Абіогенез

Абіогене́з (від а… — заперечний префікс і біогенез) — ідея передбіологічної, або хімічіної, еволюції, згідно з якою життя на Землі виникло з неорганічної матерії мільярди років тому в особливих умовах. У результаті спрямованих перетворень хімічних сполук утворилися макромолекули, з яких почали формуватися протоклітини. Тож історичний розвиток життя на Землі відбувався поступально — від абіогенезу до біогенезу (власне біологічної еволюції, коли живі організми стали виникати тільки від живих організмів).

Згідно з концепцією абіогенезу, життя на Землі виникло природним шляхом з неорганічних речовин із витратою енергії, що надходила ззовні. Життя постало внаслідок появи нових хімічних сполук, які спочатку утворювалися з неорганічних речовин, а також нових хімічних реакцій. Хімічна еволюція відбувалася протягом тривалого часу: сотень мільйонів, а, може, й мільярдів років у специфічних умовах, під впливом потужних зовнішніх джерел енергії. Важливу роль у хімічній еволюції відіграв передбіологічний добір, що сприяв виникненню насамперед складних сполук, у яких здатність до обміну речовин поєднувалася зі здатністю до самовідтворення. Ключовим у процесі хімічної еволюції був фактор самоорганізації, властивий усім складним системам, до яких належать й органічні молекули.

Етапи абіогенезу

Зазвичай розглядають чотири етапи абіогенезу.

Перший етап абіогенезу: синтез органічних мономерів (органічних кислот, амінокислот, вуглеводів, азотистих основ). Для цього на той час на Землі були всі необхідні неорганічні сполуки: вода, метан, амоніак і ціаніди, відсутність вільного Оксигену й інших окиснювачів (атмосфера мала відновний характер), а також надлишок вільної енергії у вигляді ультрафіолетового світла, електричних розрядів і вулканічної діяльності.

Другий етап абіогенезу: синтез органічних полімерів з наявних мономерів. Каталізаторами могли бути йони металів, а матрицею — часточки глини. У результаті утворився «первинний бульйон», в якому плавали різні поліпептиди й ліпіди, що сполучалися один з одним, утворюючи коацервати у вигляді крапель із чіткими межами. Автор ідеї коацерватних крапель — академік О. Опарін.

Третій етап абіогенезу: утворення комплексів білків і нуклеїнових кислот і пов’язана із цим поява реакцій матричного типу й виникнення ліпідних мембран. На певному етапі коацервати вступили у «симбіоз» з колоніями молекул, здатними до самовідтворення, що й призвело до формування первісних автономних біологічних систем — протобіонтів.

Четвертий етап абіогенезу: поява перших біологічних систем та організмів. Він тривав понад 3,5 млрд років. Першими організми були архебіонти, що мали три основні клітинні компоненти: клітинну мембрану, цитоплазму й генетичний апарат. В архебіонтів з’явилися електронно-транспортні ланцюги, виникла реплікація нуклеїнових кислот і біосинтез білка, що відбувався на підставі генетичного коду.

Передбіологічна еволюція як гіпотеза становить великий науковий інтерес, хоч дотепер у лабораторних умовах не синтезовано живих організмів. Утім, конкретні успіхи є: з неорганічних речовин вдалося не тільки одержати амінокислоти і синтезувати з них найпростіші поліпептидні ланцюги, а із цих поліпептидів і води створити протоклітини, здатні збільшуватися в розмірах, ділитися й брунькуватися, які мають ферментативну активність.

Гіпотеза РНК-світу

Актуальною концепцією передбіологічної еволюції є гіпотеза РНК-світу, яка описує етап виникнення життя, на якому і функцію зберігання генетичної інформації, і каталіз хімічних реакцій виконували ансамблі молекул РНК. Адже відомо про існування рибозимів (РНК-ферментів, або каталітичних РНК) — молекул РНК, що каталізують хімічні реакції. Явище спонтанного виникнення РНК, які самореплікуються, і здатність молекул РНК до еволюції були наочно продемонстровані в низці експериментів. Гіпотеза РНК-світу передбачає подальше виникнення з асоціацій рибозимів ДНК-РНК-білкових комплексів, відокремлення яких мембраною від зовнішнього середовища сформувало перші клітини. Ідею РНК-світу вперше висловив К. Воуз (1928-2012; США) 1968 і остаточно 1986 сформулював У. Гілберт (1932; США).

Література

  1. Чек Т. Р. РНК — фермент // В мире науки (русское издание Scientific American). 1987. № 1. С. 97–106.
  2. Албертс Б., Брей Д., Льюис Дж., Рэфф М., Робертс К., Уотсон Дж. Эволюция клетки // Молекулярная биология клетки: В 3-х томах. 2-ге изд. Москва : Мир, 1994. 517 с.
  3. Спирин А. С. Рибонуклеиновые кислоты как центральное звено живой материи // Вестник РАН. 2003. Т. 73. № 2. С. 117–127.
  4. Morgulis S., Oparin A. I. The origin of life. New York : Dover Publications, 2003. P. 25.
  5. Paul F. Lurquin. The origins of life and the universe. New York : Columbia University Press, 2003. P. 96–99.
  6. Крицкий М. С., Телегина Т. А. Коферменты и эволюция мира РНК // Успехи биологической химии. 2004. Т. 44. С. 341–364.
  7. Rauchfuss H. Chemical Evolution and the Origin of Life. Berlin, Heidelberg : Springer, 2008. P. 85–110.
  8. Марков А. В. Рождение сложности. Эволюционная биология сегодня: неожиданные открытия и новые вопросы. Москва : Астрель, CORPUS, 2010. 528 с.
  9. Марков А. Рождение сложности. Москва : Астрель, CORPUS, 2012. 527 с.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Абіогенез // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Абіогенез (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.01.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶