Аконкагуа

Аконка́гуа — найвища гора в Америці (висота — 6962 м, найвища точка за межами Азії, в південній і західній півкулі), розташована в центральній частині Анд (Головна Кордильєра) у провінції Мендоса на заході Аргентини на кордоні з Чилі в Південній Америці.

Аконкагуа

Утворилася в результаті субдукції (підсування) літосферної плити Наска (розташованої в східній частині Тихого океану) під Південноамериканську плиту (включає континент Південна Америка і Південно-Західну частину Атлантичного океану) протягом геологічно недавнього альпійського орогенезу (кінець мезозою — кайнозой). Гора є найвищим в світі батолітом — великим інтрузивним масивом.

Аконкагуа обмежена гірськими хребтами Вальє-де-лас-Вакас (на півночі і сході) та Вальє-де-лос-Орконес-Інферіоре (на півдні та заході). Складену з андезитів (магматичних вулканічних гірських порід середнього складу) гору оточують сім льодовиків (загальна площа зледеніння — 80 км2), найбільшими з яких є північно-східний (або Льодовик Поляків) і східний (Льодовик Англійців). Північні і західні схили Аконкагуа відносно пологі, а південний бік — стрімка скеляста вкрита кригою стіна. Гора перебуває на території «Провінційного парку Аконкагуа», перед сходженням на неї альпіністи повинні придбати пропуск у місцевої влади парку; за сезон (грудень–березень) вершину зазвичай штурмують 6–7 тис. туристів.

Пік вперше був підкорений (14.01.1897) швейцарським альпіністом М. Зурбріґґеном (1856–1917). На Аконкагуа загинули близько 140 альпіністів, переважно через ускладнення висотної хвороби, падіння, серцеві напади і гіпотермію (переохолодження).

Література

  1. Fitzgerald E. A. On Top of Aconcagua and Tupangato // McClure’s magazine. 1898. Vol. 12. No. 1. P. 71–78.
  2. Ryan J. Aconcagua and the Southern Andes. Milnthorpe : Cicerone Press Limited, 2012. 160 p.
  3. Biggar J. The Andes : A Guide for Climbers. 4th ed. Scotland : Andes Publishing, 2015. 352 p.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶