Алілуя

Алілýя (грец. ἁλληλοὑια, від давньоєвр. הללויה (галлелуяг) — славте Бога (Яхвe, Ієгову)) — багатозначний термін.

1) В юдаїзмі та християнстві — хвалебний вигук — славлення Бога.

Багаторазово зустрічається в Книзі Псалмів, де, як правило, служить вступним або заключним словом. У старозавітних богослужіннях священики вітали цим словом народ, який відповідав так само. З часом у храмовій практиці «алілуя» стало самостійним культовим закликом. У різних виданнях Старого Завіту це слово вживається без перекладу.

У християнському богослужінні — хвалебний приспів, звернений до всіх іпостасей Трійці. У православній літургії співанням «алілуя» відзначаються святкові моменти.

Зазвичай слово «алілуя» повторюється тричі. У 15–16 ст. у російському православ’ї виникла богословська полеміка стосовно потрійного (тригубого) і подвійного (сугубого) проголошення «алілуя». Це стало однією з причин церковного розколу.

У католицькій традиції широко використовується вигук «алілуя» як приспів кондака в акафісті (хвалебному співі на честь Спасителя, Божої Матері та святих).

2) У церковній та світській музиці — назва частини кантати, мотету (у Й. С. Баха, В. А. Моцарта, Г. Ф. Генделя), іноді — окремого твору («Алілуя для хору, оркестру, органу, соліста-дисканта й кольорових проекторів» С. Губайдуліної, 1990).

В українській музиці використовували М. Леонтович, С. Людкевич.

У поезії це слово вжив Т. Шевченко у вірші «Гімн чернечий».

3) Переносно — співати алілую — надмірно вихваляти.

Література

  1. Vocabulaire de Theologie Biblique. 2-me ed. Paris : Editions Du Cerf, 1970. 1404 р.
  2. Словарь библейского богословия / под ред. Ксавье Леон-Дюфура. Брюссель : Жизнь с Богом, 1990. С. 1203–1207.
  3. Желтов М. С., Лозовая И. Е., Ефимова Н. И., Уржумцев П. В. Аллилуйя // Православная энциклопедия. Москва : Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2001. Т. 2. С. 34–36.
  4. Munk E. The World of Prayer. 2nd, revised edition. Jerusalem : Feldheim Publishers, 2007. Vol. 2. P. 129–133.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Алілуя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алілуя (дата звернення: 10.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶