Хорюджі теренів буддійські пам’ятки

Хорюджі. Вхідна брама і пагода Західного комплексу Са-їн

Хорюджі теренів буддійські пам’ятки (яп. 法隆寺地域の仏教建造物, англ: Hōryū-ji Area, Buddhist Monuments) — комплекс буддійських пам’яток дерев’яної архітектури і мистецтва 7—8 ст. (Ікаруга, префектура Нара, Японія), пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1993).

Історична довідка

Згідно з японськими літописами, буддійський монастир Хорюджі (повна назва: Хорюгакумонджі, що означає: процвітання буддійського закону) було засновано на передсмертне прохання імператора Йомей. Воля померлого була втілена у життя імператрицею Суйко та принцем Шьотоку, які звели у 607 в місцевості Ікаруга храм зі статуєю Будди Якуші Ньорай. Будівля знаходилася поряд з палацом принца Шьотоку і назвалася Вакакуса-дера, однак у 670 її було знищено пожежею. Вже у 670-х почалися роботи з відновлення комплексу, який було перебудовано зі зміщенням і переорієнтацією планувальної осі чітко у напрямку південь-північ.

Характеристика

Хорюджі складається с двох комплексів: Західного Са-їн (670–711) та Східного То-їн (710–794). У Західному комплексі розташовані п’ятиярусна пагода та двоярусний, вкритий чотирисхилим напіввальмовим дахом і оточений навісом молитовний зал Кондо (Золотий зал). Останній містить скульптурну тріаду Будди Шак’я-Муні. Відповідно до сучасної атрибутації ці дві пам’ятки є найдавнішими збереженими дерев’яними будівлями планети.

Територію комплексу обнесено галереями з двоповерховими вхідними воротами по центру південної стіни. В тилову галерею вбудовано павільйон лекційного залу. Зведення комплексу вочевидь виконувалося китайськими та корейськими фахівцями. Його загальне планування, архітектурно-просторова форма, конструкція і стилістика оздоблення (зокрема кронштейнові капітелі у формі хмарок, та ентазис стовпів залу Кондо) цілком вписуються в традицію китайського будівництва епохи Тан. Проте в порушенні симетрії розташування Кондо і пагоди відносно головної осі комплексу, а також в конструкції самої пагоди, що має центральний антисейсмічний стовп, нехарактерний для китайського будівництва свого часу, спостерігається початок розвитку самостійних японських будівельних традицій. У скарбниці монастиря зберігається Тамамуші-дзуші — розписна лакован дерев’яна модель храму 233 см заввишки, що слугувала вмістилищем для буддійських образів і сутр. Свою назву Тамамуші-дзуші отримав через наявність характерного різьблення у формі крилець жучка тамамуші (златки). Модель є старшою за Кондо і збереглася з часів до пожежі 670 (ймовірно 650-ті). Основні пам’ятки Східного комплексу: восьмикутний, вкритий пірамідальною покрівлею павільйон Юме-но-до (павільйон Мрій), збудований на вшанування пам’яті принца Шьотоку, та павільйон Денпо-до, який вочевидь є перебудованим житлом Тачібана-но Конакач, дружини імператора Шьому.

Значення

Хорюджі та розташований поряд, заснований сином принца Шьотоку храм Хоккіджі з триярусною пагодою межі 7—8 ст., у 1993 було включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 660 як найстаршу дерев’яну будівлю планети, приклад адаптації китайської буддійської архітектури до японських культурних обставин, значущий також у аспекті історії поширення буддизму в Японії з Китаю через Корейський півострів.

Площа території під охороною — 571 га.

Галерея

Література

  1. Mizuno Seiichi. Asuka Buddhist art: Horyu-ji — New York: Weatherhill – Tokyo: Heibonsha, 1974. 172 p.
  2. 中川武「日本建築みどころ事典」―東京:東京堂出版、1990 (Накагава Такеші. Ніхон кенчіку мідокоро джітен. – Токіо: Токьодо, 1990).
  3. Fisher R.E. Buddhist art and architecture. London: Thames and Hudson, 1993. 216 p.
  4. Young D., Young M. Introduction to Japanese Architecture. Tokyo: TUTTLE, 2004. 128 p.
  5. Шевцова Г.В. Історія японської архітектури і мистецтва. Київ: Грані-Т, 2011. 232 с.

Автор ВУЕ

Г. В. Шевцова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевцова Г. В. Хорюджі теренів буддійські пам’ятки // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хорюджі теренів буддійські пам’ятки (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
18.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶