(Перенаправлено з Аглютинація у біології)

Аглютинація

Аглютинація.jpg

Аглютина́ція (від лат. лат. agglutinatio — склеювання) — у біології — склеювання й зсідання завислих у рідині корпускул — бактерій, клітинних елементів крові тощо. Аглютинацію викликають специфічні антитіла білкової природи — аглютиніни. Реакцію аглютинації використовують для лабораторної діагностики деяких інфекційних хвороб, визначення групи крові тощо.

Аглютинація при переливанні крові

Надзвичайно важливу роль аглютинація відіграє при переливанні крові. У людей за системою АВ0 є чотири основні групи крові, які визначає наявність або відсутність особливих білків, що мають властивості склеювальних речовин, — аглютиногенів А і В в еритроцитах та аглютинінів α і β у плазмі крові. Речовини В і β, А і α склеюються між собою, тому у крові однієї людини ніколи не трапляються водночас аглютиноген А і аглютинін α, аглютиноген В і аглютинін β — для запобігання склеюванню власних еритроцитів. При реакції антиген — антитіло молекула антитіла, що має два центри зв’язування, утворює місток між двома еритроцитами, кожен з яких в свою чергу зв’язується з іншими еритроцитами, в результаті чого відбувається їх склеювання. При переливанні в крові треба запобігати поєднанню несумісних груп крові, тобто ситуації, за якої в кровоносній системі людини одночасно трапляться аглютиногени і аглютиніни А і α або В і β, оскільки це призводить до аглютинації еритроцитів.

Аглютинація при діагностиці

У мікробіології і діагностиці інфекційних захворювань використовують реакцію аглютинації, засновану на специфічній взаємодії антитіл (аглютинінів), які утворюються в організмі при інфекційних захворюваннях або при імунізації, з клітинами мікроорганізмів (аглютиногенами), у результаті чого утворюються агломерати (агглютинати), що зсідають. Як аглютиногени можуть виступати бактерії, найпростіші, гриби, дріжджі, рикетсії, еритроцити та інші як живі, так і вбиті клітини. Реакцію аглютинації широко застосовують для серологічної діагностики інфекційних захворювань.

Аглютинація сперматозоїдів

Відоме патологічне явище — аглютинація сперматозоїдів — стан, за якого чоловічі гамети з’єднуються між собою або з різними фракціями, присутніми в еякуляті (слизом, епітеліальними клітинами, макрофагами), що може приводити до чоловічого безпліддя через втрату сперматозоїдами рухливості.

Література

  1. WHO laboratory manual for examination of human semen and sperm-cervical mucus interaction. 3d ed. Cambridge : Cambridge University Press, 1992. 107 p.
  2. Дзюбак С. Н., Зубкова О. Т. Человек и его здоровье — группы крови. Биология. Харьков : Парус, 2005. 552 с.
  3. Les groupes sanguins (systиme ABO). Centre Hospitalier Princesse Grace — Monaco (French). Monaco, 2005.
  4. Медицинская микробиология, вирусология и иммунология / Под ред. А. А. Воробьева. Москва : ООО «Медицинское информационное агентство», 2012. 704 с.

Автор

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Аглютинація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аглютинація (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.01.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶