Відмінності між версіями «Аккра»

 
(Не показана 21 проміжна версія 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
{{Місто
 +
|Оригінальна назва=Аccra
 +
|Країна=Гана
 +
|Регіон=
 +
|Засновано=
 +
|Кількість населення=2291.4
 +
|Територія=173
 +
}}
 +
'''А́ккра''' ({{lang-en|Аccra}}) — столиця та найбільше місто [[Гана|Гани]], центр однойменного адміністративного округу. Розташоване на півдні країни у межах вкритої саванною рослинністю горбистої рівнини на північному узбережжі [[Гвінейська затока|Гвінейської затоки]] [[Атлантичний океан|Атлантичного океану]], на заході від гирла р. [[Вольта (річка)|Вольти]].
 +
Територія — 173 км². Населення — 2291,4 тис. осіб (2013, оцінка), густота населення — 13 244 особи/км². Висота центру міста — 61 м над рівнем моря.
 +
<mapframe text="Карта м. Аккра" width=250 height=250 zoom=10 latitude=5.6037 longitude=-0.187 />
  
А́ккра (англ. Аccra) — столиця та найбільше місто Гани, центр однойменного адміністративного округу. Розташоване на півдні країни у межах вкритої саванною рослинністю горбистої рівнини на північному узбережжі Гвінейської затоки Атлантичного океану, на заході від гирла р. Вольти. Територія 173 км2. Населення 2291,4 тис. осіб (2013, оцінка), густота населення 13 244 особи/км2. Висота центру міста — 61 м над рівнем моря.  
+
==Клімат==
 +
Клімат тропічний мусонний, з помітно вираженими великим (квітень–червень) і малим (вересень–жовтень) дощовими сезонами (під час яких вологість сягає 95&nbsp;%), середньорічна норма опадів&nbsp;725 мм. Хоча Аккра розташована у Північній півкулі, зимові місяці спекотніші, ніж літні (середня температура березня&nbsp;+27&nbsp;°C, середня температура серпня&nbsp;+23&nbsp;°C). Це пояснюється вітрами, що переважають: прохолоду й дощі влітку приносять вітри з Атлантики, а спеку взимку&nbsp;сухі та пилові вітри з [[Сахара|Сахари]].
  
Клімат тропічний мусонний, з помітно вираженими великим (квітень–червень) і малим (вересень–жовтень) дощовими сезонами (під час яких вологість сягає 95 %), середньорічна норма опадів — 725 мм. Хоча Аккра розташована у Північній півкулі, зимові місяці спекотніші, ніж літні (середня температура березня — +27 °C, середня температура серпня +23 °C). Це пояснюється вітрами, що переважають: прохолоду й дощі влітку приносять вітри з Атлантики, а спеку взимку — сухі та пилові вітри з Сахари.
+
==Історична довідка==
 +
[[File:Аккра_Арка незалежності.jpg|міні|праворуч|300px|[[Аккра]]. Арка незалежності ]]
 +
Аккра заснована 16 ст. як поселення племені народності га, столиця об’єднання племен га (близько 1600). З появою купців з Європи Аккра перетворилася на торговий осередок, згодом стала центром работоргівлі, жвавої торгівлі золотом, пальмовою олією, какао. Європейці побудували тут низку [[форт]]ів і [[Фортеця|фортець]]: голландський Кревкер (Ушер; 1605), датський із замком Кристіансборг (1659), англійський Джеймс (1673). Британці захопили Аккру 1874. З 1877 Аккра&nbsp;адміністративний центр британських колоніальних володінь Золотий Берег. 1957 місто стало столицею незалежної Гани.  
  
Аккра заснована 16 ст. як поселення племені народності га, столиця об’єднання племен га (близько 1600). З появою купців з Європи Аккра перетворилася на торговий осередок, згодом стала центром работоргівлі, жвавої торгівлі золотом, пальмовою олією, какао. Європейці побудували тут низку фортів і фортець: голландський Кревкер (Ушер; 1605), датський із замком Кристіансборг (1659), англійський Джеймс (1673). Британці захопили Аккри. 1874. З 1877 Аккра адміністративний центр британських колоніальних володінь Золотий Берег. 1957 місто стало столицею незалежної Гани.  
+
Міська територія характеризується незамкненим радіально-кільцевим плануванням з ядром поблизу форту Джеймс, від якого розходяться головні магістралі. На березі моря знаходиться адміністративний центр&nbsp;— ансамбль площі Чорної зірки з меморіалом Невідомому солдату. У цих районах розташовані упорядковані квартали з офісними будинками та урядовими установами, пам’ятниками і монументами. У старих районах&nbsp;— складний лабіринт вулиць.  
  
Міська територія характеризується незамкненим радіально-кільцевим плануванням з ядром поблизу форту Джеймс, від якого розходяться головні магістралі. На березі моря знаходиться адміністративний центр — ансамбль площі Чорної зірки з меморіалом Невідомому солдату. У цих районах розташовані упорядковані квартали з офісними будинками та урядовими установами, пам’ятниками і монументами. У старих районах — складний лабіринт вулиць.  
+
==Господарство==
 +
Аккра — фінансово-промисловий, торговий, культурний і транспортний центр країни (вузол залізниць і автодоріг, міжнародний порт та аеропорт). У місті працюють підприємства нафтопереробної, металообробної, автомобілебудівної, деревообробної, фармацевтичної, текстильної, харчової промисловості (понад 70&nbsp;% виробничих потужностей країни розташовано у столичному регіоні). Переважна більшість мешканців займається кустарним ювелірним виробництвом із золота та срібла, продажем фруктів та овочів.  
  
Аккра — фінансово-промисловий, торговий, культурний і транспортний центр країни (вузол залізниць і автодоріг, міжнародний порт та аеропорт). У місті працюють підприємства нафтопереробної, металообробної, автомобілебудівної, деревообробної, фармацевтичної, текстильної, харчової промисловості (понад 70 % виробничих потужностей країни розташовано у столичному регіоні). Переважна більшість мешканців займається кустарним ювелірним виробництвом із золота та срібла, продажем фруктів та овочів.  
+
==Освіта. Культура==
 
+
У місті та передмісті розташовується низка навчальних закладів, серед яких Університет Гани (засновано 1948), Регіональний морський університет та ін. Головні об’єкти культури: Національний музей Гани (засн. 1957)&nbsp;— найбільший музей країни з археологічними, етнографічними та художніми колекціями; Національний театр Гани (засновано 1992) займає величезну споруду (загальною площею 11,9 тис. м²), що нагадує корабель. На сцені театру виступають трупи Національної танцювальної компанії та драматичного театру, а також симфонічний оркестр. Спортивний стадіон Аккри «Охене Джан» (1960; реконструкція 2007) вміщує 40 тис. глядачів, тут проводилися матчі Африканського Кубку націй з футболу (2000, 2008).
У місті та передмісті розташовується низка навчальних закладів, серед яких Університет Гани (засновано 1948), Регіональний морський університет та ін. Головні об’єкти культури: Національний музей Гани (засн. 1957) — найбільший музей країни з археологічними, етнографічними та художніми колекціями; Національний театр Гани (засновано 1992) займає величезну споруду (загальною площею 11,9 тис. м2), що нагадує корабель. На сцені театру виступають трупи Національної танцювальної компанії та драматичного театру, а також симфонічний оркестр. Спортивний стадіон Аккри «Охене Джан» (1960; реконструкція 2007) вміщує 40 тис. глядачів, тут проводилися матчі Африканського Кубку націй з футболу (2000, 2008).
 
  
 
== Література ==
 
== Література ==
 +
# MacLean E. N. Accra City Guide: The Indispensable Companion. Bloomington, 2012.
  
MacLean E. N. Accra City Guide: The Indispensable Companion. Bloomington, 2012.
+
== Автор ВУЕ ==
 
+
* [[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
{{Без категорій}}
 
  
 +
[[Категорія:Цивілізація]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Поняття]]
[[Категорія:е-ВУЕ]]
+
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 +
[[Категорія:Географічні науки]]
 +
[[Категорія:Столиці]]

Поточна версія на 07:36, 26 вересня 2018

Аккра (Аccra)

Країна Гана
Чисельність населення (тис.осіб) 2291.4
Територія (кв.км.) 173


А́ккра (англ. Аccra) — столиця та найбільше місто Гани, центр однойменного адміністративного округу. Розташоване на півдні країни у межах вкритої саванною рослинністю горбистої рівнини на північному узбережжі Гвінейської затоки Атлантичного океану, на заході від гирла р. Вольти. Територія — 173 км². Населення — 2291,4 тис. осіб (2013, оцінка), густота населення — 13 244 особи/км². Висота центру міста — 61 м над рівнем моря.

Карта м. Аккра

Клімат

Клімат тропічний мусонний, з помітно вираженими великим (квітень–червень) і малим (вересень–жовтень) дощовими сезонами (під час яких вологість сягає 95 %), середньорічна норма опадів — 725 мм. Хоча Аккра розташована у Північній півкулі, зимові місяці спекотніші, ніж літні (середня температура березня — +27 °C, середня температура серпня — +23 °C). Це пояснюється вітрами, що переважають: прохолоду й дощі влітку приносять вітри з Атлантики, а спеку взимку — сухі та пилові вітри з Сахари.

Історична довідка

Аккра. Арка незалежності 

Аккра заснована 16 ст. як поселення племені народності га, столиця об’єднання племен га (близько 1600). З появою купців з Європи Аккра перетворилася на торговий осередок, згодом стала центром работоргівлі, жвавої торгівлі золотом, пальмовою олією, какао. Європейці побудували тут низку фортів і фортець: голландський Кревкер (Ушер; 1605), датський із замком Кристіансборг (1659), англійський Джеймс (1673). Британці захопили Аккру 1874. З 1877 Аккра — адміністративний центр британських колоніальних володінь Золотий Берег. 1957 місто стало столицею незалежної Гани.

Міська територія характеризується незамкненим радіально-кільцевим плануванням з ядром поблизу форту Джеймс, від якого розходяться головні магістралі. На березі моря знаходиться адміністративний центр — ансамбль площі Чорної зірки з меморіалом Невідомому солдату. У цих районах розташовані упорядковані квартали з офісними будинками та урядовими установами, пам’ятниками і монументами. У старих районах — складний лабіринт вулиць.

Господарство

Аккра — фінансово-промисловий, торговий, культурний і транспортний центр країни (вузол залізниць і автодоріг, міжнародний порт та аеропорт). У місті працюють підприємства нафтопереробної, металообробної, автомобілебудівної, деревообробної, фармацевтичної, текстильної, харчової промисловості (понад 70 % виробничих потужностей країни розташовано у столичному регіоні). Переважна більшість мешканців займається кустарним ювелірним виробництвом із золота та срібла, продажем фруктів та овочів.

Освіта. Культура

У місті та передмісті розташовується низка навчальних закладів, серед яких Університет Гани (засновано 1948), Регіональний морський університет та ін. Головні об’єкти культури: Національний музей Гани (засн. 1957) — найбільший музей країни з археологічними, етнографічними та художніми колекціями; Національний театр Гани (засновано 1992) займає величезну споруду (загальною площею 11,9 тис. м²), що нагадує корабель. На сцені театру виступають трупи Національної танцювальної компанії та драматичного театру, а також симфонічний оркестр. Спортивний стадіон Аккри «Охене Джан» (1960; реконструкція 2007) вміщує 40 тис. глядачів, тут проводилися матчі Африканського Кубку націй з футболу (2000, 2008).

Література

  1. MacLean E. N. Accra City Guide: The Indispensable Companion. Bloomington, 2012.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶