Халяль

Халя́ль (від араб. حلال‎‎ — дозволене, вільне, схвалене) — в ісламському праві — правова категорія, яка в широкому розумінні позначає дещо дозволене, припустиме (справи, речі, дії, продукти) на противагу забороненому (харам).

Норми та вимоги до халяль встановлені шаріатом. До категорії халяль відносять, зокрема, схвалену для харчування мусульман продукцію, належно проведені фінансові чи торговельні операції, дозволені для вживання лікарські препарати; існують поняття халяльного одягу, халяльного шлюбу, халяльних парфумів, халяльного відпочинку і туризму тощо.

Проте найчастіше термін застосовують на позначення дозволеної мусульманину їжі. Перелік харчових продуктів, заборонених для вживання, наведено в Корані: «Заборонено вам мертвечину, кров, свинину, а також те, що забито не заради Аллаха; і задушене, і забите насмерть, і те, що впало з висоти, і вбите рогами інших тварин, і вбите хижаком — хіба що виконаєте необхідні приписи. І заборонено вам зарізане на капищах поганських» (сура «Аль-Маїдда, або Трапеза», аят 3).

Продукцію, сертифіковану знаком халяль, вважають якісною й такою, що виготовлена за належною технологією (з додержанням приписів шаріату на всіх етапах обробки сировини і виробництва продукту), не містить заборонених ісламом речовин і компонентів (як-от: свинини, м’яса хижих тварин і птахів, плазунів і комах, мертвечини, крові, алкоголю тощо). До халяльних продуктів відносять м'ясо (дозволеної й правильно забитої худоби, птиці), ковбаси (вироблені з такого м’яса), морську й річкову рибу та морепродукти, молочні продукти, сири, рослинні жири, кондитерські вироби, злаки, бобові, горіхи, ягоди, фрукти, безалкогольні напої тощо. Якщо халяльні продукти з недогляду торкалися харамних, то їх вживання буде заборонене, доки місце дотику не буде видалено.

Якісну продукцію, офіційно сертифіковану на відповідність вимогам халяль, виробляють і в Україні.

Джерело

Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Халяль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Халяль (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶