Алітерація

Алітера́ція [від лат. ad — «до», «при», «біля» і litera — «літера»], повторення однакових чи подібних за звучанням приголосних або звукосполучень із метою підсилення чи інтонаційної виразності тексту.

Особливості

Алітерація зустрічається: на початку складів у словах імітаційного характеру — бубон, гоготати, шушукання (див. Звуконаслідування); на поч. слів, що є компонентами фразеологізмів — ні пуху ні пера, у вогонь і воду і т. ін.; у різних словах цілої фрази, віршового рядка, строфи чи ширшого контексту як прийом посилення виразності художнього мовлення.

Алітерація належить не тільки до стилістичних, а й до семантичних явищ. Безпосередній зв’язок між звучанням і значенням наявний при звуконаслідуванні. Особливе співвідношення смислового і стилістичного простежується у звукоповторах, широко використовуваних поетичною мовою: тут алітерація створює звуковий образ описуваного, підкреслює основні лексичні компоненти загального змісту вислову, залишаючись при цьому важливим ритмомелодійним засобом.

Алітерація найчастіше зустрічається у фольклорі та поезії, рідше — у прозі. В образній функції можуть уживатися будь-які звуки мови, але традиція використання художніх властивостей окремих із них або цілих їхніх груп не однакова. Досить поширена в українській поезії алітерація сонорних приголосних, зокрема плавних.

Приклади вживання

Картину лагідності й погожості, що контрастує з описом дикої спустошливої стихії в колись розкішному краї («Сім літ Сокира Божа ліс стинала, І пожарище не вгасало, І мерк за димом Божий світ»), створює разом із ін. засобами, насамперед лексичними.

8-разовий повтор плавних [л’] [л] у рядках із вірша «У Бога за дверми лежала сокира» Т. Шевченка: «На восьме літо у неділю, Неначе ляля в льолі білій, Святеє сонечко зійшло». Звуковий образ пейзажу — змінної, тремтливої краси природи постає завдяки повторові дрижачого р у поезіях М. Вороного: «Рожеве проміння на краплях роси Брильянтами грає...».

Той самий повторюваний приголосний у певному звуковому оточенні згідно з авторським задумом може створювати ін. образ (засіб відтворення шуму двигуна, динаміки й гуркоту бою): «Тоді зламать стрункий порив польоту, І, ревучи, рвонутись віражем, І розстрілом, коротким, як ножем, Метал і м’ясо враже розпороти» (М. Бажан). Зазвичай звуконаслідувальний характер має повтор кількох суміжних приголосних: «Гроза погримувала грізно...» (Л. Костенко).

У фольклорі, зокрема у прислів’ях і приказках, ефективним засобом відтворення конкретних мовних ситуацій є своєрідний перегук сполучень приголосних і голосних: «Лаяла, лаяла — насилу село перелаяла» (передається лемент).

Алітерацію як стилістичний прийом пов’язано з поетичною етимологізацією та використанням у віршах паронімів, наприклад: «Гунни — вже гени. Зникнення геніїв. Та ще не пізно... Іще є пісня...» (М. Мірошниченко). У поєднанні з іншим видом звукового повтору — асонансом — алітерація досягає значного художнього ефекту. Вона лежить в основі такого різновиду рими, як консонанс (див. Консонатизм).

Література

  1. Ковалевський В. Рима: Ритмічні засоби українського вірша. К.: радянський письменник, 1965. 286 с.;
  2. Сучасна українська літературна мова. Стилістика / За ред. І.К. Білодіда. К.: Наукова думка, 1973. 588 с.;
  3. Качуровський І. Фоніка. Мюнхен: УВУ, 1984. 208 с.;
  4. Зеленська Ю. Стилістичні фігури з повтором у сучасному поетичному мовленні // Лiнгвiстичнi студiї: збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ, 2009. Вип. 19. С. 179–182.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Калашник В. С. Алітерація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алітерація (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
08.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶