Відмінності між версіями «Аккра»

 
(Не показані 6 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 4: Рядок 4:
 
|Регіон=
 
|Регіон=
 
|Засновано=
 
|Засновано=
|Кількість населення=2 291 400
+
|Кількість населення=2291.4
 
|Територія=173  
 
|Територія=173  
 
}}
 
}}
 
+
'''А́ккра''' ({{lang-en|Аccra}}) — столиця та найбільше місто [[Гана|Гани]], центр однойменного адміністративного округу. Розташоване на півдні країни у межах вкритої саванною рослинністю горбистої рівнини на північному узбережжі [[Гвінейська затока|Гвінейської затоки]] [[Атлантичний океан|Атлантичного океану]], на заході від гирла р. [[Вольта (річка)|Вольти]].  
'''А́ккра''' ({{lang-en|Аccra}}) — столиця та найбільше місто [[Гана|Гани]], центр однойменного адміністративного округу. Розташоване на півдні країни у межах вкритої саванною рослинністю горбистої рівнини на північному узбережжі [[Гвінейська затока|Гвінейської затоки]] Атлантичного океану, на заході від гирла р. Вольти.  
+
Територія — 173 км². Населення — 2291,4 тис. осіб (2013, оцінка), густота населення — 13 244 особи/км². Висота центру міста — 61 м над рівнем моря.  
Територія — 173 км². Населення — 2291,4 тис. осіб (2013, оцінка), густота населення — 13 244 особи/км². Висота центру міста — 61 м над рівнем моря.  
+
<mapframe text="Карта м. Аккра" width=250 height=250 zoom=10 latitude=5.6037 longitude=-0.187 />
  
 
==Клімат==
 
==Клімат==
Клімат тропічний мусонний, з помітно вираженими великим (квітень–червень) і малим (вересень–жовтень) дощовими сезонами (під час яких вологість сягає 95 %), середньорічна норма опадів — 725 мм. Хоча Аккра розташована у Північній півкулі, зимові місяці спекотніші, ніж літні (середня температура березня — +27 °C, середня температура серпня — +23 °C). Це пояснюється вітрами, що переважають: прохолоду й дощі влітку приносять вітри з Атлантики, а спеку взимку — сухі та пилові вітри з Сахари.
+
Клімат тропічний мусонний, з помітно вираженими великим (квітень–червень) і малим (вересень–жовтень) дощовими сезонами (під час яких вологість сягає 95&nbsp;%), середньорічна норма опадів&nbsp;— 725 мм. Хоча Аккра розташована у Північній півкулі, зимові місяці спекотніші, ніж літні (середня температура березня&nbsp;— +27&nbsp;°C, середня температура серпня&nbsp;— +23&nbsp;°C). Це пояснюється вітрами, що переважають: прохолоду й дощі влітку приносять вітри з Атлантики, а спеку взимку&nbsp;— сухі та пилові вітри з [[Сахара|Сахари]].
 
 
<mapframe text="Карта м. Аккра" width=250 height=250 zoom=10 latitude=5.6037 longitude=-0.187 />
 
{{clear}}
 
  
 
==Історична довідка==
 
==Історична довідка==
 
[[File:Аккра_Арка незалежності.jpg|міні|праворуч|300px|[[Аккра]]. Арка незалежності ]]
 
[[File:Аккра_Арка незалежності.jpg|міні|праворуч|300px|[[Аккра]]. Арка незалежності ]]
Аккра заснована 16 ст. як поселення племені народності га, столиця об’єднання племен га (близько 1600). З появою купців з Європи Аккра перетворилася на торговий осередок, згодом стала центром работоргівлі, жвавої торгівлі золотом, пальмовою олією, какао. Європейці побудували тут низку фортів і фортець: голландський Кревкер (Ушер; 1605), датський із замком Кристіансборг (1659), англійський Джеймс (1673). Британці захопили Аккри. 1874. З 1877 Аккра — адміністративний центр британських колоніальних володінь Золотий Берег. 1957 місто стало столицею незалежної Гани.  
+
Аккра заснована 16 ст. як поселення племені народності га, столиця об’єднання племен га (близько 1600). З появою купців з Європи Аккра перетворилася на торговий осередок, згодом стала центром работоргівлі, жвавої торгівлі золотом, пальмовою олією, какао. Європейці побудували тут низку [[форт]]ів і [[Фортеця|фортець]]: голландський Кревкер (Ушер; 1605), датський із замком Кристіансборг (1659), англійський Джеймс (1673). Британці захопили Аккру 1874. З 1877 Аккра&nbsp;— адміністративний центр британських колоніальних володінь Золотий Берег. 1957 місто стало столицею незалежної Гани.
 +
 
 +
Міська територія характеризується незамкненим радіально-кільцевим плануванням з ядром поблизу форту Джеймс, від якого розходяться головні магістралі. На березі моря знаходиться адміністративний центр&nbsp;— ансамбль площі Чорної зірки з меморіалом Невідомому солдату. У цих районах розташовані упорядковані квартали з офісними будинками та урядовими установами, пам’ятниками і монументами. У старих районах&nbsp;— складний лабіринт вулиць.  
  
Міська територія характеризується незамкненим радіально-кільцевим плануванням з ядром поблизу форту Джеймс, від якого розходяться головні магістралі. На березі моря знаходиться адміністративний центр — ансамбль площі Чорної зірки з меморіалом Невідомому солдату. У цих районах розташовані упорядковані квартали з офісними будинками та урядовими установами, пам’ятниками і монументами. У старих районах — складний лабіринт вулиць.
 
 
==Господарство==
 
==Господарство==
Аккра — фінансово-промисловий, торговий, культурний і транспортний центр країни (вузол залізниць і автодоріг, міжнародний порт та аеропорт). У місті працюють підприємства нафтопереробної, металообробної, автомобілебудівної, деревообробної, фармацевтичної, текстильної, харчової промисловості (понад 70 % виробничих потужностей країни розташовано у столичному регіоні). Переважна більшість мешканців займається кустарним ювелірним виробництвом із золота та срібла, продажем фруктів та овочів.  
+
Аккра — фінансово-промисловий, торговий, культурний і транспортний центр країни (вузол залізниць і автодоріг, міжнародний порт та аеропорт). У місті працюють підприємства нафтопереробної, металообробної, автомобілебудівної, деревообробної, фармацевтичної, текстильної, харчової промисловості (понад 70&nbsp;% виробничих потужностей країни розташовано у столичному регіоні). Переважна більшість мешканців займається кустарним ювелірним виробництвом із золота та срібла, продажем фруктів та овочів.  
 +
 
 
==Освіта. Культура==
 
==Освіта. Культура==
У місті та передмісті розташовується низка навчальних закладів, серед яких Університет Гани (засновано 1948), Регіональний морський університет та ін. Головні об’єкти культури: Національний музей Гани (засн. 1957) — найбільший музей країни з археологічними, етнографічними та художніми колекціями; Національний театр Гани (засновано 1992) займає величезну споруду (загальною площею 11,9 тис. м²), що нагадує корабель. На сцені театру виступають трупи Національної танцювальної компанії та драматичного театру, а також симфонічний оркестр. Спортивний стадіон Аккри «Охене Джан» (1960; реконструкція 2007) вміщує 40 тис. глядачів, тут проводилися матчі Африканського Кубку націй з футболу (2000, 2008).
+
У місті та передмісті розташовується низка навчальних закладів, серед яких Університет Гани (засновано 1948), Регіональний морський університет та ін. Головні об’єкти культури: Національний музей Гани (засн. 1957)&nbsp;— найбільший музей країни з археологічними, етнографічними та художніми колекціями; Національний театр Гани (засновано 1992) займає величезну споруду (загальною площею 11,9 тис. м²), що нагадує корабель. На сцені театру виступають трупи Національної танцювальної компанії та драматичного театру, а також симфонічний оркестр. Спортивний стадіон Аккри «Охене Джан» (1960; реконструкція 2007) вміщує 40 тис. глядачів, тут проводилися матчі Африканського Кубку націй з футболу (2000, 2008).
  
 
== Література ==
 
== Література ==
 
 
# MacLean E. N. Accra City Guide: The Indispensable Companion. Bloomington, 2012.
 
# MacLean E. N. Accra City Guide: The Indispensable Companion. Bloomington, 2012.
  
Рядок 34: Рядок 32:
 
* [[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
 
* [[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
  
 +
[[Категорія:Цивілізація]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:Е-ВУЕ]]

Поточна версія на 07:36, 26 вересня 2018

Аккра (Аccra)

Країна Гана
Чисельність населення (тис.осіб) 2291.4
Територія (кв.км.) 173


А́ккра (англ. Аccra) — столиця та найбільше місто Гани, центр однойменного адміністративного округу. Розташоване на півдні країни у межах вкритої саванною рослинністю горбистої рівнини на північному узбережжі Гвінейської затоки Атлантичного океану, на заході від гирла р. Вольти. Територія — 173 км². Населення — 2291,4 тис. осіб (2013, оцінка), густота населення — 13 244 особи/км². Висота центру міста — 61 м над рівнем моря.

Карта м. Аккра

Клімат

Клімат тропічний мусонний, з помітно вираженими великим (квітень–червень) і малим (вересень–жовтень) дощовими сезонами (під час яких вологість сягає 95 %), середньорічна норма опадів — 725 мм. Хоча Аккра розташована у Північній півкулі, зимові місяці спекотніші, ніж літні (середня температура березня — +27 °C, середня температура серпня — +23 °C). Це пояснюється вітрами, що переважають: прохолоду й дощі влітку приносять вітри з Атлантики, а спеку взимку — сухі та пилові вітри з Сахари.

Історична довідка

Аккра. Арка незалежності 

Аккра заснована 16 ст. як поселення племені народності га, столиця об’єднання племен га (близько 1600). З появою купців з Європи Аккра перетворилася на торговий осередок, згодом стала центром работоргівлі, жвавої торгівлі золотом, пальмовою олією, какао. Європейці побудували тут низку фортів і фортець: голландський Кревкер (Ушер; 1605), датський із замком Кристіансборг (1659), англійський Джеймс (1673). Британці захопили Аккру 1874. З 1877 Аккра — адміністративний центр британських колоніальних володінь Золотий Берег. 1957 місто стало столицею незалежної Гани.

Міська територія характеризується незамкненим радіально-кільцевим плануванням з ядром поблизу форту Джеймс, від якого розходяться головні магістралі. На березі моря знаходиться адміністративний центр — ансамбль площі Чорної зірки з меморіалом Невідомому солдату. У цих районах розташовані упорядковані квартали з офісними будинками та урядовими установами, пам’ятниками і монументами. У старих районах — складний лабіринт вулиць.

Господарство

Аккра — фінансово-промисловий, торговий, культурний і транспортний центр країни (вузол залізниць і автодоріг, міжнародний порт та аеропорт). У місті працюють підприємства нафтопереробної, металообробної, автомобілебудівної, деревообробної, фармацевтичної, текстильної, харчової промисловості (понад 70 % виробничих потужностей країни розташовано у столичному регіоні). Переважна більшість мешканців займається кустарним ювелірним виробництвом із золота та срібла, продажем фруктів та овочів.

Освіта. Культура

У місті та передмісті розташовується низка навчальних закладів, серед яких Університет Гани (засновано 1948), Регіональний морський університет та ін. Головні об’єкти культури: Національний музей Гани (засн. 1957) — найбільший музей країни з археологічними, етнографічними та художніми колекціями; Національний театр Гани (засновано 1992) займає величезну споруду (загальною площею 11,9 тис. м²), що нагадує корабель. На сцені театру виступають трупи Національної танцювальної компанії та драматичного театру, а також симфонічний оркестр. Спортивний стадіон Аккри «Охене Джан» (1960; реконструкція 2007) вміщує 40 тис. глядачів, тут проводилися матчі Африканського Кубку націй з футболу (2000, 2008).

Література

  1. MacLean E. N. Accra City Guide: The Indispensable Companion. Bloomington, 2012.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶