Версія від 16:44, 21 березня 2024, створена Alvadar (Обговорити цю сторінку | внесок) (Створена сторінка: '''Ві́рування''' — переконання людини в достовірності тих чи тих релігійних, міфологічни...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Вірування

Ві́рування — переконання людини в достовірності тих чи тих релігійних, міфологічних, магічних уявлень, а також забобони й марновірство, закорінені у повсякденному світосприйнятті.

Вірування не тотожне релігійній вірі, не завжди співпадає з певним релігійним ученням, виявляється переважно через зовнішні ознаки. Зазвичай є синтезом базових положень віровчення та їх довільної спрощеної інтерпретації, цінностей особистого життєвого досвіду, засвоєння традиційних (народних) світоглядних уявлень про потойбічні, магічні сили. Богослови часто пояснюють вірування недосконалістю людської природи. Розбіжність вірувань із догматичними й канонічними положеннями віровчення часом витлумачують як нерозвинутість (спотворення) релігійної свідомості. Поряд із тим вірування часто розглядають як вихідну сходинку до навернення в релігію, показник схильності людини саме до релігійного світоглядного вибору.

Науковці використовують це поняття на позначення несистематизованих, нерозвинутих, нерефлексованих релігійних поглядів. Термін широко застосовують для описання ранніх стадій розвитку релігійної свідомості («первісні вірування», «архаїчні вірування», «родоплем’яні вірування», «тубільні вірування» тощо), первісних релігій — фетишизму, тотемізму, анімізму, культу предків та ін.

Словосполучення «народні вірування» часто вживають як синонімічне до традиційних уявлень і забобон, що сформувалися на основі спостережень багатьох поколінь, звичаїв і правил, які регулювали повсякденне життя.

Автор ВУЕ

А. М. Колодний


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Колодний А. М. Вірування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вірування (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶