Альпійська складчастість

Альпі́йська скла́дчастість, Альпійський орогенез (від Альпи) ― наймолодша за геологічним віком деформація земної кори, яка розпочалася наприкінці мезозою й сформувалася протягом кайнозою. Відбувалася в межах геосинклінальних областей, що розвивалися в мезозої та ранньому палеогені, завершилась утворенням молодих гірських складчастих систем ― альпід.

Районом типового проявлення Альпійської складчастості є Альпи. До областей Альпійської складчастості також відносять: у Європі ― Піренеї, Андалуські гори, Апенніни, Карпати, Динарські гори Балканські гори. У Північній Африці ― Атлаські гори; в Азії ― Кавказ, Понтійські гори й Тавр, Туркмено-Хорасанські гори, Ельбрус і Загрос, Сулейманові гори, Гімалаї, складчасті зони Бірми, Індонезії, Камчатки, Японських островів і Філіпінських островів. У Північній Америці ― складчасті хребти Тихоокеанського узбережжя Аляски та Каліфорнії; у Південній Америці ― Анди; облямовувальні архіпелаги Австралії зі сходу, зокрема, острів Нова Гвінея й Нова Зеландія.

Альпійська складчастість не тільки проявилася в межах геосинклінальних областей у вигляді епігеосинклінальних складчастих систем, а й місцями зачепила й сусідні платформи ― Юрські гори та частину Піренейського півострова в Західній Європі, південну частину гір Атлас у Північній Америці, Таджицьку депресію й південно-західне відгалуження Гісарського хребта в Середній Азії та в інших регіонах. З Альпійською складчастістю пов’язано також утворення складок у міжгірських прогинах склепінно-брилових гірських споруд Середньої та Центральної Азії.

Альпійська складчастість мала кілька фаз, серед яких виокремлюють:

Проявлення кожної фази просторово не поширюється на всю область Альпійської складчастості.

Охоплена Альпійською складчастістю територія зберігає високу тектонічну активність і в сучасну епоху, що проявляється в інтенсивно розчленованому рельєфі, високій сейсмічності, вулканічній діяльності (вулкани Везувій, Етна та інші). З Альпійскою складчастістю пов’язаний розвиток різноманітних плутогенних і вулканічних гідротермальних родовищ руд міді, цинку, свинцю, золота, вольфраму, олова, молібдену й особливо стибію та ртуті.

Література

  1. Горная энциклопедия : в 5 т. / Гл. ред. Е. А. Козловский. Москва : Советская энциклопедия, 1984. Т. 1. 560 с.
  2. Pfiffner O. Geologie der Alpen. Bern : Haupt, 2015. 400 p.

Автор ВУЕ

І. С. Потапчук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Потапчук І. С. Альпійська складчастість // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альпійська складчастість (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
23.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶