Аератор

Аера́тор (від грец. ἀήρ — повітря) — технічний пристрій для насичення води киснем.

Зазвичай аератор складається з трьох основних частин: корпусу, картриджа і прокладки, що забезпечує герметичність усієї установки.

Різновиди

Залежно від способу аерації аератори поділяються на гравітаційні, розпилювальні, турбінні й поверхневі; від типу приводу — на аератори з електроприводом, з приводом від двигуна внутрішнього згоряння та з приводом від вітросилової установки.

  • Гравітаційні аератори використовують енергію, яка вивільнюється при падінні води з висоти для збільшення контакту води з повітрям, що приводить до підвищення вмісту в ній кисню.
  • Розпилювальні аератори (повітряні мембранні компресори) подають повітря або кисень у воду у вигляді бульбашок з подальшим переходом кисню до води шляхом дифузії через рідинну плівку.
  • Турбінні аератори насичують воду киснем завдяки обертанню гребного гвинта, що подає повітря у воду; утворена повітряна суміш поширюється потокоутворювачем у напрямі водойми.
  • Поверхневі аератори перемішують і приводять до руху поверхневий шар води, інтенсифікуючи перехід кисню з повітря до води.

Застосування

Аератори широко застосовуються у промисловому рибництві, а також у гірничій промисловості для провітрювання кар’єрів та підготовки бурових розчинів, у водопостачанні для очистки стічних і природних вод від домішок та для насичення киснем питної води, аерації ґрунту, приміщень тощо.

Аератори для каналізації знищують неприємні запахи всередині приміщень, а також підсилюють тиск всередині каналізаційної мережі.

Аератори для газонів  використовуються для зручного і щадного видалення мохів з газонів.

Акваріумні аератори — своєрідні компресори, які забезпечують спрямування потоку повітря до води акваріума, розподіл її на дрібніші частки й насичення молекулами кисню; це сприяє нормалізації газообміну та створенню сприятливих умов для акваріумних риб. Існують три основні типи систем аерації води для акваріумних аераторів: на основі компресора-ерліфта, внутрішнього та зовнішнього фільтрів.

Аератор для вина, винайдений 2006 інженером-програмістом Р. Сабаддічі, значно поліпшує смакові якості напою; являє собою скляну колбочку, через яку наливають вино в бокал.

Аератор у вигляді кисневого концентратора використовується для виготовлення кисневих коктейлів. Перший рецепт таких коктейлів розробив М. Сиротинін у середині 20 ст. Пристрій складається з кисневого балона — апарата високого тиску, заповненого медичним киснем, редуктора, що регулює його подачу, та трубки з розпилювачем. Такий аератор збиває основу коктейлів на густу піну.

Покрівельні аератори — особливі пристрої для звільнення покрівельного простору від вологи; встановлюються на дахах з різними покрівельними матеріалами та кутами нахилу скатів.


Література

  1. Андрющенко А. І., Алимов С. І. Ставове рибництво. Київ: Видавничий центр НАУ, 2008. 635 с.
  2. Васильева Н. В. Технические средства аквакультуры. Горки: БГСХА, 2012. 192 с.

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Капштик М. В., Грициняк І. І. Аератор // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аератор (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶