Алеманія

Алема́нія (нім. Alemannia), Швабія (нім. Schwaben) — історична область на південному заході Німеччини, на території сучасних земель Баден-Вюртемберг і Баварія. Окремі дослідники відносить до неї також території на сході Франції (Ельзас) та німецькомовні кантони Швейцарії.

У ранньому Середньовіччі цю територію заселяло германське плем’я алеманів, що походили від свевів. Окрім нової назви, алемани зберігали й свою давню назву свеви, або шваби (через це регіон також називався Швабія). У 10 ст. алемани утворили одне з племінних герцогств Німецького королівства — Алеманію, або Швабію (займала територію Південно-Західної Німеччини, Ельзасу, Східної Швейцарії й сучасної землі Форарльберг на заході Австрії).

У 11 ст. герцогську владу в більшій частині Алеманії захопив рід Штауфенів (правили до 1268). У меншій її частині (територія Швейцарії та Південного Бадену) утвердився вплив герцогів Церінгенів (до 1218). У 2-й половині 13 ст. Алеманія розпалася на низку світських і духовних князівств (Баден, Вюртемберг, Гогенцоллерн, володіння Габсбургів, єпископства Аугсбурзьке й Констанцьке та ін.).

Міста Алеманії (Аугсбург, Констанц, Ульм та ін.) у 12–13 ст. були значними ремісничо-торговельними й культурними центрами, отримали права імперських міст. У 1376 внаслідок зіткнень між феодалами 14 імперських міст Алеманії об’єдналися у Швабський союз міст для захисту від дій князів і надмірного оподаткування. У 1381 цей союз об’єднався з Рейнським союзом міст і проіснував до 1389.

У 1500–1806 Швабія (Швабський округ) — один із округів Священної Римської імперії. З земель давньої Алеманії поза його межами залишились володіння Габсбургів, так звана Передня Австрія (Vorderösterreich) і територія Швейцарії, що відокремилася ще наприкінці 13 — на початку 14 ст.

У 21 ст. територія колишньої Алеманії входить до складу адміністративно-територіальних одиниць кількох держав.

Додатково

Крім Швабії, шваби живуть у Північній Швейцарії та Південно-Східній Франції (територія Ельзасу), а також невеликими групами у Словенії, Сербії, Південній Угорщині, Румунії. У Франції та Швейцарії словом «шваби» часто позначають німців узагалі; у Франції слово «Алеманія» (Allemagne) позначає Німеччину загалом.

Література

  1. Бобилєва С. Історія Німеччини з давніх часів до 1945 року. Дніпропетровськ : Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, 2003. 528 с.
  2. История Германии : в 3 т. / Под ред. Б. Бонвеча, Ю. Галактионова. Москва : КДУ, 2008.
  3. Рапп Ф. Священная Римская империя германской нации / Пер. с фр. М. Ковальковой. Санкт-Петербург : Евразия, 2009. 432 с.
  4. Stubbs W. Germany in the early Middle Ages, 476–1250. Whitefish : Kessinger Publishing, 2010. 254 p.
  5. Моруа А. История Германии / Пер. с фр. С. Васильевой. Москва : КоЛибри, 2017. 316 с.

Автор ВУЕ

М. О. Рудь


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рудь М. О. Алеманія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алеманія (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶