кліматичних умов регіону тут будуються лише дерев’яні пагоди, в середині яких знаходиться центральний стрижень — шінбашіра (серцевий стовп). Вважається, що поява шінбашіра є місцевим антисейсмічним засобом: під час землетрусу відокремлений від загальної конструкції ярусів пагоди центральний стовп хитається з іншою, ніж уся будівля, амплітудою, гасячи тим інтенсивність коливань. Нові дослідження розширюють значення шінбашіра, пов’язуючи його з ідеями сакральних стовпів — сходів для божества з неба на землю, характерних для деяких святилищ синто (див. Синтоїзм). Основа шінбашіра спирається на камінь із закладеними у ньому священними буддійськими реліквіями, а на верхівці закріплюється ярусний шпиль-сорін, що, подібно до індійської харміки, втілює буддійські космогонічні ідеї. Окрім ярусних в Японії згодом виникають й інші типи пагод, як-от сформовані у гірських монастирях приземкуваті, оточені навісом павільйонні пагоди тахото, пагоди-дароносиці хото та інші.

Найвідомішими пагодами Японії є: п’ятиярусна пагода монастиря Хорюджі (префектура Нара, кінець 7 ст., пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО), триярусна пагода монастиря Якушіджі (Нара, 730), пагода типу тахото з храму Ішіяма-дера (префектура Шіга, 1194), триярусна восьмикутна в плані пагода храму Анракуджі (префектура Нагано, 1333).

Література

  1. 中川武「日本建築みどころ事典」―東京:東京堂出版、1990 (Накагава Такеші. Ніхон кенчіку мідокоро джітен. Токіо : Токьодо, 1990);
  2. Fisher R.E. Buddhist art and architecture. London : Thames and Hudson, 1993. 216 р. Young D., Young M. Introduction to Japanese Architecture. Tokyo: TUTTLE, 2004. 128 р.
  3. Guo Q. Chinese Architecture аnd Planning: Ideas, Methods, Techniques. Stuttgart; London : Edition Axel Menges, 2005. 166 р.
  4. Шевцова Г. В. Історія японської архітектури і мистецтва. Київ : Грані-Т, 2011. 232 с.

Автор ВУЕ

Г. В. Шевцова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевцова Г. В. Пагода // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пагода (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶