Амазонська низовина

Амазо́нська низовина́, Амазонія ― найбільша низовина у світі (площею близько 5,5 млн км2) в екваторіальній зоні Південної Америки.

Амазонська низовина

Тип низовина
Країни Бразилія, Перу, Болівія, Колумбія, Еквадор, Венесуела
Регіон Південна Америка
Площа (кв. км) 5500000

Характеристика

Простягається на схід від гірського масиву Анд до Атлантичного океану. По краям обмежена Гвіанським плоскогір’ям (на півночі) і Бразильським плоскогір’ям (на півдні).

Розташована у басейні Амазонки ― найбільшої річкової системи світу. Амазонія займає величезний прогин поверхні кристалічного фундаменту (синеклізу) Південно-Американської докембрійської платформи. Кристалічний фундамент платформи залягає в центральній частині на глибині близько 3 км і до 10–11 км поблизу Анд, заповнений переважно морськими (палеозойськими) і континентальними (мезозой-кайнозойськими) відкладами, між виходами на земну поверхню кристалічного фундаменту в межах Гвіанського й Бразильського щитів.

Амазонська низовина утворилася в неоген-четвертинний час унаслідок накопичення (акумуляції) алювіальних (див. Алювій) відкладів річки Амазонки та її численних приток в умовах екваторіального (на заході) і субекваторіального (на сході) жаркого й вологого клімату: середня температура повітря коливається від +27,9 °C (сухий сезон ― від серпня до вересня) до +25,8 °C (сезон дощів ― від травня до червня), відносна вологість, відповідно, від 77 % до 88 %, а опадів випадає 1500–3000 мм/рік (і більше). У межах низовини відкрито родовища нафти й газу природного, золота, корисних копалин.

Рельєф

Через особливості рельєфу Амазонську низовину зазвичай поділяють на Західну й Східну Амазонію. Західна Амазонія (розташована у межах Бразилії, Перу, Болівії, Колумбії, Еквадору й Венесуели) є дуже широкою (до 1 600 км), плоскою й низькою рівниною (заввишки до 200 м над рівнем моря), де каламутні річки (з великою кількістю зваженого матеріалу) течуть повільно в слабо врізаних дуже звивистих широких долинах, утворюючи межиріччя з плоскою поверхнею, укриті волого-екваторіальними лісами (сельва, гілея, амазонські джунглі) на опідзолених латеритних ґрунтах.

У долинах амазонських річок вирізняють ландшафти високих не щорічно затоплюваних заплав (варзеа, де поширені пальма, гевея, сейба, бавовняне дерево і шоколадне дерево тощо) і низьких місяцями вкритих річковими водами заплав (ігапо, зі специфічною бідною рослинністю ― характерна швидко зростаюча імбауба-цекропія).

Східна Амазонія (розташована майже виключно в межах Бразилії ― східніше гирл амазонських приток Ріу-Негру і Тапажос) значно вужче (до 350 км). В осьовій частині вона зазнала геологічно недавніх опускань, через що має сильніше розчленовану поверхню з останцями-височинами (заввишки до 320 м), глибше врізані та прямолінійніші річища з багатьма порогами й прозорішою водою та естуаріями в гирлах.

Тваринний світ

Для лісів Західної Амазонії типовою є значна поширеність здатних до життя на деревах тварин (широконосі мавпи, лінивцеві, карликові мурахоїди), серед наземних ― броненосці-велетні, тапіри (див. Тапірові), пекарі (див. Пекарієві) та інші; у річках та їхніх долинах розмаїття риб, земноводних, плазунів, птахів, мурах та інших комах.

Клімат

Щорічні (від червня до вересня) південно-східні пасати з Бразильського плоскогір’я викликають в Східній Амазонії посуху, зумовлюючи значні домішки листопадних дерев у лісах, поширення рідколісся й ділянок саван на червоних ґрунтах, а вічнозеленими лишаються лише смуги варзеа та ігапо на алювіальних ґрунтах. У пониззі Амазонки та її приток трапляються тварини відкритих просторів: мазами, середні мурахоїди, дрібні броненосці, розмаїття гризунів і термітів.

Тропічні ліси Амазонки ― найбільший тропічний лісовий масив у світі, що становить близько 50 % тропічного лісового зеленого поясу (разом з лісами в басейні річки Конго в Африці та Азіатсько-Тихоокеанського регіону), який оточує Землю. Через людську діяльність, понад 20 % лісів Амазонки вже знищені та щороку їхня площа зменшується.

Література

  1. Лукашова Е. Н. Южная Америка. Москва : Учпедгиз, 1958. 468 с.
  2. Амазонская низменность // Словарь современных географических названий. 2006. URL: http://otpusk-info.ru/journey/dictionary/geographic-names/fc/slovar-192-3.htm#zag-150
  3. Фосетт П. Неоконченное путешествие. В поисках древних цивилизаций / Пер. с англ. С. С. Серпинского. Санкт-Петербург : Амфора. 2014. 448 с.
  4. Bezerra J. The Brazilian Amazon: Politics, Science and International Relations in the History of the Forest. Cham : Springer, 2015. 204 p.

Автор ВУЕ

А. С. Івченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Івченко А. С. Амазонська низовина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амазонська низовина (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
27.11.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶