Єринг, Рудольф фон

Є́ринг, Рудо́льф фон [ нім. Jhering (Ihering), Rudolf von; 22.08.1818, м. Аурих, тепер земля Нижня Саксонія, Німеччина — 17.09.1892, м. Геттінген, тепер земля Нижня Саксонія, Німеччина] — філософ і теоретик права, представник реалістичної школи права, основоположник юриспруденції інтересів.

RudolfvonIhering.jpg

Єринг, Рудольф фон

(Jhering, Rudolf von)

Народження 22.08.1818
Місце народження Аурих
Смерть 17.09.1892
Місце смерті Геттінген
Місце діяльності Базельський університет, Віденський університет
Напрями діяльності Правознавство
Традиція/школа Юридичний позитивізм


Життєпис

Народився в сім’ї адвоката, доктора права. Після закінчення курсів у місцевій гімназії розпочав вивчення юриспруденції. Навчався в університетах міст Геттінгена, Гейдельберга, Мюнхена та Берліна. У м. Берліні 1844 склав докторський іспит, згодом проводив лекції.

1845 призначений ординарним професором Базельського університету. Викладацька діяльність проходила в містах Ростоку (1846), Килі (1849), Гессені (з 1851).

Співзасновник журналу «Щорічники теоретичних досліджень цивільного права» (нім. «Jherings Jahrbьcher fьr die Dogmatik des bьrgerlichen Rechts»; 1857). Видання стало важливим для розвитку цивільного права того часу.

Після сімнадцятирічної роботи в Університеті Гессена Єринга запросили до Віденського університету. З 1872 викладав на юридичному факультеті Університету Геттінгена. Тут провів останні роки життя.

Наукові праці

Основоположними дослідженнями Єринга є «Дух римського права на різних ступенях його розвитку» (нім. «Der Geist des rцmischen Rechts in verschiedenen Stadien seiner Entwicklung»; 3 ч., 1852–1865), «Боротьба за право» (нім. «Kдmpfe fьr das Recht»; 1872), «Ціль у праві» (нім. «Das Ziel ist richtig»; 1883).

Ранні праці створив під впливом історичної школи права Ф. К. фон Савін’ї (1779–1861; Німеччина). Згодом визнав методи і принципи цієї школи обмеженими та такими, що не задовольняють потреби юриспруденції у повному обсязі. У праці «Дух римського права на різноманітних стадіях його розвитку» прагнув розкрити універсальні принципи історії законодавства (зокрема римського права).

У лекції «Боротьба за право» (нім. «Der Kampfums Recht»; 1872) виклав концепцію, де трактував право як конфлікт реальних інтересів. Подальшого розвитку ці ідеї набули розвитку в дослідженні «Ціль в праві» (нім. «Der Zweckim Recht»; 1877–1884).

Одна з основних ідей «Боротьби за право» — доказ необхідності активної правової поведінки, опір беззаконню, активних дій із захисту порушеного права. Абсолютизував правові цінності.

Погляди

Еволюція поглядів Єринга надала поштовх для ідейного розвитку правової думки — від юриспруденції понять до юриспруденції інтересів, від юридичного позитивізму до соціологічної юриспруденції. Політико-правову творчу діяльність Єринга поділяють на 2 періоди.

  • До середини 1850-х: дотримання установок «юриспруденції понять» [основну увагу зосереджено на виведенні (дедукціі) конкретних правоположень із загальних понять, в яких вбачалось основне джерело знання]. На початковому етапі дослідницького шляху Єринг розглядав право як існуюче лише в приписах, що походять від держави. Згодом закликав юристів відмовитися від «безглуздого конструювання понять, звільнити себе від гніту (юриспруденції понять) та наблизитися до реального життя, яке повинно бути і є головним джерелом права».
  • Із середини 1850-х: відбувався період революції у поглядах Єринга. Він долучився до розроблення «юриспруденції інтересів». Вважав, що культ «логічного» для юриста-теоретика недоречний, оскільки правознавство не математика, і в ньому пріоритет повинен належати не логіці, а життєвим цінностям та реальним потребам. Єринг дедалі більше уваги надавав соціально-прагматичним, утилітаристським аспектам права. Пріоритетним у використаній ним методології пізнання права і держави стали опис, класифікація й аналіз фактів. Центральним поняттям його теорії стало поняття інтересу, який виражений у праві. Саме життя та інтереси є джерелом права, що зумовлюють його різноманітність у змісті норм права та правової поведінки. Сутність різних правових інститутів обумовлена, за Єрингом, реальними потребами індивідів, їхніми інтересами, що бере під захист та забезпечує держава.

Не розмежовував право та закон: вважав їх однопорядковими та ідентичними явищами. Більшість його суджень спрямована на закон.

Виступав за сильну державну владу для забезпечення порядку в суспільстві. Вказував, що держава повинна бути обмеженою правом: говорив про правову державу, в якій у результаті самообмеження влади правом і введення конституційної системи, закріплюється панування закону. Правова держава може існувати лише за умови, що державна влада сама підпорядковується визначеним нею порядком, в якому вона набуває правової міцності. За часів панування права будуть процвітати національний добробут, торгівля і ремесла, розвиватися властиві народу «розумові і моральні сили та якості».

Захист суб’єктивного права поширюється за межі інтересів конкретної особи, в кожному акті захисту стверджуються авторитет закону та реальний правопорядок. Право і справедливість здійснюються не тільки через діяльність суддів і державних чиновників. Кожна особа зобов’язана боротися з беззаконням, обстоювати свої права, діючи тим самим і в інтересах суспільства.

Визнання

Ідеї Єринга про боротьбу за право відповідали духові соціальних учень 19 ст. Положення про соціальну обумовленість права, про сутність і призначення держави і права набули розвитку в соціальних концепціях кінця 19 — початку 20 ст., зокрема класової боротьби в соціалістичних і комуністичних теоріях, соціал-дарвінізмі, теорії насильства, поглядах Ф. Ніцше тощо.

Праці

  1. Der Kampf ums Recht. Wien : Manz, 1872. 100 p.
  2. Р о с. п е р е к л. — Избранные труды : в 2 т. Санкт-Петербург : Юридический центр Пресс, 2006.

Література

  1. Wolf E. Rudolf von Jhering // Grosse Rechtsdenker der deutschen Geistesgeschichte. 4 aufl. Tьbingen : Mohr, 1963. 803 p.
  2. Francesco V. R. von Jhering e la conoscenza del diritto // Interpretazione e applicazione del diritto fra scienza e politica. Palermo : C.E.L.U.P., 1974. 230 p.
  3. Нерсесянц В. С. Юриспруденция: Введение в курс общейтеории права и государства. Москва : Норма ; Инфра-М, 1998. 288 с.
  4. Шульженко Ф. П., Андрусяк Т. Г. Історія політичних і правових вчень. Київ : Юрінком Інтер, 1999. 304 с.
  5. Rudolf von Jhering és jogelméletének hatása. Budapest : Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar, 2011. 263 p.

Автор ВУЕ

Д. О. Тихомиров

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тихомиров Д. О. Єринг, Рудольф фон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Єринг, Рудольф фон (дата звернення: 27.04.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶