Версія від 19:14, 14 травня 2018, створена Encyclopedia (Обговорити цю сторінку | внесок) (Імпортовано 1 версія)

Акустоелектронний виріб

Акустоелектро́нний ви́ріб — функціональний елемент, що у складі радіоелектронної апаратури виконує певну функцію на основі процесів збудження, поширення та перетворення акустичних хвиль у пружному середовищі та (або) їхньої взаємодії з електромагнітними полями.

Узагальнену функціональну схему акустоелектронного виробу наведено на малюнку:

Акустоелектроний виріб.jpg

Вхідний електричний сигнал за допомогою вхідного електроакустичного перетворювача перетворюється на акустичну хвилю, що поширюється в акустичному каналі. Вихідний акустоелектронний перетворювач перетворює акустичну хвилю на вихідний електричний сигнал. Оброблення інформації може здійснюватися як у акустичному каналі, так і у процесі взаємного перетворення електричних і акустичних сигналів.

Особливістю акустоелектронного виробу є низька, порівняно з електромагнітними хвилями, швидкість поширення акустичних хвиль. Носіями інформації в акустоелектронному виробі можуть бути різні типи акустичних хвиль — об’ємні, поверхневі, хвилі в шарах матеріалів.

В основу класифікації акустоелектронних виробів можуть бути покладені ознаки функціональної складності, адаптивності, рівня інтеграції, типу використовуваних акустичних хвиль тощо.

Найчастіше використовуються акустоелектронні вироби на поверхневих акустичних хвилях (ПАХ). Основними перевагами пристроїв на ПАХ є:

  • малі габарити і маса;
  • виняткові електричні характеристики в поєднанні з їхньою високою повторюваністю;
  • висока надійність;
  • низька вартість у серійному виробництві;
  • широкий діапазон робочих частот;
  • відсутність необхідності налаштовування та регулювання;
  • широкий асортимент пристроїв, що масово виготовляються.

Акустоелектронні вироби на ПАХ використовуються в системах: стільникового зв’язку; навігації (GPS, ГЛОНАСС); радіолокації та управління повітряним рухом; супутникового зв’язку; кабельного й супутникового телебачення; охорони та безпеки; моніторингу стану довкілля та промислових об’єктів; радіочастотної ідентифікації виробів та логістики.

Література

  1. Хорунжий В. А., Долбня Е. В., Богатов П. Н. Акустоэлектроника. Київ : Техніка, 1984. 152 с.
  2. Бондаренко В. С., Бочков Б. Г., Громашевский В. Л. Нелинейные акустоэлектронные устройства и их применение. Москва : Радио и связь, 1985. 160 с.
  3. Радіотехніка. Енциклопедичний навчальний посібник / За ред. Ю. Л. Мазора, Є. А. Мачуського, В. І. Правди. Київ : Вища школа, 1999. 838 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶