Березанський лиман

Береза́нський лима́н — відкритий лиман на півдні Причорноморської низовини на узбережжі Чорного моря в Миколаївському районі.

Утворився через затоплення морем пониззя р. Березань та Сосик. Довжина — 26 км, ширина — до 3 км, площа — 60 км2 (половина — мілководдя), середня глибина — 3,3 м, найбільша — 15 м, об’єм води — 0,2 км3. Долина асиметрична. Береги переважно пологі, західні — високі, ускладнені зсувами, відклади: вапнякові (див. Вапняк), глинисті (див. Глини) і й глинисто-піщані (див. Пісок). Широка піщана коса розділяє Березанський лиман на дві затоки: східну — Березанську й західну — Сосицьку. На сході (з боку м. Очаків) Чорноморська (Табірна) коса частково відокремлює лиман від Чорного моря. На заході (з боку с. Рибаківка) протока (завширшки — 640 м) поєднує з морем. Вхід у лиман розташований за 2,8 км північніше острова Березань. Від моря відокремлений баром. Живлення відбувається завдяки водообміну з морем через протоку (за добу може бути задіяно до 4 % води лиману) і припливу річкових вод. В зимовий період лиман вкривається льодом, а в теплу пору року через випаровування рівень води знижується.

Середня солоність води — 10 ‰, змінюючись від 0,3 ‰ (у північній частині) до 15 ‰ (у південній приморській).

У східний берег південної частини Березанського лиману врізаний мілководний Бейкуський лиман. На невеликій відстані від входу фауна досить різноманітна: до 30 видів риб, 5 — земноводних, 7 — плазунів, до 200 видів птахів та ін.

Література

  1. Зайцев Ю. П. Чорноморські береги України. Київ : Академперіодика, 2008. 242 с.

Автор ВУЕ

А. С. Івченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Березанський лиман // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Березанський лиман (дата звернення: 29.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶