Полтавський державний медичний університет

Емблема Полтавського державного медичного університету
Адміністративний корпус
Анатомічний музей
Народний музей історії Університету

Полта́вський держа́вний меди́чний університе́т, ПДМУ — заклад вищої освіти (ЗВО) у м. Полтаві (Україна) з підготовки лікарів (зокрема лікарів-стоматологів). Засновано 1921.


Полтавський державний медичний університет (ПДМУ)

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1921
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Полтава, Україна
Веб-сайт http://www.pdmu.edu.ua


Статус

Має статус державного ЗВО.

За результатами Міжнародного рейтингу університетів U-Multirank, 2022 ПДМУ здобув першу позицію поміж представлених ЗВО, підпорядкованих Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України.

Підписант Великої хартії університетів (англ. Magna Charta Universitatum). Учасник престижних міжнародних і національних виставок у галузі освіти («Сучасні заклади освіти», «Освіта та кар’єра», «Інноватика в сучасній освіті»), на яких неодноразово нагороджувався Гран-прі, золотими, срібними та бронзовими медалями, дипломами («За підготовку висококваліфікованих фахівців», «За розробку і впровадження інноваційних технологій навчання», «За вагомий внесок у розвиток науки і освіти Полтавщини»); удостоєний почесних звань «Лідер вищої освіти України», «Лідер міжнародної діяльності», «Лідер наукової та науково-технічної діяльності», «Лідер післядипломної освіти».

Офіційний сайт: http://www.pdmu.edu.ua.

Історична довідка

Історія ПДМУ бере свій початок з одонтологічного факультету, створеного 1921 при Харківській медичній академії.

1931 факультет реорганізовано в Харківський стоматологічний інститут, який 1967 переведено до м. Полтави.

У становленні й розвитку ПДМУ виділяють 7 періодів:

  • організація одонтологічного факультету при Харківській медичній академії (1921–1931);
  • перетворення факультету в самостійний Харківський стоматологічний інститут (1931–1941);
  • евакуація до м. Фрунзе (тепер м. Бішкек, Киргизстан) і його функціонування як факультету Киргизького медичного інституту (1941–1944);
  • реевакуація до м. Харкова після його звільнення від фашистських загарбників, відновлення баз підготовки кадрів і подальший розвиток наукових досліджень (1944–1967);
  • переведення до м. Полтави й перетворення в Полтавський медичний стоматологічний інститут (1968–1993);
  • перетворення інституту в Українську медичну стоматологічну академію (1994–2020);
  • реорганізація в ПДМУ (від 2021).

Директори, ректори

Заклад очолювали: Ю. Гофунг (1921–1930), М. Нежданов (1931–1933), С. Ткаченко (1933–1936), Г. Лічман (1936–1942), П. Власенко (1944–1953), П. Воронянський (1953–1964), Н. Лісова (1964–1974), В. Дельва (1974—1987), М. Скрипніков (1987–2003), В. Ждан (з 2003).

Підготовка фахівців

ПДМУ проводить підготовку фахівців у сфері вищої освіти за спеціальностями:

221 «Стоматологія»;

222 «Медицина»;

228 «Педіатрія»;

229 «Громадське здоров’я»;

223 «Медсестринство» (освітні програми «Парамедик», «Сестринська справа»);

226 «Фармація, промислова фармація» (освітньо-професійна програма «Фармація»);

227 «Фізична терапія, ерготерапія» (освітня програма «Фізична терапія, ерготерапія»);

091 «Біологія» (освітньо-професійна програма «Біологія»);

  • освітній ступінь «Молодший бакалавр»:

221 «Стоматологія» (освітньо-професійна програма «Стоматологія ортопедична»);

  • освітньо-професійний ступінь «Фаховий молодший бакалавр»:

223 «Медсестринство» (освітня програма «Сестринська справа»);

221 «Стоматологія» (освітня програма «Стоматологія ортопедична»);

226 «Фармація, промислова фармація» (освітня програма «Фармація»).

Структурні підрозділи

Проводить додипломну підготовку спеціалістів на 4-х факультетах:

  • стоматологічному;
  • медичному № 1;
  • медичному № 2;
  • міжнародному;

післядипломну — на базі Навчально-наукового інституту післядипломної освіти;

до вступу в ЗВО — у відділенні для підготовки громадян України; на базі Навчально-наукового центру з підготовки іноземних громадян.

Заклад має 57 кафедр (11 кафедрам надано статус опорних). Клінічна підготовка здобувачів вищої освіти, інтернів і слухачів ведеться на 42 клінічних кафедрах, розміщених на лікувальних базах (58) Полтавської області, між якими укладено угоди про спільну діяльність.

У структурі ПДМУ функціонують:

  • Науково-методична лабораторія з питань підготовки стоматологів МОЗ України;
  • Навчально-науковий медичний інститут;
  • Науково-дослідний інститут генетичних та імунологічних основ розвитку патології та фармакогенетики;
  • Навчально-методичний центр із первинної реанімації новонароджених;
  • Навчально-науковий інститут післядипломної освіти;
  • Навчально-лабораторний центр;
  • Рада роботодавців університету;
  • Навчально-науково-лікувальний «Стоматологічний центр»;
  • Навчальний лапароскопічний центр;
  • Симуляційний центр;
  • Навчально-практичні та навчально-діагностичні центри;
  • Фаховий медико-фармацевтичний коледж;
  • віварій;
  • бібліотека;
  • Музей раритетної книги;
  • Анатомічний музей;
  • Народний музей історії університету;
  • Музей кафедри патологічної анатомії з секційним курсом.

Навчання здобувачів освіти

Станом на 2022 навчаються 4631 здобувач освіти, з них 1328 особи — іноземні громадяни з багатьох країн світу.

Для англомовних здобувачів навчання проводять англійською мовою. Іноземні громадяни навчаються згідно з навчальними планами й програмами Міністерства освіти і науки і МОЗ України. Після закінчення ПДМУ вони отримують дипломи міжнародного зразка.

Навчальний процес інформатизовано. Серед пріоритетних завдань — удосконалення практичної підготовки здобувачів освіти і лікарів-інтернів.

Впроваджено «Електронний журнал успішності» для забезпечення відкритого доступу до поточних і підсумкових навчальних результатів, відпрацювання пропущених занять, незадовільних оцінок. Для ліквідації академічної заборгованості функціонують електронні центри, створено тестову базу.

Науково-дослідна робота

ПДМУ внесено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави. За результатами виконання бюджетної тематики щороку публікують статті в незалежних міжнародних експертних виданнях. Функціонує спеціалізована вчена рада Д 44.601.01 з правом прийняття до розгляду й проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) медичних наук за спеціальністю «Стоматологія» і вчена рада Д 44.601.02 для захисту докторських (кандидатських) дисертацій зі спеціальностей 14.01.02 — внутрішні хвороби, 14.01.11 — кардіологія, 14.01.20 — шкірні й венеричні хвороби.

Впроваджується науково-інноваційна діяльність.

Функціонує експериментально-біологічна клініка (віварій), навчально-лабораторний центр із розвиненою науково-методичною базою. Університет отримує доступ до міжнародних баз даних Scopus і Web of Science. Сформувалися наукові школи.

Створено школу молодого науковця (здобувачі освіти опановують складні методи лабораторних досліджень, беруть участь в експериментальній і клінічній роботі).

Відомі випускники

Міжнародна діяльність

Міжнародне співробітництво — один із провідних напрямів діяльності університету, спрямований на інтеграцію у світовий освітній простір. Підписано угоди про співробітництво з освітніми установами Австрії, Вірменії, Великої Британії, Греції, Грузії, Ізраїлю, Казахстану, Молдови, Польщі, Таджикистану, Бразилії, Іспанії, Японії.

ПДМУ — учасник Консорціуму вищих медичних навчальних закладів у межах програми «Erasmus+», Міжнародної програми стажування й розвитку медичних працівників України «Польський Еразмус+»; міжнародних освітніх програм «ASFUDS», «OMI Seminars».

Університет — член Європейської фундації університетів (EUF), повноправний член Міжнародної асоціації університетів (IAU); Міжнародної федерації асоціацій студентів-медиків (Данія). Університет — активний учасник міжнародної програми Зальцбурзьких медичних семінарів, яку проводить Відкритий медичний університет у межах програми Американсько-Австрійського фонду. ПДМУ зареєстровано в Науково-дослідному співтоваристві CORDIS, провідними напрямами якого є організація рамкових програм із наукових досліджень і технологічного розвитку.

Видавнича діяльність

Журнали, що видає ПДМУ, внесено до таких баз і систем: РІНЦ, «Ulrich’s International Periodicals Directory», «Google Schoolar», «Crossref we use DOIs». Журнал «Світ медицини та біології» 2017 внесено на платформу міжнародної наукометричної бази Web of Science. Журнал «Проблеми екології та медицини» індексований у списку наукових журналів Index Copernicus.

Журнали «Проблеми екології та медицини», «Світ медицини та біології», «Вісник проблем біології і медицини», «Український стоматологічний альманах», статтям у випусках присвоюють унікальні цифрові ідентифікатори DOI.

Матеріально-технічна база

На балансі ПДМУ 5 навчальних корпусів, де розміщені кафедри, лекційні й лабораторні авдиторії, комп’ютерні класи, адміністративні приміщення. Окремі кафедри обладнано сучасними мікроскопами з візуалізацією поля на широкий екран, комп’ютерними анатомічними столами з цифровою 3-D-візуалізацією SECTRA (SECTRA Table) та комп’ютерною 3-D-системою «Віртуальний пацієнт».

Функціонує спортивно-оздоровчий комплекс (5 спортзалів). Спортивне містечко має мініфутбольне поле зі штучним покриттям, комплекс вуличних тренажерів; мультифункціональний спортивний майданчик. У літній період працює спортивно-оздоровчий табір для здобувачів вищої освіти, співробітників і викладачів.

Працюють їдальня, господарчий корпус, віварій, ангари. Організовано роботу медпункту.

Заклад має 4 гуртожитки.

Додатково

У підпорядкуванні відділу управління освітньо-виховною та гуманітарною роботою з молоддю діють координаційно-методичні сектори: соціально-психологічної служби, культурно-мистецький, спортивно-масової роботи, зв’язків із громадськістю й засобами масової інформації, рада ветеранів, органи студентського самоврядування, студентські ради гуртожитків. ПДМУ має розгалужену мережу волонтерських груп і загонів.

Студентство ПДМУ бере участь у різноманітних проектах, форумах, фестивалях, заходах міста та області: «Заграва», «Жіночий батальйон», «Студентська весна», «Студентський бал “Допомогти так легко”», «Битва факультетів», «Студентська республіка».

Література

  1. Одкровення. 1921–2016: ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» у спогадах сучасників / Кер. авт. кол. В. М. Ждан. Полтава : ФОП Мирон І. А., 2017. 359 с.
  2. Історія нескінченна: 100 років Українській медичній стоматологічній академії : документально-публіцистичне видання / Гол. ред. В. М. Ждан. Полтава : ФОП Мирон І. А., 2021. 568 с.

Автори ВУЕ

О. Б. Боровик, С. П. Безноса


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Боровик О. Б., Безноса С. П. Полтавський державний медичний університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Полтавський державний медичний університет (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
04.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶